linia 914 Strehaia -Motru

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Martie 2008
1.963
47
Stimati calatori
va prezint succint o calatorie la Motru.
Prezentarea incepe cu statia Filiasi.
Am sosit in Filiasi cu 1696 de la Timisoara Nord.Avind ceva intirziere am asteptat trenul de Motru aici.
In 2010 am pozat statia Filiasi asa cum e prezentat
http://forum.lokomotiv.ro/viewtopic.php?f=79&t=1423&hilit=Filiasi&start=540

nu stiu cum sa fac toata aceasta adresa sa poata fi accesata apasind cuvintul ,aici.

Fata de 2010 sala garii a fost varuita, micsorata si dotata cu niste birouri foarte vechi pe post de masa. Inseamna ca s-a dotat si cu mobilier de birou iar cel vechi a fost dat in sala. Cu flori de liliac desigur

Am plecat la Motru cu trenul Softrans si am inceput sa pozez in sens invers , pe lumina.

Statia nu mai e folosita, accesul e interzis inauntru dar am pozat prin geam, inclusiv un uscator cu rufe.

trenul nu sta mult, plecam, o linie a fost demontata, insa pe stinga un terasament ne urmareste pina aproape de un pod, nu stiu ce a fost cu linia aia.

se trece la monofilara

o caracteristica a periferiilor

apoi trecem un pod de metal si imediat pe stinga se vad urmele unor linii ferate in timp ce mai incolo tot pe stinga sint alte fascicule de linii.

semnal Y1 rosu cu alb clipitor

prevestitorul statiei Motru Est, alaturat terasamentul unei foste linii ne urmeaza pina departe

va urma

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Martie 2008
1.963
47
Asadar la drum

o statie cu liniile dezafectate

un pod peste un piriu cu un nume imposibil de retinut

pe statia Jirov am vazut un mod mai aparte de a litere, l-am mai vazut si pe linia Filiasi-Tirgu Jiu daca nu ma insel.

http://i280.photobucket.com/albums/kk178/dantm122/Motru%2010%20apr%202016/DSCF7929_zpsd1qgjajb.jpg

de la Strehaia la Filiasi am pus pozele cu alt prilej nu le mai repet.
Am coborit in Filiasi
restaurantul garei nu l-am vazut dar nici magazinul general(general store) nu am remarcat sa fie deschis, probabil din cauza grabei de a lua bilet spre Carbunesti-Tirgu Jiu

O linie trista care va muri complet cind cererea de carbune va scadea.Trist