linie / macaze home made !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am citit pe undeva despre inima de macaz polarizata. Cum se face acest lucru ? Ai putea si tu eventual sa aplici tehnica, daca nu e prea greu.
 
Greu nu e dar imi treb clipsuri izolatoare , la urmatoarele macaze asa voi face. Se face destul de usor lipind cele 2 sine la unghiul dorit si izolandu le cu clipsuri izolatoare
 
Aproape am facut macazul mai am mecanismu de actionare si e 100 la 100 terminat


partea electrica desi in poze arata un pic cam urat pe viu arata mult mai bine

si acele

Io sunt multumit pentru primul meu macaz home made
 
Salut Stefan!

Sa stii ca arata foarte bine macazul. Mie unu imi place.

Si e bine ca ti-ai exersat mana ca pe viitor sa iti iasa si mai bine.

Felicitari si spor in continuare! :!: :D
 
Multumesc liviu91 si sa stii ca fata de intersesctie amcazul mi a iesit cam in 2-3 ore fata de 6 ore singura problema cu el o constituie bucata de sina care face dreapta (dupa inima) nu stiu ce are ca imi face figuri locomotiva sa ma uit maine ca poate ii gasesc buba . E destul de obositor sa faci un macaz sau o incrucisare iesi cu ochii de acolo nici nu mai stii inc e directie sa o iei
 
acele de ce nu le-ai facut egale ca lungime?modificai curba macazului astfel incat acul scurt sa fie egal cu celalalt.
 
Mai ai putin si o sa scoti si un DKW. o sa iti dai seama de calitatea executiei cand vei trece peste macaz cu diferite marci de locomotive. Daca il montezi pe diorama, incearca sa optimizezi aspectul traverselor cu pietrisul obtinut de tine.Sa faci un filmulet, sa vedem cum functioneaza, daca tot esti pasionat si de arta imaginilor, fie ele statice sau dinamice.
Pentru un elev e un inceput, cu timpul o sa concepi altfel, in variante imbunatatite. Tine-o tot asa!
 
Ms obiwan , oricum il acopeream cu pietris cand il voi pune pe diorama si pana la DKW mai este
 
Salutare
Am mai facut aseara cateva modificari la macaz deoarece intampinam cateva probleme , cand era schimbat pe dreapta acul era prea strans si din cauza asta vagoanele usoare imi deraiau , modificarea se face relativ usor insa nu am reusit sa fac doar jumatate din modificari ca model m am luat dupa macazele piko am tait acele la o distanta oarecare si amd at niste gauri in traverse pt a face un fel de bolturi de preferat era sa fac cu un singur bolt lipit dfe prfilul sinei dar nu imi permiteau acele si mecanismu de actionare deoarece e pus pe pozitie si ca sa il scot trebuie sa desfact tot mecanismu , ca bolturi am folosit niste ace le am taiat si le am pozitionat desi acele nu sunt fixate de traverse nu exista riscul sa iasa dintre bolturi o sa postez si cateva poze , ca o poza face cat o mie de cuvinte
 
Am revenit si cu poze



aspectul nu ma intereseaza prea mult deoarece macazul va fi "ingropat" in pietris
 
Inspiratie:

http://germanrail.8.forumer.com/viewtopic.php?t=3103&sid=a6d49e8bc713e0439e88205d9a76e498

Un macaz facut de la 0 in 6 minute:
http://www.handlaidtrack.com/video-theater.php?name=15r-W7YX770&title=Building%20Smooth%20Running%20Trackwork&autoplay=1

Toate filmele:
http://www.handlaidtrack.com/videos.php

Spor la treaba.
 
Da stiam de metodle astea dar nu am mai facut nici unul in afara de asta si la asta pe care il am aveam probleme cu acele ca erau prea rigide si nu stateau cum trebuie si daia am ales metoda asta oricum ms de linkuri , momentan functioneaza bine dar o problema cu inima deoarece am facut o prea mare si locomotivele nu fac contatct cum trebuie dar asta nu e o problemca ca o sa i fac modificarea dar cand o sa am timp
 
aaa si era sa uit filmuletul pe care mi lai dat l am mai vazut , inprimul rand iti trebuie matrita dar merge si fara matrita mai greu dar merge am printata si cateva schite cu macaze , incrucisari , etc dar acum ce imi lipseste este timpul
 
Am facut si inima


am lipit o am pus si ultimile 2 linii am refacut partea electrica si e gata