Kolektia auto in H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare!
Voi prezenta si eu modesta mea colectie auto la H0:
- Cap tractor MB Actros V8 (metal), SCHUCO, cod produs 22056:

- Cap tractor MAN TG-A XXL (metal), SCHUCO, cod produs 22636:

- Cap tractor DAF 95 XF (metal), SCHUCO, cod produs 24520:
 
@Montalbano multumesc pentru aprecieri.
Ai dreptate cu efortul depus privind trecerea de la TT la H0. Totusi am avut noroc cu cineva care a luat toata colectia pe TT, la un pret convenabil ambelor parti.
Facem achizitii in functie de posibilitati.
In plus asteptam prin iunie sa vina si barza ... :aplauze: ... asa ca mai subtire cu achizitiile... :-? :-? :-?
 
Iete si niste masinute produse de HERPA-MAGIC, le am de ceva vreme dar am zis sa le bag unde le este locul:
- set 2 masini NSU TT, cod produs 451604:
;
- set 2 masini DKW Junior, cod produs 451598:
;
- set 2 masini Renault R16, cod prosus 451628:
;
- set 2 masini Opel Rekord Caravan, cod produs 451574:
.
Sunt lucrate din plastic si le voi folosii ca incarcatura pt. vagonul transport auto
Cred ca voi mai achizitiona inca un vagon identic (sa am macar doua, ca asa una parca nu are farmec).
 
Iata ce am mesterit zilele acestea:
Kit Tatra 813 8x8, DA5, producator SDV, cod produs 301:

Este un model static, foarte detaliat iar pe o diorama cred ca da bine:



Trebuie acordata o deosebita atentie debavurarii fiecarei piese in parte dar satisfactia asamblarii si a produsului finit este maxima.
Cand voi avea ocazia realizarii unei diorame, acestei masini ii voi crea o incarcatura pe masura, din lemne.
Va urma!

PS: am urmarit pe net cateva filmulete cu aceste TATRA-uri.
Sunt adevarate uzine pe roti. Stiu ca in copilarie eram foarte incantat atunci cand vedeam asemenea "hardughii" pe strada.
 
Iata ca s-a marit parcul auto:
- Cap tractor Iveco Eurostar (metal) cu remorca IVECO (plastic), ITALERI, cod produs 42006:

- Cap tractor MB Actros V8 (metal) cu remorca Stroh Rum (plastic), HERPA, cod produs 451130:

- Cap tractor MB Actros V8 (metal) cu remorca Spedition Hein (plastic), HERPA, cod produs 451987:

ITALERI cam slabuta prezentarea, Herpa OK.
 
Cap tractor MB Actros V8 (metal) HERPA, SCHUCO, HERPA - diferente foarte mici:

Iata si cele 7 capete tractor ale colectiei:

DAF 95 XF (SCHUCO), MB Actros V8 (HERPA), Iveco Eurostar (ITALERI), Renault Magnum (JOAL), MB Actros V8 (SCHUCO), MAN TG-A XXL (SCHUCO), MB Actros V8 (HERPA).
Patru dintre ele dotate cu remorca...

... restul urmeaza a se dota cu remorci HERPA si sunt gata de drum...

Ma gandesc sa caut niste vagoane platforma care sa le transporte.
Momentan atat!
 
Zilele trecute am vazut intrun magazin cateva produse SIKU la preturi avantajoase (zic eu) si m-am hotarat sa le incerc si eu, asa ca am cumparat doua modele si anume:
1 - Tractor cu remorca incarcare baloti, cod 1846:

Compus din tractor
si varianta cabrio :lol:
si remorca cu platforma din spate mobila.
2 - Tractor cu remorca cod 1845:

Compus di tractor
si varianta cabrio :lol:
si remorca cu bena basculanta si oblon mobil.
Pret foarte atractiv si calitate buna.
:aplauze:
 
Da poate ca il stiti...
Daca zici tu ca nu e reclama atunci sa fie "TCM".
Vezi ca il stii...
 
Au bagat astia HO la TCM-uri ? ooo lume noua ... la care din ele l-ai gasit ca e clar ca trebuie sa dau o raita pe acolo :D
apropos, ceva preturi asa in avampremiera, pana apuc sa le vad (desi parca vad toti romanii dand navala si pana ma trezesc eu mai raman rafturile goale)
oricum, jos palaria pentru ei, produse destul de bune si preturi destul de mici; daca se apuca de vandut si trenulete imi fac abonament la ei :D
 
Si pe mine m-a uimit pretul (acum ca tot am inceput sa zic, zic 24,9-29,9 lei).
Eu le-am luat din doua locatii diferite: de la Unirii cum mergi spre palat si din Liberty Mall, dar posibil sa fie si la alte locatii.
Mai aveau si alte chestii interesante: autocare si utilaje de santier (excavatoare si buldozere).
Cred ca sunt bagate recent la vanzare deorece pana nu demult nu aveau asa cevaa.
 
La cele doua amintite de mine mai sus, acum vreo 3-4 zile aveau, dar intre timp poate au fost in vizita colegii de pe forum si...
Cel mai bine suna la magazin si intreaba.
 
Am mai achizitionat:
1- Tractor cu presa de balotat, producator SIKU, cod produs 1852
http://www.siku.de/en/sikumodelle/1/claas-axion-with-big-baler.html
Achizitionat de la magazinul de la Universitate.
2 - Autogreder VOLVO G990, producator SIKU, cod produs 1883
http://www.siku.de/en/sikumodelle/2/volvo-motorgrader-g990.html
Achizitionat de la magazinul de la Victoria.
Scuzele de rigoare dar nu am apucat sa fac poze la ele.