Implementare layout cu senzori de ocupare blocuri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

nushala

Member
Trenulist
23 Martie 2020
41
22
48
b
Stimati prieteni, cine a implementat o solutie, de la cap la coada, cu senzori de ocupare sina si blocuri, pe sistem digital cu automatizare pe PC:
- Ce ati folosit ? Rocrail / iTrain sau altceva
- Ce hardware ati folosit pentru detectie ? Roco / Digikeijs sau altceva ?
Caut pentru ceva relativ simplu (maxim 16 blocuri) dar sa folosesc si semnale iar trenurile sa poata circula independent si automat dupa un orar.

Imi cer scuze daca este off topic sau s-a mai discutat pe undeva , eu nu am gasit.
 
Stimati prieteni, cine a implementat o solutie, de la cap la coada, cu senzori de ocupare sina si blocuri, pe sistem digital cu automatizare pe PC:
- Ce ati folosit ? Rocrail / iTrain sau altceva
- Ce hardware ati folosit pentru detectie ? Roco / Digikeijs sau altceva ?
Caut pentru ceva relativ simplu (maxim 16 blocuri) dar sa folosesc si semnale iar trenurile sa poata circula independent si automat dupa un orar.

Imi cer scuze daca este off topic sau s-a mai discutat pe undeva , eu nu am gasit.
Salut

Eu folosesc rocrail pe o diorama cu 16 blocuri, 43 de senzori, semnale, 13 macazuri etc.
Pentru detectie folosesc BOD-uri de la tOm (de exemplu ca astea) si cateva BOD-uri facute de mine, toate puse pe un bus de s88 prin interfete tot de la tOm (astea). Centrala e de la Roco dintr-un startset, cu interfata spre PC de la tOm. Tot interfata asta preia si traficul s88 spre PC. Deci folosesc detectie de consum curent via s88, nu RailCom sau alte chestii din specia. E mai economic si mai usor de scalat, daca esti pasionat sa ti le faci singur. De altfel, pe site-ul lui PaCo (vezi link mai sus) gasesti multe chestii pe care ti le poti face singur. Nu sunt extrem de actuale tehnologic (ba chiar cam old school pe alocuri), dar isi fac treaba foarte bine.

Iluminatul cladirilor, servo-urile si semafoarele le am pe un alt bus DCC, care e controlat de un NanoX88 dupa schemele lui PaCo (aici), care la randul sau se duce la PC printr-o seriala clasica, via un GenLi, tot de la PaCo.
Decodoarele pt macazuri sunt compatibile Roco (folosesc sine GeoLine, deci macazurile vin cu decodoare si actuatoare speciale), iar decodoarele pt iluminat, semnale etc sunt facute de mine dupa diverse scheme, cu PIC-uri si Arduino.

Ambele interfete de PC sunt sub controlul rocrail cu tot cu automatizari, schedule-uri, control macaze etc etc.

Sper sa-ti fie de folos.

Spor!
 
Salut

Eu folosesc rocrail pe o diorama cu 16 blocuri, 43 de senzori, semnale, 13 macazuri etc.
Pentru detectie folosesc BOD-uri de la tOm (de exemplu ca astea) si cateva BOD-uri facute de mine, toate puse pe un bus de s88 prin interfete tot de la tOm (astea). Centrala e de la Roco dintr-un startset, cu interfata spre PC de la tOm. Tot interfata asta preia si traficul s88 spre PC. Deci folosesc detectie de consum curent via s88, nu RailCom sau alte chestii din specia. E mai economic si mai usor de scalat, daca esti pasionat sa ti le faci singur. De altfel, pe site-ul lui PaCo (vezi link mai sus) gasesti multe chestii pe care ti le poti face singur. Nu sunt extrem de actuale tehnologic (ba chiar cam old school pe alocuri), dar isi fac treaba foarte bine.

Iluminatul cladirilor, servo-urile si semafoarele le am pe un alt bus DCC, care e controlat de un NanoX88 dupa schemele lui PaCo (aici), care la randul sau se duce la PC printr-o seriala clasica, via un GenLi, tot de la PaCo.
Decodoarele pt macazuri sunt compatibile Roco (folosesc sine GeoLine, deci macazurile vin cu decodoare si actuatoare speciale), iar decodoarele pt iluminat, semnale etc sunt facute de mine dupa diverse scheme, cu PIC-uri si Arduino.

Ambele interfete de PC sunt sub controlul rocrail cu tot cu automatizari, schedule-uri, control macaze etc etc.

Sper sa-ti fie de folos.

Spor!
Multumesc pentru raspuns, sunt astea plug & play adica fara circuite construite manual cu lipituri ? ...ca nu sunt chiar asa priceput la electronica. Vad si eu ca sunt mai jos la pret ca alte solutii si ma gandesc ca se aduna daca vrei sa faci un sistem functional ceva banuti de plata. Cati senzori ai pus pe un bloc? ai cumva un filmulet cu ea functionala ?
 
Modulele s88 si centrala sunt cumparate (plug & play), restul sunt facute (lipite, etc) de mine.
Daca urmaresti o solutie fara interventii personale, exista solutii: pentru senzori poti folosi BOD-urile si interfetele mentionate mai sus si iti poti cumpara o centrala cu interfata de PC si bus de s88 pt senzori. Varianta de care stiu este DR5000 de la Digikeijs - nu o am, dar a postat pe forum un coleg experienta lui hands-on cu ea.
Centralele z21 de la Roco, care vin cu anumite start-seturi, nu stiu sa aiba bus de senzori s88 (au R-bus, alta poveste).

In medie, folosesc 2 senzori pe bloc (1 pt enter, 1 pt in - in terminologie Rocrail). In anumite blocuri mai am 1-2 senzori in plus, pt chestii de genul pre2in sau shortin etc. In general, teoria Rocrail spune ca minimum 2 senzori pe bloc sunt suficienti.
Daca ai cantitati mari de senzori iti recomand sa faci debouncing pe BOD-uri, ca altfel Rocrail o ia un pic pe campii si pierde mesaje (i.e. uita sa schimbe macazuri etc). Debouncingul elimina mesajele multiple de la un senzor atunci cand treci cu toate rotile unui tren peste el -- la fiecare roata emiti cateva mesaje on-off iar pt un tren lung poti sa emiti 40+ mesaje pe fiecare senzor, oarecum simultan, si asta creeaza genul de trafic la care Rocrail nu face fata, neavand debouncing (eficient) facut in software. Modificarea e minora, simplu de facut, si doar daca ii vezi necesari cand termini montajul. Deci e ceva de avut in vedere mai spre final.

Filmulet nu aveam (am un topic deschis pe forum cu ceva poze din timpul constructiei, dar nimic recent din pacate), dar am facut unul acum, pe fuga, sa vezi cum arata:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://www.youtube.com/watch?v=HMuLGVy47rA]View: https://www.youtube.com/watch?v=HMuLGVy47rA[/img]
 
  • Like
Reacții: GFN
Multumesc.
Placa e 2.20m x 1.10m.
Iti recomand sa o faci mai lata de atat, ca in 1.10m esti fortat la raze mici in curbe si vagoanele mari se misca bizar. Desigur, si pe lungime daca poti sa te duci la 3m+ o sa fie mai bine (ai linii mai lungi in gara, deci poti rula trenuri mai lungi).

Stii cum e la HO, oricat e suprafata de mare, tot e mica :)
 
si ce nu imi este clar: cum se detecteaza vagoanele care nu au consum de curent? de unde se stie cand se "termina trenul complet " si nu doar locomotiva
 
Diagrama simplificata e mai jos, am desenat-o in fuga dar sper sa fie clara:
s88.jpg
BOD-urile se leaga intre sina si interfata S88 (asta). In poza am figurat BOD-uri de 4 senzori - exista si de 2 senzori. Senzorul propriu-zis e in interiorul BOD-urilor (sunt niste diode pe care cade tensiunea atunci cand pe sina respectiva e un consumator; tensiunea asta e preluata si dusa spre interfata s88 si devine info de prezenta pe busul S88 in final).

Fiecare interfata S88 (modelele de la tOm) permite legarea a 16 senzori prin BOD-uri. Daca ai mai multi pe diorama, folosesti mai multe interfete, legate in lant una dupa alta pe busul de s88 (v in josul pozei).

In final, lantul de S88-uri ajunge la PC printr-o interfata S88 cu PC: poate fi parte din centrala DCC (e.g. Digikeijs permite asa ceva) sau poate fi separata de centrala. Eu am centrala fara legatura la PC si folosesc si pt ea si pt s88 o interfata comuna pe USB, spre PC. Orice setup e OK aici, depinde de ce ai deja si/sau in ce vrei sa investesti.

Acum, in partea de sus am figurat "senzorii" S1 si S2. De fapt sunt sectiunile de sina pe care S88-ul poate simti consumatori, deci detecteaza locomotiva. In limbaj Rocrail, 2 regiuni de sina cu senzori avand o regiune alimentata fara senzor se numeste bloc. Vezi pe rocrail.net pt detalii, ca e mult de citit de-acolo. Dar asta e in esentza un bloc in sensul rocrail. Atentie la sectiunile intrerupte de sina intre S-uri, sunt obligatorii ca altfel nu merge. Pentru intrerupere se gasesc papuci speciali din plastic cu care inlocuiesti cosele din capatul segmentelor de sina (Roco au cateva modele de papuci de plastic in functie de ce tip de sina ai). De asemenea, ai grija sa intrerupi intotdeauna o singura sina din cele doua -- a doua trebuie sa ramana neintrerupta (firul albastru in poza de mai sus).

In ce priveste a doua intrebare a ta, cu vagonul: aici depinde ce vrei sa faci.
1. Daca vrei doar trenuri care merg "cu fata", atunci nu-ti trebuie senzor pe ultimul vagon. Rocrail stie daca iti definesti complet vagoanele ce lungime are trenul cu tot cu locomotiva, ii spui ce lungime au blocurile si se asigura el ca un tren intra intr-un bloc spre care-l conduce. La momentul proiectarii, e necesar sa dimensionezi blocurile a.i. sa fie mai lungi decat cel mai lung tren pe care-l vei rula, plus vreo 20-30cm pt opriri etc. Ideea e cam asa: daca un tren intra pe la S1 in poza de mai sus, genereaza un enter event in rocrail pt blocul B1. Daca trenul se opreste in blocul B1, atunci acum incepe decelerarea. Cand locomotiva a ajuns in S2, primeste comanda de stop (rocrail vede asta ca un "in event"). De-aici incolo, trenul se opreste in functie de decelerarea configurata in decodorul locomotivei, deci oricum mai e nevoie de ceva distanta pana se opreste complet in bloc. Si astfel, lungimea blocului si lungimea S1, S2 trebuie alese a.i. un tren sa se poata opri complet in bloc, fara sa depaseasca S2-ul. Iar lungimea totala a blocului B1 trebuie sa fie cat e trenul + distanta de decelerare + cativa cm in plus. In felul asta, stii permanent ca ultimul vagon a intrat in bloc.
2. Daca ai trenuri care circula si "cu spatele" (locomotiva impingand trenul), e.g. pt manevre, atunci e obligatoriu ca vagonul din coada trenului (cel mai departat de locomotiva, care acum la mers cu spatele va fi primul) sa aiba un consumator pe el. Asta se face folosind un tip special de osie pt cel putin prima osie in sensul de mers. Osiile astea au un rezistor in ele care asigura un consum mic cand rotile in cauza calca pe sina, astfel asigurand detectia cand intra in S1, apoi in S2. Osii de-astea speciale se gasesc dar sunt super-scumpe (de exemplu). Eu mi le-am facut singur printr-un procedeu greoi, consumator de timp si de nervi, cu rezistoare SMD si un lipici electroconductor. E greu dar na, arta cere sacrificii :)
Ca sa nu ai restrictii care vagoane pot fi primele la mersul cu spatele, trebuie sa-ti pui astfel de osii pe toate vagoanele, daca modul asta de functionare e ceva ce-ti doresti.
Sigur, vagoanele care au lumini, decodoare etc in ele au implicit consumatori si deci vor declansa senzorii cand trec prin zonele respective, deci aici nu mai e nevoie in principiu de osii cu rezistoare.

Sper ca te-am clarificat cat de cat.
Iti recomand sa mai citesti sectiunile DCC/Digital din forum unde vei gasi multe informatii de genul asta super-utile (eu de-aici le-am invatat). De asemenea studiaza rocrail.net daca vrei control cu PC-ul.
 
Multumesc pentru raspuns, da se ridica ceata dar incet incet... :)

Ca sa concluzionez am de optat intre solutia Digikeijs si Tom ca sa pastrez centrala mea Roco z21 alba (cu bus R) fara CAN-BUS.

Daca pun costurile in fata pentru 8 blocuri tip Rocrail - imi vor trebui 16 senzori.

1) daca aleg solutia TOM, vor trebui:
- 4 BOD4 -uri x 50 lei = 200 lei
- 1 buc S88 - 100 lei
- interfata S88-PC - aici nu stiu ce sa pun ? - se poate conecta cumva la z21 meu alb ? sau este altceva separat ? cat ar costa ?

2) daca aleg Digikeijs, inteleg ca trebuie doar
DR4088RB-CS 16-channel R-BUS™ feedback module - 65 euro - si atat ?

Cum se realizeaza efectiv lipirea firelor de sina ? eu am avut dificultati in a face niste lipituri elegante cu letconul.
 
In esenta, da.
1) interfata S88-PC: exista una simpla facuta de PaCo dar cam trebuie sa ti-o faci singur. Altfel e mai scump (iti iei un DR5000 care e si centrala si itnerfata S88 la PC, dar ramai cu z21-ul nefolosit, plus ca e mai scumpa toata dracia).
2) cred ca merge modulul asta legat la z21 prin R-bus, dar nu am folosit deci nu dau solutia "pe semnatura". Cred totusi ca iti trebuie varianta CS a modulului (deci RB4088RB-CS), care e speciala pt sisteme de alimentare cu 2 fire.
Varianta 2 imi pare a fi cea mai buna financiar, sigur cu conexiuni mai putine (si module mai putine pe sub placa dioramei), dar cum ziceam nu am experienta hands-on cu combinatia, deci n-am idee daca exista vreun aspect relevant de luat in seama sau particularitati in functionare. E posibil ca vreunul din colegii de forum sa te poata ajuta.

Lipirea firelor de sina se face cu letconul. Eu am sine Roco GeoLine si toate conexiunile le-am facut prin lipire cu letconul direct pe spatele sinei. Sistemul lui Roco de contactare a sinei pe care-l livreaza cu seturile de start e dragut, dar nu e practic daca vrei 150+ legaturi la sina (o sa ai un numar de genul asta la o diorama decenta in H0 conectata ca lumea :)) Deci solutia este: imprieteneste-te cu letconul -- o sa te ajute in foarte multe situatii la diorama.
 
Lungimea segmentelor S1/S2 cum se stabilesc?
Legat de ce ai scris mai sus:

" Ideea e cam asa: daca un tren intra pe la S1 in poza de mai sus, genereaza un enter event in rocrail pt blocul B1 . Daca trenul se opreste in blocul B1, atunci acum incepe decelerarea. Cand locomotiva a ajuns in S2, primeste comanda de stop (rocrail vede asta ca un "in event") "

La intrarea pe S1, comanda de decelare este data din soft, pe baza traseului stabilt pentru tren?
 
Regula generala e ca lungimea S1/S2 sa fie mai mare decat cea mai lunga locomotiva din parc. "La carte" zice ceva de genul "dublul lungimii", dar din considerente practice asa ceva nu e posibil decat pe diorame mari si f mari.
Pe diorama mea folosesc intre 1 si 1.5 segmente de curba (GeoLine) pt curbe, si cam la fel pt drepte. Deci o lungime medie de 25cm.

Rocrail trimite singur comenzi de decelerare (in forma unor comenzi succesive de viteza descrescatoare), dar doar in cazul in care ai BBT (block break timer) enabled, ceea ce recomand pt ca e mai realista oprirea.
Cand loco ajunge in S2, genereaza "in" event, si rocrail ii da comanda V=0.
Cand BBT-ul s-a auto-calibrat cum trebuie pt blocul curent, locomotiva ajunge la sau aproape de Vmin fix inainte de a intra in S2, astfel ca se opreste pe S2 mai lin.
Fara BBT pe bloc, la S1 nu-ti da comanda de decelerare, ci da direct V=0 cand intra in S2. Astfel, exista riscul sa faci overshoot in S2 in functie de setarea de decelerare din decodorul locomotivei (sau sa fii obligat sa pui un S2 foarte lung).
 
Am folosit pana la urma Digikeijs, am un modul DR4088RB-CS 16-channel R-BUS la care am mai atasat un modul DR4088 - S88 , in total 32 de senzori. Momentan am 10 blocuri dar sunt in extindere. Rocrailul este super dar destul de stufos si greoi de invatat.
 
  • Like
Reacții: SSL
Multumesc pentru raspuns, da se ridica ceata dar incet incet... :)

Ca sa concluzionez am de optat intre solutia Digikeijs si Tom ca sa pastrez centrala mea Roco z21 alba (cu bus R) fara CAN-BUS.

Daca pun costurile in fata pentru 8 blocuri tip Rocrail - imi vor trebui 16 senzori.

1) daca aleg solutia TOM, vor trebui:
- 4 BOD4 -uri x 50 lei = 200 lei
- 1 buc S88 - 100 lei
- interfata S88-PC - aici nu stiu ce sa pun ? - se poate conecta cumva la z21 meu alb ? sau este altceva separat ? cat ar costa ?

2) daca aleg Digikeijs, inteleg ca trebuie doar
DR4088RB-CS 16-channel R-BUS™ feedback module - 65 euro - si atat ?

Cum se realizeaza efectiv lipirea firelor de sina ? eu am avut dificultati in a face niste lipituri elegante cu letconul.

Mergi linistit pe solutia a doua , e probata de mine pe z21 alb si Z21 Negru. Ii mai poti pune dupa ea inca 4 module S88 de la TOM si legi senzorii de curent tot de la TOM . Pe z21 alb se pot pune maxim doua module DR4088RB-CS 16-channel R-BUS™ si dupa cele doua cate 4 module S88. In total vei putea avea 160 de senzori .
 
Am folosit pana la urma Digikeijs, am un modul DR4088RB-CS 16-channel R-BUS la care am mai atasat un modul DR4088 - S88 , in total 32 de senzori. Momentan am 10 blocuri dar sunt in extindere. Rocrailul este super dar destul de stufos si greoi de invatat.

Citeste cu incredere pagina de wikipedia , ai acolo tot ce iti trebuie . Exista si un forum al lor.
 
Digikeijs S88 e mai avantajos. Daca iau module TOM cu cate 4 senzori - 50 lei x 4 = 200 lei + interfata TOM s88 - 100 lei = 300 lei
Modulul S88 de la Digikeijs e 250 lei. Asta pentru 16 senzori de ocupare. Asteptam de la TOM o solutie intergata cu 16 senzori... :)
 
Solutia de la TOM este dezvoltata cu mult timp in urma de aici si diferetele , intradevar este un pret usor mai mare in situatia ta si vei avea de lucru la conexiunile electrice . Avantajul este ca pe S88 de la TOM poti pune contacte permanente in caz ca ai nevoie de asa ceva si atunci pica din start necesitatea detectoarelor de curent sau orice alt dispozitiv electronic de detectie. Gandeste-te la necesitatea unui feedback pentru macazuri de exemplu , iti va fi de folos la automatizare .
 
  • Like
Reacții: SSL
In alta ordine de idei dar tot legat de detectare, stie cineva unde gasesc vopsea conductiva pentru a pune pe osiile vagoanelor mici rezistente spre a fi detectate ? Si daca ati facut deja ce rezistente ati folosit ? de 10k sunt ok ?