In jurul bradului

Dot

Member
10 Septembrie 2008
15
0
Bucuresti
Salut,

Vreau sa va prezint cateva imagini ale circuitului pe care l-am instalat in jurul bradului in asteptarea Mosului.
Nu este propiuzis o diorama - mai este mult de lucrat la ea - dar este locul cel mai apropiat ca tematica pentru acest circuit.

Incep cu 2 poze de ansamblu :roll:

Scara este On30 - ruleaza pe 16mm.

Cateva detalii:

Nu m-am putut abtine sa nu adaug un tunel langa o balta inghetata folosita ca si patinoar de localnici :lol:

In zona se afla si o ceata de "Mosi" zburdalnici in pregatire...

La final inca 2 poze cu derdelusul ocupat inca de dimineata si locomotiva pe traseu:

Sarbatori fericite!

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
0
Germania
Salut,
Firmele cunoscute pentru materiale de modelism (Noch,Busch etc....)ofera o multitudine de materiale pentru asa ceva .Cel mai simplu este vopsea alba acrilica (sau cea cu care se vopsesc peretii )in care se presara un praf special (Glasdiamantin se numeste ) .Am si eu o Micro-Diorama HO cu un peisaj de iarna.....

Dot

Member
10 Septembrie 2008
15
0
Bucuresti
Salut,

Am folosit bicarbonat de sodiu - se lucreaza destul de usor cu el si este disponibil peste tot la un pret modic - 5RON/kg... :lol:

Am avut nevoie de vreo 3kg...

Multumesc pentru aprecieri! :oops:

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
782
23
Brexit country.
Super reusit !!!
Foarte putini se incumeta la peisaje de iarna !!!
Bravo ! 8)
Si cine e producatorul materialului rulant?
E cumva ceva facut prin ...UK ? :D
Marius.

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
0
Germania
Salut,
Materialul rulant este de la Bachmann 0n30...merge pe sine HO dar acestea nu sunt corecte la traverse ....ecartamentul este pentru o sina de 30inch (la noi este cca 760mm ) deci 0e.....
0n3 este altceva ,aici trebuie sine de cca 19mm .atunci este un ecartament de 3 feet .la noi ar fi cam 0m.....
si cuplele sunt HO (Bachmann EZ-Mate),aici ar trebui ceva mai mari (Kadee ofera cuple corecte pentru 0n30).Este un caz rar ,cand o cupla in miniatura este mai mica ca in realitate .

Gara este de la Atlas ,daca nu ma insel (la material 0 nu prea ma pricep... :mrgreen: )
Aceasta scara are cresteri enorme in SUA ,datorita faptului ca materialul rulant de la Bachmann este destul de ieftin (daca ne gandim cat costa material la scara 0 ....) .Si este mult loc pentru tuning......
Si pe mine ma chinuie de mult aceasta scara..... :D :D :D

Dot

Member
10 Septembrie 2008
15
0
Bucuresti
Salut,

Rudi le-a "citit" bine :D

Gara este de la Atlas O iar materialul rulant de la Bachmann On30 modificat - locomotiva are sunet + pick-up pe toate osiile inclusiv tender .

Cuplele de la Kadee sunt pe lista, vreau sa le inlocuiesc cu prima ocazie...