Kolektia mea in H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare!
"Mai m-am" gandit sa incep o mica colectie si in H0 datorita ofertei mari de produse.
Am inceput cu o loco si doua vagoane cisterna de la MEHANO:
Loco americana EMD GP 18 BN - Burlington Northern

Vagon cisterna SHAMROCK T060

Si un vagon kit de la ROCO:
Kit vagon acoperit, Ep III DB, HO ROCO 66641

La loco am reusit sa montez lumini albe/rosii care se aprind in functie de directie.

MEHANO frumos lucrat, loco trage bine si este silentioasa, iar in cutii am gasit si cate o pereche de cuple americane pe care cred ca le voi schimba, fiind un set american. Vor mai urma si altele de la MEHANO.
ROCO interesant si bine lucrat.
Momentan atat, cu timpul vor mai urma si altele.
Bafta!
 
Felicitari si la mai mare. Mehano exceleaza doar la clasele Hobby (care pentru ei e un semi-profi, a nu se confunda cu troacele de Hobby de la Piko) si mai ales la Prestige, unde fara a fi lipsiti de modestie, dau clasa la foarte multe nume mari de firma prin finetea detaliilor si am putea spune si fiabilitatea lor.
La asa numita clasa "train line" (adica jucarii pentru copii) cam lasa mult de dorit, dar ma rog, eu cel putin mi-am luat ceva trenuri de la ei si nu-mi pare rau ca imi fac mana pe ele. Daca se strica, macar nu-mi pare rau de banii dati :D. Dar pe masura ce mai cresti in experienta (chiar si cateva luni de trenulit numai) parca iti vine sa le dai la nepoti ca nu mai sunt de nasul tau :D.
 
Salutare!
Iata ce a mai aparut nou in depou:

Este vorba de un BLUE-TIGER DE-AC33C T 166.
Diferenta mare intre prima loco achizitionata de la MEHANO si acesta.
Este realizata cu multe detalii fine, toate cele 12 roti sunt motoare si de transfer tensiune, 4 roti cu gume de aderenta, motor cu 5 poli si dublu cardan. Faruri fata spate alb/rosu, ce se aprind in functie de directia de mers.
Intradevar este foarte puternica.
Avem si mecanic in postul 1:

Contrar celor citite pe diverse forumuri in legatura cu producatorul, sunt foarte multumit de noua achizitie.
Bafta!
 
Pai daca ai luat ceva din gama Prestige ,este normal sa fi multumit :D
cea verde este cateva clase mai jos.... :roll:
 
Ai dreptate dar sa stii ca si cea verde este silentioasa si merge frumos.
Cel putin la acea mi-am permis sa mesteresc la lumini.
La asta noua mai vedem... :-?
 
Salutare trenulisti!
Iata ce a mai poposit in kolektia mea:
Locomotiva BR 185 "Railion", PIKO, Cod 57438:

Model dotat cu mufa decodor digital 8 pini (cat de curand va trebui sa trecem pe digital...), 3 faruri frontale albe, fata - spate, ce se aprind in functie de sens (cu timpul sper sa le fac alb/rosu), mecanic in postul 1. Trage foarte bine chiar daca nu are gume pe roti.
Vagon transport autoturisme, 23 RIV 87 SNCF, LIMA, Cod 6046:

Am reusit sa-i pun si o lumina rosie pe unul din capete:

Set 2 masini DKW Junior, Herpa-Magic, Cod 451598:

(asta asa sa am ce pune pt inceput pe vagonul de transport auto).
Bafta!
 
Am mesterit (asamblat) un kit masina de burat linia Plasser & Theurer:

Asamblarea a decurs bine fara probleme majore (fara schema greoaie sau piese naspa) dar la sfarsit am observat ca pe la mijoc are burta in jos (poza 3). Imi puteti da un sfat cum sa rezolv aceasta situatie?
Multumesc anticipat.
Bafta!
 
Am asamblat ambele variante coloristice, amandoua au "burta" lasata.
Vezi ca ai montat invers furtunele de presiune!Vezi aici:

http://www.liliput.de/index.php?option=com_artikel&link=99&hk=1&uk=9&a_id=43&link1=1&limit1=0&seite_a=0 ,

sau aici :

http://liliputhobby.ro/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,878/category_id,22/manufacturer_id,1/option,com_virtuemart/Itemid,26/

Puiu
:floare: power
 
chickengeorge a spus:
Am asamblat ambele variante coloristice, amandoua au "burta" lasata.
Vezi ca ai montat invers furtunele de presiune!Vezi aici:

http://www.liliput.de/index.php?option=com_artikel&link=99&hk=1&uk=9&a_id=43&link1=1&limit1=0&seite_a=0 ,

sau aici :

http://liliputhobby.ro/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,878/category_id,22/manufacturer_id,1/option,com_virtuemart/Itemid,26/

Puiu
:floare: power

Am observat dupa ce am terminat. Acum asta e ... ramane asa...
 
Am uitat sa mentionez ca eu am vopsit in prealabil masina cu un galben acrilic si a castigat foarte mult la aspect, arata la la lliliput hobby.
Puiu
:floare: power
 
@gr1m este istorie, va rog pe toti sa nu ii mai raspundeti,
de asemenea pe viitor genul acesta de oameni nu trebuiesc bagati in seama, imediat anuntat un admin sa intervina. Nu are rost sa ne pierdem vremea cu asemenea caractere,
seara faina in continuare.
 
Salut!
Si eu am varianta albastra, curbura respectiva o are si a mea. Este o problema ivita dupa turnare ( initial am crezut ca am avut eu ghinion cu una mai proasta
) se pare ca este generala la toate kiturile.
 
Voi incerca sa scurtez "traversa" din partea de jos apoi s-o lipesc la loc.
Va voi tine la curent cu ce o sa iasa.
Bafta!
 
Salutare-salutare!
Am reusit sa rezolv "burta" masinii de burat linia prin taierea unei "felii" din traversa de jos, cea in forma de Y, si relipirea ei pe pozitie. Astfel aceea traversa nu mai forteaza in capete si curbura dispare...

Cu ocazia asta am repozitionat si cele doua furtune de presiune.
Am mesterit un pic si la unul din vagoanele cisterna si i-am montat o lumina rosie la unul din capete.
M-am inspirat din lucrarile lui @Prognosis:

Bune si vagoanele astea la ceva, poti face practica pe ele pana iti formezi mana...
 
Noutati in colectie:

Este vorba de un vagon cu 2 containere Max Logistik T216, Producator MEHANO (Prestige).
Frumos lucrat, are accesorii de montat iar containerele au inmatriculari diferite:

...si doua masinute Renault R16, Herpa-Magic:

Momentan atat.
Bafta!
 
Salutare!
A aparut "sora geamana" a vagonului acoperit, Ep III DB, HO ROCO 66641:

(la cel cu tampoane albe am montat si o lampa finala)

Tot la capitolul noi achizitii:
4 buc. vagoane transport nisip DB, cod 67721, ROCO:


Si cateva masinute MAGIC:
 
Salutare!
M-am apucat de montat cateva cladiri:
Gara Burgstein, cod 61820, PIKO:


Remiza locomotiva Burgstein, cod 61823, PIKO:


Depozit gara, cod 61824, PIKO:

Montat lumini int/ext.

Am mai achizitionat si un peron Burgstein, cod 61821, PIKO si un peron, cod 11376, AUHAGEN (570mm).
Constructiile de la PIKO mi s-au parut mai ingrijit lucrate, imbinarea zidurilor se face la un unghi de 45grade.
Peronul AUHAGEN: nu ma pot pronunta deoarece este singura constructie asamblata de la ei, dar totusi mi se pare mai slabuta calitativ.
Sper sa urmeze si altele.
Bafta!
 
BINGO!
Am reusit sa montez lumini alb/rosu la loco BR 185.
Multumita lui @hgdan de la care am achizitionat doua module complete cu 3xLED alb/2xLED rosu cu rezistentele aferente care erau pt loco BR 185 fabricatie TRIX.
Cu unele mici modificari am reusit sa duc munca la bun sfarsit. Iata ce a iesit:

Sunt multumit de rezultatul upgradeului.