Intalniri intre pasionati la Timisoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare tuturor,
azi a avut loc o intalnire pusa la cale rapid intre Montalbano si mine, acasa la Monta.
Am discutat in jurul unei cafele ca de obicei pe subiecte legate de modelismul feroviar si nu numai, cautand solutii si termene de punere in opera a planurilor de viitor: cele doua expeditii programate pentru primavara, ceferizare de material rulant, constructie pe scara G.

Nu m-am putut abtine in a trage in poza cateva din modelele pe scara TT ale lui Monta, care in aceasta zona are state vechi de serviciu. Sunt modele frumoase, care reprezinta ceva si din punct de vedere sentimental, ceea ce face ca omul sa treaca mai usor pe penuria acestei scari in Romania.







Desi amandoi suntem in "tratative" adica in plina activitate cu privire la rulajul materialului feroviar pe un suport ceva mai solid, normal ca nu ne-am putut abtine de la a da cateva ture cu ceea ce s-a gasit prin preajma, de data asta la o scara ceva mai mare, eu fiind partizanul absolut convins din punctul de vedere al detaliilor al scarii H0, iar Monta un fan in devenire al acestei scari.

Iata cateva imagini:



Precum si cateva filmulete:

 
Foarte frumoase modelele!!!
Imi cer scuze ca abia acum, cu intarziere, fac aceasta remarca.
Referitor la diorame, daca aveti nevoie de ajutor, rog "trageti semnalul de alarma", si voi "opri in regim de urgenta".

Salutari si numai bine, TGV-DAT
 
chiar nu putem sa facem un club mare si frumos in timisoara? am cateva idei despre asa ceva. ar trebui sa ne dam toti pasionatii sin tim. o intalnire la o terasa ca e vara acum si sa incepem ceva.
 
Din pacate la ``chestie`` s-a renuntat.
Motivele sunt mai multe,printre ele fiind :
- Incercarea unora de a transforma viitorul club in filiala a Arad-Club
- Incercarea,de asemenea,de a se transfera un anumit ONG ca si club Timisorean
- Amenintari cu violenta,receptionate de catre cei care am dorit un club Timisorean independent( prietenii stiu despre ce vb 8) )

Tot cu ocazia aceasta,rog adminii forumului sa stearga acest topic :D
 
Ca sa raspund si eu la cele postate in triplu exemplar:
nimic nou, pentru ca nu exista
nu s-a mai facut ceva, pentru ca nu se mai doreste
chestia nu are cum sa avanseze, cel putin in forma initiala fiind moarta din fasa

Pentru cei doritori, evident ca exista oricand posibilitatea de asociere, in orice forma doreste fiecare, fiecare este liber sa faca ceea ce crede de cuviinta. Eu unul nu sunt doritor de o reinitiere a unor activitati sortite esecului, cristinel cred ca la fel, ceilalti timisoreni pot lua ecizii dupa cum doreste fiecare.
 
Va rog frumossa terminati cu misto-urile ca nu-si au locul aici. Omul a gresit. Nu trebuie sa-i taiati capul, si, ca presedinte a Ar-Rail club vreau sa va spun ca noi am venit cu o propunere, nu a fost nicio incercare de transformare.
Am sa va rog sa incetati cu afirmatiile nefondate si cu misto-urile.
Toate cele bune!
 
Nu s-a vrut a fi neaparat un "misto", ci mai mult o gluma, cel putin din partea mea, pentru ca nu este cazul sa sanctionam o greseala de editare, asta e clar. Raspunsul s-a vrut a fi unul pe masura intrebarilor puse, deoarece persoanele care scriu aici nu sunt cazute din luna, deci in principiu cam stiu ceea se se intampla prin propria urbe din punctul de vedere al acestui hobby.

Ori daca nimeni nu a mai postat aici, unde ar fi trebuit sa o faca daca ar fi existat un club sau alta forma de manifestare, nu vad rostul intrebarilor.

In alta ordine de idei, trecand peste cele subiective scrise aici, invit pe cei care pun intrebari sa purceada la propria actiune, fara a astepta ca un club sa se infiinteze din neant, adica, mai simplu, sa-l faca chiar ei.
Spor la munca.
 
Eu zic ca a sosit momentul reconcilierii.
E pacat ca si asa putinii cati avem acest hobby sa nu cadem de acord in privinta manifestarilor legate de hobby.
Sa urmam exemplul celor de la Cluj, Arad, Oradea, Brasov, Bucuresti.
Ar trebui sa mai :lautar: si :cafea:

Cele bune, TGV-DAT
 
salutari tuturor membrilor forumului !
si eu ca si Jons sunt nou pe forum de-si o vizitez de ceva vreme.
urmaresc cu interes desfasurarea lucrurilor in domeniu si tot nu inteleg
de ce numai la Timisoara nu se naste un club precum in in alte orase ?
 
Salut ...
M-am mutat recent in Timisoara si sunt pasionat de H0.....respectiv vreau sa contribui si eu la infiintarea si desfasurarea unui club in Timisoara
 
Noii venti pot incerca sa creeze singuri un club in Timisoara.Topicurile anterioare sustin din plin afirmatia mea si sper sa nu taie elanul .
Va sfatuiesc sa nu doriti toti sa deveniti Seful clubului.
Denumirea clubului cred ca este bine sa fie decisa democratic.Daca fiecare membru insista sa inpuna numele ales de el, atunci rezultatul deja se poate afla din topicurile deja scrise pe aceasta tema :(
Va doresc succes