Locomotiva Rh 1142 OBB Roco – imbunatatiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Locomotiva Rh 1142 OBB Roco – imbunatatiri

Provenind din depoul DP Satu Mare, aceasta frumoasa locomotiva produsa de Roco, a fost trimisa la Slobozia pentru instalarea luminilor pe led-uri. Un model foarte bine realizat, cu numeroase detalii si accesorii multiple. Dupa ce am migalit o zi intreaga la montarea unor accesorii minuscule, bare de sustinere, stergatoare, prize electrice, conducte de aer, ba chiar si tustucul de pulverizare a apei in parbriz, am trecut la elaborarea unui plan pentru trecerea de la becuri la led-uri.
Mai greu a fost sa realizez un procedeu prin care sa pot aplica acest sitem de iluminare pentru ca locomotiva, are un sistem pe baza de ghiduri de lumina curbe, cam ca la BR 218 Roco, ce ocolesc strategic cabina si se termina in dreptul becului in unghi de 90 de grade la capatul prismei, pentru farul central fata de cel pentru farurile de pozitie.
Pentru aceasta cerinta, am lipit intre ele, doua leduri SMD de la Zextar, alb-cald. Lipitura a fost facuta pentru a aduce in paralel, in unghi de 90 grade, doua leduri, unul pentru farul central si unul pentru pozitii.
Conectarea pe placa de baza am facut-o in punctele de alimentare de pe sina, folosid pentru lumina rosie un rezistor de 1k inseriat cu led-ul si un rezistor de 820 ohmi inseriat cu cele doua led-uri alb-cald (lipite in paralel pentru ca au nevoie de ceva mai mult curent ca sa se aprinda). Pentru ca acest tip de led-uri superflux au incorporat si cate o dioda de protectie la inversarea de sarcina (din fabricatie, fapt deosebit de eficient pentru protectia led-ului), a trebuit sa alimentez separat fiecare grup prin cate o rezistenta dupa cum am explicat mai sus. Aceste led-uri nu permit legarea in antiparalel, pentru ca se pun in scurt prin dioda de protectie.
Recomand calduros acest tip de led-uri SMD superfulx comercializare de zeXstar la un pret fara concurenta, marele avantaj fiind acela ca au un constructie o dioda de protectie la tensiune inversa.

Detalii si imagini http://trenulete.info/locomotiva-rh-1142-obb-roco-imbunatatiri/