Inlocuire piesa 060 DA - Albert modell

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Marian47

New Member
20 Noiembrie 2021
5
0
Bucuresti
Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum si vreau sa incep prin a va intreba cum este posibil sa schimb capacul ventilatorului la locomotiva DA, care din pacate mi a ajuns cu buza marginii indoita - din cate am inteles de la producator, se poate schimba numai acel capac, fara sa fie nevoie de schimbarea intregii carcase, doar ca nu am reusit sa gasesc nicaieri instructiuni care sa ma lamureasca cum se poate da jos acel capac al ventilatorului si pe langa acestea sunt si in cautarea acestei piese.
Modelul exact al locomotivei este 06009

toate cele bune!

Multumesc.
 
Salut.
Daca asa a venit de la magazin cel mai simplu vorbesti si o dai retur , apoi sa iti trimita una fara defect.
 
  • Like
Reacții: Marian47
Schimbarea capacului este foarte simpla .Cu o lamela subtire ceva genul lerelor de reglat tacheti 0,1-0,2 mm sa nu fie ascutia sa taie, se introduce treptat intre capac si cosul propiuzis incercand sa distantezi cate putin capacul de cos si in cele din urma va iesi .
Banuiesc ca este un model DA fabricat de Albert Modell tot de acelas model iti trebuie si capacul .
 
  • Like
Reacții: Marian47
Schimbarea capacului este foarte simpla .Cu o lamela subtire ceva genul lerelor de reglat tacheti 0,1-0,2 mm sa nu fie ascutia sa taie, se introduce treptat intre capac si cosul propiuzis incercand sa distantezi cate putin capacul de cos si in cele din urma va iesi .
Banuiesc ca este un model DA fabricat de Albert Modell tot de acelas model iti trebuie si capacul .
Da, este fabricat de Albert Modell.
Va multumesc mult pentru raspuns!
 
Salut, cel mai bine este sa intrebi la TA, ei ar trebui sa se ocupe de partea de piese de schimb.
Poti sa incerci cu asta, dar este o piesa nevopsita: https://www.trains-addicted.ro/ro/producatori/studio-t-a-ro/grilaj-ventilator
Salut, Multumesc frumos - din pacate acea grila nu ma ajuta, la mine este vorba de acel "capac" al ventilatorului. in sfarsit am reusit sa atasez si o imagine mai jos.
astept raspunsul celor de la TA
intre timp am scos piesa, am reusit cu ata dentara si acum sunt in cautarea piesei, sper sa existe la TA. ca ultima varianta ar fi sa pun tot acesta piesa (pe care am reusit sa o indrept unde era indoita insa s a luat putin vopseaua si ar avea nevoie sa fie vopsita.
Toate cele bune!
gzluuEasAr9DKrga_35paDEgTm2Ygc0xCX81wJLEWUQsKbcVN05DrR34KA_-IFClyGvoVrgXfxZP75vla7nm9ROjjoWV3CLfh5tdyrmc_QbhOEOUZ5lXt04r1LwmoGpZsKOBo8DG-VuRbn_KPnlETBmUDBzxmzznQAYk9ZpCpHPoFymsgN87wtl-Mpj1vayaoRcfV1BBmeCVhDBSqX_vugVhYmAemnT6mWqjwGYXD5A6Zb1AaTF4USTCBfgwcH0pylS93GByoTDmsDj8dscVjrxfYapNcW-gpNADsIPlezxHSHw8GK0KgNEaOmRsRtu3j6hp2t0FmxQKu_kV2sQHbISPKeN2484hA8tmQC1Cp4xauiXmgbO-guGVHiRRQICyoMjBBIZ1h4xrZo_0hquG6fAh4UlSD_9LfTVr3PpwPdojw3hCCnve1LiyC06RCkQItfKMyYIp7A4XNuFF_vJc06Uty6zvK4g7eZJ1YxY7LFFLnhJBbCEldm5h0C4eLUy-Fg8SDmJQeQXCOwEHK3-rP912tA7CMjL-PycbSp7EZd_xj-nzihB3Ju1SksugwLnZaM7VhFwyvXQjOW9KLu4RTzp5KxqjUPPPl-QVYtiQYbws9szQicVniizfezIbXRMiALj-vd2MzNVDhMqyJNU_oQM5o86V6unfyf1PpI0GmME5d7uMsabuGqU3Bxs-dbjxMhQZgKycM2kBkcCGXI1ifwkonw=w974-h730-no
 
Daca vorbesti de defectul de turnare din piesa, poti sa o repari cu ceva indemanare: tai excesul, cureti putin vopseaua in zona, lipesti cu superglue bucati de polistiren de la ambalaje, finisezi pana cand esti multumit de rezulat si apoi dai cu putina vopsea, ori un spray argintiu ori merge in ultima instanta cu vopsea argintie de soba daca se mai gaseste prin piata.
 
  • Like
Reacții: Marian47