Intrebari Digital!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pe de alt㒠parte, dac㒠ai numai şi numai o locomotiv㒠pe fiecare oval (adic㒠ovalul şi locomotiva) şi ovalele nu comunic㒠între ele, mult mai simplu şi ieftin este s㒠cumperi dou㒠variatoare analogice. Dezavantajul ar fi c㒠luminile nu vor merge uniform şi de la cea mai mic㒠viteză’.
 
E clar ! Pai coane ICRA, daca vrei sa legi circuitele intre ele cum le mai legi in analog ? Eee ? baga doua decodoare acolo in locomotive, una bucata de centrala digitala de care o fi si vezi cum iti place. ia Roco sau Piko ca sunt cele mai ieftine si cu asta basta ! :D :D
 
O mica intrebare pentru detinatorii de GenLI USB . stie cineva ce setari trebuie facute aici pentru a ma putea conecta la centrala :



Am incercat 100 de variante si nu ma pot conecta deloc la centrala..nici la cea roco nici la nanox.
 
Chiar daca probabil ti-ai rezolvat problema, cred ca nu strica o parere aici.
Din cate stiu eu, toate GenLi-urile sunt seriale, la cel USB folosindu-se un convertor serial - USB (FTDI, cred ca Elef e vinovat).
Ca sa-l conectezi folosesti setarile pentru port serial (cauti in hardware manager portul virtual creat in momentul in care conectezi interfata la PC).
Setarile sunt cele de la Lenz xPressNet (pare rocrail ce ai tu acolo).
 
Sigur, multumesc petru ajutor. Am reusit sa rezolv problemele , e mai greu de accesat interfata deoarece windows 7 nu mai are hyperterminal dar se poate descarca unul free de pe net si poti accesa usor pentru a modifica adresa de bus. In rest merge ok, doar ca in configuratia genli-usb + nanoX-s88 , rocrailul face multe figuri cu senzorii S88. Ii recunoaste insa raman tot timpul blocati cand pe ocupat cand pe liber.

Se pare ca aceasta combinatie genli-usb + nanoX-s88 nu este cea mai potrivita.
 
Incearca sa combini schemele GenLI-USB si GenLI-S88 intr-una singura GenLI-S88-USB. Eu nu am probleme cu S88 din GenLI.
 
Pai pentru asta merge foarte bine genHSI dar mai trebuie pus si convertorul de la FTDI in montajul asta ca sa iasa ce ai zis tu.

Dar ce se intampla daca pun genLi-usb + genLI-S88-USB pe Rocrail. Ma gandesc sa le dau aceleasi adrese, teoretic nu ar trebui sa fie vreun conflict.
 
In niciun caz nu le dai aceleasi adrese; centrala poate sa lucreze cu 2 GenLI; mai greu o sa fie sa le declari in Rocrail, una pt comanda centralei, cealalta pt s88.

Totusi ceva nu e in regula la tine; nu ar trebui sa ai probleme cu s88 din NanoX.
 
Exista o teorie , conform discutiilor pe care le-am avut cu Gyuri , microcontrollerul de pe nanoX s-ar putea sa fie prea incarcat . Acesta gestioneaza DCC-ul S88-ul si comunicarea cu Xpressnet-ul. Montajul GenHSI scapa microcontrollerul din nanoX de mult efort prin preluarea S88-ului pe care il gestioneaza cu microcontrollerul propriu.

Mai exista un singur pas de incercat si anume schimbarea microcontrollerului de pe nanoX cu unul mai mare si scris un alt soft. Pe site la paco apare ca update iar ultima varianta pare chiar din 2012 si este specificat clar ca s-au facut imbunatatiri inclusiv la S88.

Ramane sa fac rost de acest PIC sa il scriu si sa incerc aceasta varianta.
 
Transmiterea starii S88 nu este f. solicitanta; dealtfel citirea busului S88 se face mai rar de catre NanoX fata de GenLI.

Daca vrei iti pot da un proiect Eagle de GenLI-S88-USB (testat si folosit de mine).
 
NanoX + interfata Genli-S88 la care sa mai adougat un convertor USB este functional, Dragos a facut testele. Centrala lui NanoX-S88 si Genli-usb folosit de el nu da rezultatele dorite. Rocrail de asemenea functioneaza cu cate interfete Genli doresti. La diorama de la muzeul CFR sunt folosite 3 (pentru ca sunt peste 256 intrari de S88).