Intamplari, boacane si patanii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Endo_ro

Well-Known Member
Trenulist
28 Octombrie 2016
662
0
Bucuresti
trenulete.cabanova.com
WEBSITE
http://trenulete.cabanova.com
LOCATION
Bucuresti
Am deschis acest topic pentru ca nu am vazut ceva similar si presupun ca mai sunt colegi care pot impartasi lucruri asemanatoare cu cea pe care o voi povesti.

Titlul povestii ar fi "Delicate dar rezistente"

Asadar, sa incep!
Pustiul meu, in varsta de 1 an si sapte luni a prins gustul trenuletelor. Astfel, de cate ori avem timp, montam un oval pe parchet (eu sunt parchetar deocamdata :D ) si invartim cateva locomotive, vagoane bla-bla...
Observand ca este destul de atent si cuminte, am scos la iveala si modelele mai scumpicele sau mai dragi, adica CFR-ista si G10-le KPEV. Toate bune si frumoase pana aici. :lautar:
Ce a facut ala mic? A ochit bine locul in care asez cutiile locomotivelor si a profitat de necunoasterea bunicii care se ocupa de maimutoi ziua, cerandu-i locomotivele, cu cuvintele lui: mmm, aaa, oaa, ggg...
Dupa ce a primit aburoasa, care e si cea mai sensibila dintre toate, a inceput sa o plimbe pe parchet (ganditi-va numai cum umbla un copil mic cu o jucarie, care se face praf numai la contactul cu manuta lui cea de fier) :?
Din declaratiile ulterioare ale bunicii a rezultat ca:"Nu i-a mai lasat locomotiva intrucat incepuse sa o izbeasca de parchet si se mai tinea in cateva fire (ale decodorului din tender / nota mea)"

Sa-mi vina rau!

Dupa ce m-a udat nevasta-mea cu apa, am luat locomotiva si am constatat cu mirare urmatoarele stricaciuni:
1. Desi tenderul se detaseaza doar prin demontare, cupla a iesit fara sa se rupa. A fost bagata la loc, demontand tenderul.
2. O tija metalica de la cazan iesita din lacas. A fost reintrodusa prin urechile in care statea.
3. Pompa de apa detasata, a fost infipta la locul ei.
4. Putina vopsea sarita in urma socurilor locomotiva/tender. Nu a necesitat remediere inca, pare a weathering! :mrgreen:

Sistemul de biele este intact. Am pus-o pe sine si este totul ok.
Cred ca am avut mare noroc, dar si ea a fost muuult mai solida decat pare la prima vedere. Erau o multime de detalii fine. Uitasem! Mai era o conducta scoasa din lacasuri si a fost asezata si ea in pozitia normala.

Interesant, nu?
Acum ma gandesc sa fac niste biletele si sa le lipesc pe cutii. Ceva de genul: "Daca pui mana, ti-o rup!!!" :D :D :D
Ce sugestii aveti?
 
Salut, eu cred ca ai avut mare noroc!
Deci povestea cu biletele lipite pe cutii nu tine, ca pustiul oricum nu stie sa citeasca si nici nu se impiedica de asemenea "bariere".

Trebuie sa faci o instructie asa de buna cu bunica si cu nevasta, sa nu mai dea modelele nici sub tortura! :D

Si oricum, pe viitor, sugerez sa schimbi discret locul de depozitare al "comorilor" si sa le pui undeva pe un dulap, in afara razei de actiune a "uraganului". Nu-ti fa iluzii ca daca i le dai de mic in mana se invata cu ele. Fiind baiat, oricum va deveni foarte interesat de asa ceva cand o sa mai creasca. In schimb, trebuie sa le fie clar tuturor (inclusiv bunicii si nevestei) ca acestea sunt MODELE si nu JUCARII!!! :evil:
 
Toata aceasta poveste imi suna foarte familiar :D
Micutzele deosebiri ale versiunii mele sunt date de varsta impricinatului (4atru ani la vremea respectiva) si de seria "victimei" (aburoasa 64 Guetzold) :fluierat:
Mai in zilele noastre, impricinatul, devenit intre timp unchi, a reusit sa-si invete nepotelul (4atru ani) sa aiba mAAAre grija de trenuletze 8), insa... totusi nu-l lasa singur in preajma acestor mici bijuterii :-? :-? :-? :D :D :D
 
Hi Hi Hi
Daca imi permiteti.....
O mica poveste
Dupa multa vreme de " curge apa in gura", ca sa folosesc ceva mai poetic, am reusit sa ma hotarasc si am achizitionat primul meu startset.
Venit acasa.........ochi maaaaaari din partea sotiei...............tipete de bucurie din partea fiului ajutor de "mecanic".
Fac repede un circuit, alimentez mica mea bijuterie (Connex), dai inainte dai inapoi. Super pana aici.
A venit timpul sa- dau explicatii sotiei la un pahar de bere si o tigara in bucatarie. Pana aici toate bune. Dupa un timp in care nu am mai fost atent ca zgomotul specufic de loco rulata nu se mai auzea, am simtit un miros frumos patrunzator de parfum in casa...............
Intru in sufragerie, stupoare .ala micu era foarte cuminte si se uita la loco cu mare satisfactie.
Concluzie ca sa nu incarc
Super pustiu a luat parfumul lui mami si a dat cu el pe toata loco.....ca sa miroasa mai frumos.
Nu vreti sa stiti ce a fost in sufletul meu in secunda aceea.
Stricaciuni....vopsea luata pe partea cu mecanicul
Intre timp s disparut arculetele de la pantograf (se pot schimba)......o cupla este rupta (se poate cumpara) dar ce fac cu vopseaua
Saraca loco a stat noua cam 2 ore.
Asa ca stiu cum este.
 
Asa! Descarcati-va aici tot amarul! :D
Sa nu mai pomenesc si de intamplarea pe care am avut-o cu sotia, parca de sarbatorile anului trecut (2008-2009), cand am facut un oval pe acelasi parchet :( si cand a intrat in sufragerie nevasta-mea, am apucat sa spun : "Vezi sa nu..." dupa care locomotiva a cedat sub greutatea piciorusului ei delicat. Un BR212 Roco. Si am incheiat si eu fraza: "...calci pe tren !!!"
Atunci s-a rupt o cupla, toata portiunea dintre tampoane si botul locomotivei, balustrada si un tampon.
Locomotiva este reconstruita in prezent si se comporta bine, atat functional cat si estetic.

Iar nevestei i-am spus ca daca se mai repeta ii sparg si eu un parfum scump, sa fim chit! :D :D :D
Pana in prezent a fost atenta! Deci merge!
 
Eu (din fericire) inca nu am copii, da am probleme cu astia mai batrani.

Aveam o instalatie de brad cu led-uri care nu mai mergea, intind chestia pe covor prin toata camera mea, desfac cutiuta de comanda, vad ca e un fir desprins, il lipesc cu letconul la loc, instalatia merge perfect, asa ca zic sa o las sa mearga un pic, nu inchid cutia ca poate se mai strica ceva si plec din camera.
Dupa un timp ma intorc si vad ca instalatia nu mai merge, dar este inca bagata in priza, ma uit mai atent si observ PCB-ul rupt in doua :x .
Prima suspecta bunica, asa ca ma duc sa fac scandal:
- Tu ai calcat pe aia a mea si ai stricat-o?
- Auzi, lasa-ma in pace cu prostiile tale, ca dupaia am pus mana pe ea si m-am mai si curentat! ! ! ! ! !! ! !

Asa ca alimentati si voi sinele la 220 si lasati-le asa cateva zile, o sa vedeti ca dupaia nu o sa se mai aproprie nimeni la 2m de vreo sina sau chestie de modelism :D .
 
Endo...da` pentru parfumul ala scump nu tot tu te-ai "sacrificat"? Il spargi si tre sa cumperi altu`....mai bine mai pui de-un vagon, ceva, in loc de parfum :)
 
Eu tot cu aia mai batrani, adica mama.
In dorinta ei de a vedea camera curata, stergea praful si la machetele de avioane. Urmarile: cam tot parcul de avioane statea intr-o parte: jambe rupte, cabluri de radio zburate, bombe cazute si alte avarii.
De vreo 3-4 ani am scapat de problema asta gratie capacitatii crescute de a face curat. :)
Din fericire, a invatat lectia si de trenuri nu se atinge. Dar inca mai are tendinta de a face curat pe birou. :roll:
 
@lapuseanul

:D Nu a fost nevoie! Amenintarea a fost prea mare.... sa spargi un parfum de 3-4 mil, luat din nu stiu ce aeroport ... :D :D :D nu e usor pentru o femeie :D :D :D !!!

Mai mult! Cand procedez la achizitii noi, ii aduc aminte cat de traumatizat am fost. Cand mi-a crapat locomotiva SH de 1,7 mil lei ... Dar ea stie ca a fost 7 mil. Si acum am luat si eu una de 1 mil, la reducere (adica 6-7-8-9 mil) ca sa uit de socul trait, care ma urmareste noptile in somn... :D :D :D

Deci, nu fiti sinceri cu inamicii ca voi pierdeti! :twisted:
 
Radu161 a spus:
Eu tot cu aia mai batrani, adica mama.
In dorinta ei de a vedea camera curata, stergea praful si la machetele de avioane. Urmarile: cam tot parcul de avioane statea intr-o parte: jambe rupte, cabluri de radio zburate, bombe cazute si alte avarii.
De vreo 3-4 ani am scapat de problema asta gratie capacitatii crescute de a face curat. :)
Din fericire, a invatat lectia si de trenuri nu se atinge. Dar inca mai are tendinta de a face curat pe birou. :roll:

nevestele,mamele,surorile etc. trebuie spalate la creieras si convinse ca acea dezordine organizata ce domneste in camera,pe birou sau "atelier" nu trebuie,in ruptul capului,dezorganizata :p

nevasta-mea mi-a facut curatenie pe biroul/masa de lucru...si ca sa nu bag eu de seama,m-a copiat,adica a facut o poza dezordinii,iar dupa ce a terminat de aspirat si curatat praful,le-a asezat la loc,fara nici o diferenta intre "after" si "before"...insa a uitat sa stearga poza de pe cardul de memorie :D

cand eram in tara,ma dispera mama cu ordinea ei...nu mai gaseam nimic dupa ce termina curatenia ,decat ingramadite toate claie peste gramada intr-o cutie ceva...pana a trebuit sa ma impun si sa imi fac eu ordine in...dezordine :lol:
 
nevasta-mea mi-a facut curatenie pe biroul/masa de lucru...si ca sa nu bag eu de seama,m-a copiat,adica a facut o poza dezordinii,iar dupa ce a terminat de aspirat si curatat praful,le-a asezat la loc,fara nici o diferenta intre "after" si "before"...insa a uitat sa stearga poza de pe cardul de memorie

Genial asta :D :D :D . Asta da test de iubire.

Si la mine au performante asemanatoare, pe vremea cand aveam biroul plin de cursuri ma descurcam foarte bine, adica imi trebuia ceva imediat puneam mana pe ce-mi trebuie(daca nu se vedea direct sigur se vedeau direct alte cursuri din ziua respectiva deci se gasea orice instantaneu). Plec din camera si cand ma intorc gasesc totul facut teanc, frumos, ordonat. In varful teancului bineinteles niste chestii vechi de cativa ani de eu eram "de unde naiba a scos astea, le-a adus inapoi de la groapa de gunoi !? !? !? !? !", apoi la fund de tot cursurile importante, complet amestecate, de a trebuit sa iau un teanc de vreo 300 de foi foaie cu foaie sa le intind in toata camera doar ca sa le aranjez inapoi...
 
pai daca tot vorbim de chestii din astea...cu sau fara implicatie directa spre modelism...
acum vreo...mai multi ani asa, in urma, pe la liceu eram eu, vin acasa de la scoala...si mama imi deschide usa vesela...
aruncind o privire prin sufragerie ...vad ca isi facea de treaba cu fierul de calcat...nu am dat importanta, insa, la detalii...
ma duc prin bucatarie si intorcindu-ma o vad pe mama cu 2 fire in mina.
" mama, ce faci cu firele astea?"
"pai nu merge fierul si vreau sa vad daca firele sint de vina."
bineinteles ca nu am apucat sa raspund...cele 2 fire au fost aduse impreuna si apoi...un zgomot asa...frumos ... si o mama zburind literalmente vreo 2 metri cu aterizare perfecta, pe canapea, din fericire pt ea!!!...
figura de tom si jerry, nu altceva!!! :D :D :D :D
cam de atunci, tot ce este pe curent...oricare ar fi curentul mic sau mare, continuu sau alternativ, sta cumintica deoparte si cere ajutor...
bineinteles...ca nici de modele nu se apropie, mai ales cind las fire, la vedere!!!
 
Asta ca asta ,sotie,copil, mama, etc. toate explicabile dar imaginativa ce am patit eu...
Am achizitionat un BR 50 scara N de la Fleischmann ,iar dupa ce l-am primit in colet adus de "Nemo expres" de la capitala il las in masina sa-l duc acasa. Dupa vreo ora trece un prieten "virusat" si el cu o treaba pe la mine la servici iar eu...sa ma laud cu noua achizitie il poftesc in masina, despachetez obiectul si ii intind cutia deschisa iar el uimit il scoate din cutie si-l scapa jos.
Saraca aburoasa lovind schimbatorul de viteza aterizeaza pe podea, iar noi am albit :x
Spre surprinderea noastra pagubele in raport cu saltul facut au fost minore :lol:
Invatatura de minte nu manipula trenulete din mina in mina :-?