In jurul bradului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Dot

Member
10 Septembrie 2008
15
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut,

Vreau sa va prezint cateva imagini ale circuitului pe care l-am instalat in jurul bradului in asteptarea Mosului.
Nu este propiuzis o diorama - mai este mult de lucrat la ea - dar este locul cel mai apropiat ca tematica pentru acest circuit.

Incep cu 2 poze de ansamblu :roll:




Scara este On30 - ruleaza pe 16mm.

Cateva detalii:








Nu m-am putut abtine sa nu adaug un tunel langa o balta inghetata folosita ca si patinoar de localnici :lol:



In zona se afla si o ceata de "Mosi" zburdalnici in pregatire...

La final inca 2 poze cu derdelusul ocupat inca de dimineata si locomotiva pe traseu:


Sarbatori fericite!
 
Salut,
Firmele cunoscute pentru materiale de modelism (Noch,Busch etc....)ofera o multitudine de materiale pentru asa ceva .Cel mai simplu este vopsea alba acrilica (sau cea cu care se vopsesc peretii )in care se presara un praf special (Glasdiamantin se numeste ) .Am si eu o Micro-Diorama HO cu un peisaj de iarna.....
 
Salut,

Am folosit bicarbonat de sodiu - se lucreaza destul de usor cu el si este disponibil peste tot la un pret modic - 5RON/kg... :lol:

Am avut nevoie de vreo 3kg...

Multumesc pentru aprecieri! :oops:
 
Super reusit !!!
Foarte putini se incumeta la peisaje de iarna !!!
Bravo ! 8)
Si cine e producatorul materialului rulant?
E cumva ceva facut prin ...UK ? :D
Marius.
 
Salut,
Materialul rulant este de la Bachmann 0n30...merge pe sine HO dar acestea nu sunt corecte la traverse ....ecartamentul este pentru o sina de 30inch (la noi este cca 760mm ) deci 0e.....
0n3 este altceva ,aici trebuie sine de cca 19mm .atunci este un ecartament de 3 feet .la noi ar fi cam 0m.....
si cuplele sunt HO (Bachmann EZ-Mate),aici ar trebui ceva mai mari (Kadee ofera cuple corecte pentru 0n30).Este un caz rar ,cand o cupla in miniatura este mai mica ca in realitate .

Gara este de la Atlas ,daca nu ma insel (la material 0 nu prea ma pricep... :mrgreen: )
Aceasta scara are cresteri enorme in SUA ,datorita faptului ca materialul rulant de la Bachmann este destul de ieftin (daca ne gandim cat costa material la scara 0 ....) .Si este mult loc pentru tuning......
Si pe mine ma chinuie de mult aceasta scara..... :D :D :D
 
Salut,

Rudi le-a "citit" bine :D

Gara este de la Atlas O iar materialul rulant de la Bachmann On30 modificat - locomotiva are sunet + pick-up pe toate osiile inclusiv tender .

Cuplele de la Kadee sunt pe lista, vreau sa le inlocuiesc cu prima ocazie...