Info Informatii administrative.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut

Incepand de azi avem si o sectiune de trenuri virtuale.
Motivul infintari acestei rubrici este faptul ca acest domeniu se intersecteaza la anumite momente cu modelismul feroviar, ganditiva ca atat in modelismul real cat si in cel virtual este nevoie de schite, proiecte, indemanare, rabdare.

Sper sa o primiti cu bine.
 
Salut

Din pacate uneori ne mai scapa din vedere regulamentul acestui forum, pe care trebuie sa il respectam, din respect pentru ceilalti membri ai comunitatii.

Printre altele, acest regulament spune ca decizia unui user de a-si stearge mesajele este considerata drept autobanare, prin urmare acel user este dezactivat.

Vrem doar sa precizam ca aceasta regula se va aplica in continuare, fara exceptie, daca cei care s-au incadrat aici isi revizuiesc atitudinea si accepta faptul ca au gresit, doresc sa isi recapete dreptul de a participa la discutii, ii asteptam sa ne contacteze.

colectivul de administrare al forumului.
 
Salut.

In urma problemelor semnalate de catre membri acestui forum, pana la luarea unei decizii definitive, userului "Rocomaniac" i se suspenda dreptul de mai beneficia de rubrica "Vanzari /Cumparari"

@omydee, @Catalinzz si @Rocomaniac sunt invitati sa isi expuna punctul de vedere aici, in legatura cu problemele ce au aparut.

Multumesc

(nota: accesul este permis doar celor 3 si administratorilor forumului)
 
Salut

rubrica "anunturi, intalniri, expeditii" a fost impartita in 2 rubrici, se amestecau subiectele cu intalniri legate de modelism cu cele ce prezinta intalniri ale pasionatilor de trenuri reale, expeditii, reportaje.

p.s. multumesc lui Cristi CFR, a fost observatia lui.
 
Salut

administratia forumului a luat decizia de a desfinta sectiunea vanzari/schimburi diverse. Anunturile de vanzari/schimburi care nu implica modelismul feroviar dar care au legatura cu modelismul in general pot fi postate la rubrica generala de vanzari.

Anunturile de vanzari care vor fi considerata ca ne avand legatura cu modelismul nu vor fi acceptate.

Multumim de intelegere.
 
Florinn a spus:
Salut,

trebuie sa anunt ca incepand de azi rubrica "Noutati in farmacia lui "Rally"" nu mai exista datorita faptului ca acordul dintre administratia forumului si @Rally, valabil pe termen de 6 luni, a expirat.

Anuntul nu mai este valabil,
sa stabilit un nou accord :lol:
 
Salut,

incepand de saptamana viitoare, fiecare club va avea un singur reprezentant in echipa de administrare a forumului. Acesta va putea fi ales/schimbat o data la 3 luni. Va rog ca in termen de 7 zile (data limita marti 11.11.2008) sa comunicati reprezentantul fiecarui Club, prin mesaj privat.
 
O notificare care se pare ca a scapat,

Va rugam nu scrieti mesaje private catre @ForumAdmin, pentru orice problema apelati la oricare dintre admini forumului.

ForumAdmin nu este o persoana, este un userId folosit pentru a comunica diverse anunturi/interventii si nu o sa va raspunda la mesaje, sau daca o face va fi la interval mult prea mare de timp.

Multumim.
 
Salut,

azi incepand cu ora 12:30 forumul va fi disponibil doar in mod de citire pentru lucrari de intretinere, nu se vor putea posta mesaje, v-as ruga sa nici nu incercati pentru ca, chiar daca reusiti sa postati e posibil ca aceste mesaje sa se piarda. Interventia va dura cam 1-1.5 h apoi forumul va reveni la modul normal de functionare.

Multumim de intelegere.
 
Florinn,

Dupa cum stii, avem de mai multa vreme o problema cu "suportul" caracterelor speciale pe forum: diacriticele romanesti si parte din diacriticele straine (frantuzesti etc). Este vorba despre simboluri gen 㒠etc. Pe unele posturi respectivele simboluri sunt inlocuite de niste "patratele" continand codul lor ascii.

Dar chestia asta nu se intampla intotdeauna. Nu-mi dau seama cand si de ce anume depinde.

Eu de obicei scriu un post folosind word-ul pe post editor de text, pentru a scrie cu diacritice. Uneori cand fac "paste" textul respectiv imi scrie textul bine, iar alteori imi inlocuieste unele caractere speciale cu o suita de simboluri gen %$.

Se poate face ceva cu chestia asta?
 
se poate face ceva cu mesageria forumului ? pnt ca de multe ori nu merge trimite un mesaj dupa 3 zile DOAR AM FOST BANAT PNT CHESTIA ASTA CA NU AM RESPECTAT REGULAMENTUL adica am trimis mesaje pe topic pnt ca nu mergea mesageria si ma enerva sa astept , asta pnt ca tot se vb despre probleme
:roll:
 
Salut,

mesageria nu are nici o problema, s-a mai discutat despre asta, mesajul este trimis instantaneu, insa el ramane in casuta cu "mesaje in curs de trimitere" pana in momentul in care destinatarul il citeste (timp in care tu inca poti modifica prin "edit" acel mesaj), asta nu inseamna ca mesajul nu a fost trimis!

Daca ai fi comunicat vreunui admin faptul ca mesajele tale nu merg, inainte sa scrii la vanzari (si in acelasi timp sa incalci regulamentul) ai fi primit un raspuns la problema ta. ;)
 
Am comunicat eu o problema la doi admini, dar nu am primit nici un raspuns.
Problema cu forumul nu o am eu personal, ci un var de-al meu.
Ieri cand a intrat pe forum a constatat ca vedea postarile si toate setarile de acum 2 zile.De aseara ii apare "Coming back soon".
De la ce ar putea fi?
Am incercat sa stergem si temporary files , cookies, history, etc. dar tot nu merge.
Nu are nici o problema cu contul, pentru ca il foloseste de la servici si ii merge fara probleme.Asta e chestia care ne induce in eroare . Ne gandeam ca poate este ceva de la providerul de net, in cazul lui fiind RDS . Poate stie vreun admin sau poate chiar un user cum putem rezolva problema.
 
sa-mi dau si eu cu parerea: daca a fost zilele trecute cand a fost forumul indisponibil am vazut si eu ca s-au pierdut posturi si mi-am regasit mesajele sterse in dimineata respectiva sau cu o seara inainte; probabil a fost suprascrisa baza de date cu vreun backup ceva; sa nu fi patit si tu ceva asemanator; daca nu e doar o kestie intamplatoare si se repeta ... atunci e ceva putred, eventual incearca si de pe alt calculator sa trimiti pm-uri
 
pai dupa cum am zis, de pe calculatorul de la servici merge fara probleme, dar acasa apare acum "Coming Back Soon", dar nu se stie cat de SOON :D .daca se acceseaza un link direct care duce catre un post din data de 26 martie maxim , acolo merge,dar apar online decat 2 useri respectiv leynad72 care este cel cu problema si 24may. Acum nu stiu daca o fi vreo coincidenta, sau are vreo legatura cu faptul ca ambii sunt din Pitesti si au conexiune RDS. Chestia interesanta e cum se rezolva aceasta problema. Sa fie nevoie de o formatare si reinstalare de Windows?