Inceput de diorama HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

leynad72

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
157
0
Pitesti
LOCATION
Pitesti
Salutare la toata lumea.
Dupa o prima incercare mai putin reusita care s-a sfarsit undeva pe la jumatatea drumului, am "reusit" dupa lupte aprige sa castig (uneori si cu "lovituri sub centura", recunosc...) aproximativ jumatate din dormitor...
Asa ca, incercand sa "bat fierul cat e cald", peste noapte a aparut un blat care masoara 3,20 m / 1,40 m. Acum apare partea dificila...stau de aproape o luna gramada nevoie mare pe internet, planuri, schite...si nu reusesc sa ma hotarasc sub nicio forma.



Asa ca rugamintea mea ar fi daca aveti vreo idee, un plan, orice...mi-ar fi de mare folos. Ce-as putea face la dimensiunile astea ? Normal, as vrea sa am de toate...si gara, si depou, si triaj, si munte, si oras, ca sa nu mai vorbesc de un circuit cat mai lung...Pana la urma e logic ca va trebui sa mai "sacrific" din pretentii, dar marturisesc ca actualmente sunt in impas, in mare pana de idei. Probabil si din cauza ca am vazut extrem de multe planuri, schite, diorame incat sunt total ametit...nu mai stiu ce vreau sa fac.
Please, HELP !!

PS : cum am scris si in titlul topicului, e vorba de o diorama la scara HO.
 
Salut,

Cred ca marea mancatoare de spatiu, la machetele pe suprafete relativ mici, este linia dubla, cercurile/ovalurile concentrice.
Poate ar trebui sa regandesti putin desenul liniilor fara "dubla".
leynad72 a spus:
Normal, as vrea sa am de toate...si gara, si depou, si triaj, si munte, si oras, ca sa nu mai vorbesc de un circuit cat mai lung...

Multe, foarte multe
 
Salut.
De acord cu tine, stiu ca "dubla" ma incurca cel mai mult, ideea era sa am 2 garnituri simultan pe traseu in sens invers de mers una fata de cealalta, plus eventual inca vreo 2 care sa astepte in gara...
Acum, ce crezi ca as putea face fara "dubla" si totusi sa am macar 2 garnituri pe traseu ?
Sincer, accept orice idee...ceva de genul "ce ati face voi" la dimensiunile astea ?
Mersi.
 
Da-i cu dublu inainte ca merge,si asa in curand o sa dormi sub ea.Frumos,imi place cum ti-a iesit,o sa vin sa o vad personal cand o sa fie mai imbracata
 
Salut Leynad,

Faptul ca ai reusit sa "smulgi" o suprafata de 3.20x1.40m din teritoriul casei numai pentru hobby-ul tau este remarcabil, avand in vedere ca nu toti isi pot permite asemenea lux.

Acum, in privinta traseului, ar trebui sa incepi invers. In primul rand, in ce epoca si zona geografica vrei sa te situezi?

Gandeste-te ce trenuri ai si ce ti-ar placea sa ai in viitor. Spre exemplu, daca vrei sa faci trenuri americane in mod sigur nu ti-ar prinde bine un relief precum Elvetia. Nici daca vrei sa colectionezi trenuri bavareze nu ti-ar prinde bine sa incerci sa modelezi un peisaj plat, asa cum este de obicei in nordul Germaniei de la Marea Baltica sau, de ce nu, din Campia Romana!

Fiecare zona are niste chestii specifice, iar daca vrei sa faci Campia Romana va trebui fara regrete sa renunti la tunele si viaducte, vai adanci si crevase, pur si simplu fiindca nu-si au locul in tematica dioramei tale.

Acum, uitandu-ma la traseul sugerat de tine acolo in poza, nu pot sa nu remarc ingeniozitatea lui. Indeosebi, ingeniozitatea de a inghesui cat mai mult traseu pe o suprafata data! :D

As spune ca este o buna variatie de traseu "in 8" cu linie dubla, insa am senzatia ca nu folosesti in mod adecvat traseul respectiv. Avantajul major al liniei "in 8" este tocmai existenta unei linii diagonale lungi, mai lunga decat o latura de diorama, pe care ai putea s-o folosesti drept "coloana vertebrala" a unei statii de cale ferata care ar constitui elementul cel mai important al dioramei tale. Indeosebi la scari precum H0 modelistii deseori nu au spatiu suficient sa amplaseze o gara la lungime reala si asta se repercuteaza asupra intregii compozitii, inclusiv pana la a "modela" trenuri de pasageri cu lungimi reduse sau de a accepta licente artistice de genul opririi trenului in gara, cand "coada" sarpelui mai este inca incolacita in prima curba de dinaintea intrarii in gara!

Dar tu ai aici o intreaga diagonala de diorama destul de mare cu lungime suficienta! Ca atare, eu as inversa asezarea liniilor asezate de tine si as pune diagonala asta lunga deasupra, iar curba in S care la tine trece deasupra ei, as trece-o printr-un tunel scurt PE SUB gara. Diagonala respectiva ar fi dublata pe ambele sensuri cu inca cel putin o linie, permitand trecerea unei garnituri pe fiecare sens in timp ce deja o alta garnitura se afla stationata in gara. De asemenea, cu mare atentie privind posibilele scurtcircuite daca te situezi in analog, ai putea sa amplasezi aici si niste legaturi in cruce care sa permita transferul garniturilor dintr-un sens pe altul.

In final, trebuie sa-ti spun ca am o retinere pentru liniile asezate paralel cu blatul la asa o distanta mica de margine. Odata din motive pur estetice, in al doilea rand, tocmai din motive practice, fiindca acolo o sa-ti fie foarte usor sa trantesti jos o garnitura pretioasa cu maneca sau cu cotul fara sa-ti dai seama. Ca sa pre-intampini asta, ar trebui sa realizezi acolo o curba suplimentara spre interior (ai loc suficient pentru asta) si sa amplasezi in zona eliberata astfel niste elemente joase de decor astfel incat vizibilitatea spre linie sa nu fie acoperita.

Intrucat diorama va fi sprijinita de perete, ea trebuie gandita ca o scena asezata in trepte, cu treapta cea mai joasa situata spre privitor, iar relieful se ridica treptat spre gara diagonala situata la mijloc, si spre relieful muntos din spate, care ar putea sa acopere complet linia de intoarcere de la perete (si unde ai putea sa faci o schattenbahnhof, o "gara ascunsa" de unde sa alternezi garniturile care defileaza pe diorama ta. Succes!
 
joaca-te putin cu liniile,pune gara pe diagonala sau cum iti place si vezi ce poti face cu restul spatiului.nu este nevoie sa vezi linie dubla peste tot,daca faci bucle de intoarcere poti pune in valoare linia simpla...niscaiva helixuri la capete ar rezulta linii la diferite nivele si un relief ceva mai accidentat...posibilitati sunt multe...spoor la treaba!
 
@24may

Salutare "boss" !
Ii dau eu cu "dublul" dar pe interiorul intoarcerii am o flexi aproape de r1 si incepe sa nu-mi placa...plus ca am impresia ca iese ceva foarte aglomerat.
Cam asa arata acum...



Asta ar fi partea de jos, urmeaza sa ma urc pe laterale si sus in diagonala sa fac gara, dar parca nu-mi mai place...
Sincer, ma gandesc sa incerc alta varianta, dar acum sunt in "ceatza" rau...
Astept sa vad, poate ma "salveaza" cineva pe-aici, ca ma doare capul rau de tot !
 
Salut ,
Iata o diorama dintr-o Miba mai veche....este mica ,dar totusi are din toate cate ceva :pe nivelul de jos pot circula trenuri mai lungi sau locomotive electrice ,4 trenuri in total ....iar un nivel mai sus este o linie secundara....
 
Toti avem R1 pe diorama ,pui si tu loco mai putin pretentioase sau ia-ti TRIX...,pe mine m-a durut capul asa rau ca am stricat-o definitiv
 


Cam aglomerata poate si din cauza obiectului din stanga roco multimouse :D
Lasand gluma , R1 este de nedorit pe o diorama daca vrei sa rulezi locomotive cu aburi si vagoane 303 mm si pana la urma ai sa doresti sa rulezi si deastea .
 
@mauritius

Razi tu, razi, da' mie-mi intra paru'-n ochi cand ma concentrez prea tare si-mi fug ideile...cu agrafa aia incerc sa le prind ! :D
Acum, ce nu-mi place e ca mare parte din circuitul asta va fi ascuns, deasupra ar trebui sa fie gara.
Am facut o chestie la repezeala, sa intelegeti ce vreau sa spun.
Tot ce e cu rosu e deasupra, unde va fi gara, liniile cu albastru incep sa urce pe lateralele dioramei pana ajung la nivelul garii.
Oricum as da-o n-am cum sa nu ascund o gramada de circuit daca vreau sa-l fac asa de lung, oras, gara, totul trebuie sa vina deasupra, suspendat.

 
Ai o mica problema, daca am inteles desenul pus peste poza

Daca pe spate panta pe care vinia linia sus nu te deranjeaza, in fata iti obtureaza accesul la triaj.

Nu incerca sa te pacalesti ca ai sa urci numai pe portiunea curba ca este vorba de minim 10 cm la care adauga inaltimea structurii nevelului cu gara (rosu) iar daca mai pui si catenara lucrurile se complica si mai mult, adica mai creste inaltimea
 
Pai stai asa, ca triajul este sus, nu pricep ce vrei sa spui...
Iar de urcat, incep sa urc din stanga imediat cum ies din tunel, pentru ca in dreapta, cand intru in curba trebuie sa fiu deja sus, peste celalalt circuit.
In legatura cu schema ta, daca as putea prelungi sau eventual incadra in circuit abatutelea alea 2 din stanga... :lol:
Asta ma obsedeaza acum, sa vedem daca iese ceva...
 
leynad72 a spus:
Tot ce e cu rosu e deasupra, unde va fi gara, liniile cu albastru incep sa urce pe lateralele dioramei pana ajung la nivelul garii.


leynad72 a spus:
Pai stai asa, ca triajul este sus, nu pricep ce vrei sa spui...
Iar de urcat, incep sa urc din stanga imediat cum ies din tunel, pentru ca in dreapta, cand intru in curba trebuie sa fiu deja sus, peste celalalt circuit.

Acuma chiar ca m-ai incuiat de tot.
Eu am inteles ca tot ce este cu rosu, inclusiv liniile albastre trasate peste "rosu" se afla la nivelul de sus.
Liniile laterale, albastre, sunt de urcare/coborare iar ce se vede, real, sub "rosu", o sa fie triajul.
leynad72 a spus:
In legatura cu schema ta, daca as putea prelungi sau eventual incadra in circuit abatutelea alea 2 din stanga...

In stanga, daca la alea te referi, sunt liniile de la nivelul superior.
Este o statie terminal.
Nu mi-am pus problema de prelungit.
Mie, personal, mi-a placut ideea.
 
LDH a spus:
Acuma chiar ca m-ai incuiat de tot.
Eu am inteles ca tot ce este cu rosu, inclusiv liniile albastre trasate peste "rosu" se afla la nivelul de sus.
Liniile laterale, albastre, sunt de urcare/coborare iar ce se vede, real, sub "rosu", o sa fie triajul.

Nu, triajul ar trebui sa fie sus.
Ce se vede sub rosu e o bucata din circuit. (vezi in paralel poza nemodificata)
Intr-adevar, liniile albastre laterale sunt de urcare/coborare.
 
Incerc sa mai scutur putin praful de pe topicul asta...revin cu cateva poze in noua schema a traseului care sper sa fie si ultima, ca mai mult am stricat pana acum decat am facut...
Incerc sa termin portiunea garii pe cat posibil ca sa ma pot apuca si de pante, urcari, coborari, munte, tunele, etc. Dar pana nu finalizez cat de cat partea cu gara, nu pot merge mai departe pentru ca-mi restrictioneaza accesul in anumite portiuni ale plansei.
Ma rog, mai sunt muuuuulte de facut, dar asta e...criza e mare, banii sunt din ce in ce mai putini, asa ca avansam precum melcul.
Una peste alta, astept concertul "Rolling Stones" din partea voastra...chiar va rog, nu ezitati, nu va abtineti, pietre sa fie !





 
Sa incep eu,dar arunc cu bile,iti dau o bila alba ,imi place ce ai facut si sunt ferm convins ca o sa iasa bine.
 
E interesant, as vrea sa vad o poza de ansamblu, cu toata diorama daca se poate.