LOCOMOTIVE, MARCI SI RULAJ

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Salut tuturor trenulistilor!
Deschid acest topic pentru a ne informa reciproc asupra modului in care ruleaza locomotivele pe care le detinem.
De exemplu, multi sunt f incantati de aburoasele Fleischmann, dar anumite modele sunt un pic zgomotoase.Merg ok, trag bine, cu macazele negociaza superb. La TRIX, banuiesc ca sunteti de acord ca majoritatea modelelor sunt de viatza lunga si masinariile acestei firme sunt facute cu cap, in privinta modului de rulare. Roco-rulaj bun, mici probleme la lumini.Brawa, detalii al dracului de bine executate, rulaj super, anumite transmisii integral metal au un sunet specific. De asemenea, daca putem nota diferente intre DCC si analog la acelasi model, al aceluiasi producator.
Astept alte pareri, nu conteaza firma, toti avem marci mai mult sau mai putin prestigioase.
Va bagati? ;-)
 
Sal
Super, dar propun sa existe un standard, sa se acorde note pe lucruri clare gen rulaj, tangaj, lumini, zgomot, detali, etc. Abea in momentul cand am stabilit termeni de comparatie clari, abea in acel moment, cred eu, lucrurile devin clare pt toti. Sau gresesc?
Bafta
 
Salut,

bun topic, sau nu, pentru ca suntem oarecum in aceeasi situatie ca si cu discutia pe tema "care firma e mai buna" :). Cred ca toti producatorii au si produse care ruleaza impecabil si produse care sufera la capitolul asta.

Totusi, parerea mea, daca ar fi sa fac o clasificare a modelelor din punct de vedere al rulajului, din tot ce am vazut pana acum, as imparti modele in:
TRIX si CELELALTE. Dupa parerea mea, nimic nu se compara la rulaj/tractiune cu un model trix echipat cu motor C-sinus.
 
Florin, tocmai din aceste motive trabuie stabilit un standard de comparatie. Ceea ce a propus Obiwan este super cu contita stabiliri criteriilor de comparatie. Voi la club ati avut ocazia sa vedeti multe modele "la lucru" fata de mine care nu posed decat 2 loco Roco si de aici cred ca pot aparea lucruri subiective. Dar incercam, de ce nu.
Bafta
 
OK, foarte la obiect, nenea FLO'.
detin un BR 01 Trix de care sunt super incantat. Motor C sinus, super silentios, puternic nevoie mare. Alt Trix redutabil este AE 8/14 trix.Rupe!