Land Rover home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Pasiunea pentru modelism mi-a marcat anii tineretii. Pe vremea studentiei, numai din pasiune si neastampar, din iubire pentru modelism si din invidie fata de cei ce avea frumoase modele auto, am construit dupa planuri facute de mine pe baza unor imagini din timbre postale, o masinuta din placaj ce se voia un TotTeren. Sasiul si caroseria sunt facute din placaj de brad si tei, dupa planuri concepute de mine. Suspensia si transmisia sunt taiate la traforaj din plexiglas de 5mm grosime tot dupa planuri imaginate de mine iar rotile sunt transformate din rolele uzate ale baiatului meu. Masina are diferential conceput de mine in doua trepte de viteza iar crucile cardanice de la transmisia motrica (pe spate) sunt lucrate la bormasina din axe de disc de telefon antic. Are arcuri la suspensie, se deschide capota si intentionam sa montez o statie pentru radio comanda. Voiam sa fac transmisie motrica si pe rotile din fata dar am renuntat din lipsa de piese si de scule. E foarte greu sa strunjesti la bormasina metal numai cu pilele si cu smirghelul. Boala si saracia m-au impiedicat sa mai continui acest proiect asa ca modelul se odihneste si se umple de praf pe biblioteca alaturi de remorcherul Titan. Singura proba a fost facuta cu o telecomanda cu cablu scoasa dintr-o jucarie warburg veche nemteasca mi se pare, pe mocheta din casa.
Iata cateva poze: