Locomotiva mica, decodor pe masura

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
De multe ori am avut eterna problema : unde dracu bag decodorul? sa nu se vada, daca e aburoasa, sa se inchida carcasa pe sasiu daca e diesel sau electricoasa. In general, pretul decodoarelor minuscule pentru HO este invers proportional cu marimea lor. Multe firme au prevazut decodoare speciale pentru locomotivele lor.La unele modele FLM nu puteai sa pui altceva decat de la ei. apoi problema cu numarul de pini. Ori ai 8, ori ai 21, ca trebuie sa cumperi piesa care face intermedierea de conectica, piesa ce iar te trimite la problema spatiului. Hornby s-a apucat sa faca scule mici.Care incap ca barbatii si in locuri inguste :D
 
referitor la modele Flm ce au conectoi cu 6 pini.....exista decodoare cu 6 pini mai ieftine decat cele de la Flm,la Lenz,la Unhlenbrock,parca mai recent si la Roco.

alta solutie este montarea directa a decodorului fara a fi nevoie de mufe si pini in plus.

la aburoase tavanul ofera un loc destul de avantajos,decodorul fiind cat de cat mascat.unde nu este loc trebuie frezat in lestul de metal...iar unde nu este loc deloc....este broblem :D
 
Am rezolvat foarte lejer-la propriu- problema DCC la locomotiva diesel de manevra liliput.Foarte multi stim cat e de mica.si decodorul pe masura, adus de Doru de prin straini:
 
merge STRUNA! si colac peste pupaza rasata, are si functie suplimentara, o sa folosesc la buleftrica in cabina.
 
Locomotiva arata fain de tot! Intrebarea mea este unde e motorul? cat e de mare? ce putere are micuta asta?
 
motorul e in 5 poli si e ok. Trage bine si in DC
dar daca vezi cum ruleaza in DCC, plangi! Are si raport bun de transmisie, cei care au modelul in multiple scheme de vopsea, pot confirma asta.si mare parte din motor o cauti cu lumanarea, e bagat inteligent sub cablaj. :D