locomotiva TT 200 610-4 DB cargo model real sau fantezist

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

BR01DB

Active Member
3 Martie 2009
70
0
Corbeanca/Bucuresti
LOCATION
Corbeanca/Bucuresti

eporteka a spus:
Cam ciudata locomotiva DB Cargo. ceva detalii despre modelul 1:1 stie cineva? Multumesc

mihaim a spus:
Este un model din gama Hobby de la Tillig. Nu cred ca exista la 1:1.

nu conteaza daca este din gama hobby sau nu, conteaza daca este sau nu un model fantezist sau chiar exista un astfel de model real la scara 1:1.
cum se vede in poza este o locomotiva diesel cu 3 osii ( :?: :!: )
daca cineva stie mai multe despre aceasta locomotiva, o poate face aici.
 
In cartea ei, sau in brosura nu are ceva date?
M-a frapat faptul ca seamana cu o locomotiva micsorata gen "Draga! Am micsorat copii!"
Totusi mi se pare foarte interesanta, de aceea am intrebat se stiu detalii!
 
nu cred ca am pliant la ea. o sa caut.....
am citit ce scrie pe site la tillig despre model:
start-diesellokomotive
art.nr.02490
lungime 80 mm
are 3 lumini albe/ 2 rosii
cuple conform nem 358
mufa pt decodor digital cu 6 pini
un alt detaliu care mi-a atras atentia este postul de conducere (bordul/cabina)
pret 60 euro
_________
nu stiu daca are lumini, ca nu i-am facut nici macar o proba, si nici mufa ca nu am desfacut-o.
mie mi se par cam multe detalii pt un model fantezist
 
pe siteul celor de la Tillig apare doar cu indicativul de br200. Nu cred sa fi existat/existe o astfel de locomotiva.
 
Oameni buni este o locomotiva pentru copii, nu a existat si nu exista in realitate o astfel de locomotiva. Cabina este inspirata de la locomotiva BR 101 care exista in reaitate. Modelul de fata este o pura jucarie.
 
Exact Ionut!

Uite cum arata locomotiva BR 101:
http://www.schienenwelt.de/lokbilder/BR-101.jpg
http://www.bahnbilder.de/bilder/br-101-mit-zuegen-154661.jpg
http://www.testedich.de/quiz25/picture/pic_1204447678_1.jpg
http://www.leonhard-heiss.de/bilder/br101_adtranzfoto.jpg

"BR 200" la care face trimitere numarul locomotivei este de fapt ceva cu totul diferit.

Este pur si simplu o jucarie pentru copii inspirata de "capetele" unei BR 101 lipite impreuna fara corp. Eventual, daca te amuza, ai putea incerca s-o tai in doua si sa-i adaugi tu partile care lipsesc, realizand un model corect!
 
Fiind obisnuiti de Tillig cu modele Hobby gen BR81 simplificat sau T334 simplificat, dand peste o asemenea locomotiva te gandesti automat la un model Pro simplificat. Din pacate insa, acest BR200 este doar o strutocamila (BR101 scurtat si devenit diesel).
 
Modelul este doar o fantezie, nu are nimic comun cu realitatea.

Br 200 in cazul in care ar exista o locomotiva cu acest cod :?: ar fi trebuit sa fie o locomotiva diesel pentru tractiune (incepe cu cifra 2 ...) Nu s-au fabricat locomotive cu 3 osii decat inainte de razboi...V60 ( Br 260/360 ) a fost locomotiva de manevra.
 
:D :D
Locomotiva de manevra cu doua posturi de conducere, ca sa ai unde sa faci ture la schimbarea sensului la manevra :) .
Oricum pentru copii e buna, pare ceva modern, e ieftin, arata bine, se pune usor pe sine.
 
O locomotiva similara poate si gasita la vanzare pentru membri Tillig TTClub, sub denumirea "Elektrolokomotive "TT-Club" TTC, Epoche V". Spre deosebire de "DB Cargo", aceasta este alba si are un pantograf:

Pretul este mai mare:
Art. 500516 montiertes Modell (102,00 EUR)
Art. 500516 montiertes Modell digital (145,69 EUR)
Intrebarea e cine ar da atatia bani pe un model fantezist?
 
Pai e acelasi lucru, au schimbat acea bucata de plastic gri de pe acoperis (ca rangul de "piesa" nu-l merita, puteau macar sa-i puna o teava de esapamanet) si au pus un pantograf in locul ei.
Daca le dadeau la 50euro, poate era atractiva pentru copii.
 
la cit o vind eu cu 125 lei, cred ca atita face un motor nou + 3 osii + 2 cuple, iar daca mai are si placa cu mufa nem651 pt decodor si lumini leduri alb/rosii, asa cum scrie pe siteul tillig, e tocmai buna pt piese de schimb.....as vrea sa o desfac sa vad daca are mufa pt decodor, dar nu stiu cum.
 
azi am desfacut locomotiva.
dupa cum se observa in poze are lumini pe leduri si motor cu volanta.

nu am reusit sa desfac suruburile acelea mici, care tin placa cu circuitul electronic, ca sa pot sa scot motorul.
motorul, ledurile si circuitul electronic nu le mai vind, si le voi folosi la altceva.
daca vrea cineva o locomotiva dummy :D , astept oferte pe mp.