Linia 403 : Ce gara e asta?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

kltrainlover

Well-Known Member
Trenulist
21 Octombrie 2007
329
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare!
Pe linia 403 ( Brasov - Intorsura Buzaului ) un traseu de 36 km, undeva, exista aceasta gara ( banuiesc ca este o gara ). In ce localitate se afla sau cum este denumita statie (daca cumva nu se afla chiar intr-o localitate) ?
 
Uite aici raspunsul
http://trenuletz.myfreeforum.ro/m-400-f5/403-brasov-intorsatura-buzauluioperator-feroviar-regiotrans-brasov-t35.htm
 
Multumesc Dane !
M-am uitat pe toate hartile CFR pe care le am si nu am gasit o statie numita Valea Florilor dar banuiesc ca este cea care apare pe harti drept Poiana Florilor. E corect ce presupun?

 
kltrainlover a spus:
Salutare!
Pe linia 403 ( Brasov - Intorsura Buzaului ) un traseu de 36 km, undeva, exista aceasta gara ( banuiesc ca este o gara ). In ce localitate se afla sau cum este denumita statie (daca cumva nu se afla chiar intr-o localitate) ?
E vorba de Poiana Florilor h, prima oprire dupa Intorsura Buzaului inspre Brasov, care de ceva vreme e casa privata, la fel cum sunt si celelalte de pe traseu din cate am vazut vara trecuta de la Harman incolo :wink:
 
Daca te uiti atent cladirile sunt destul de mari, si chiar la Poiana Florilor se vede bine ca terenul e nivelat. De ce? Acolo trebuia sa fie o statie. Daca se realiza magistrala cu linie dubla peste munti... Totul pe linie e cu gabarit de linie dubla, inclusiv tunelul, iar cladirile sunt demne de linii magistrale.
 
Pai in articol am si scris ce mi-a zis conductorul.Ca acolo a fost o statie care degreva Intorsura Buzaului.