Imbunatatiri si SUNET pe BR212 Roco Professional HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreiul

Well-Known Member
Trenulist
21 August 2008
1.698
5
Bucuresti
www.cheetah.ro
WEBSITE
http://www.cheetah.ro
YAHOO
andreiul_babaul
LOCATION
Bucuresti
Buna ziua,

Din ciclul de emisiuni "Mici stricaciuni", va prezint episodul BR212 Roco.

Masina este dotata cu decodor cu compensare de sarcina, lumini alb / rosu in functie de directia de mers.

Mare lucru nu am facut la ea si nici nu cred ca ii voi face, pentru ca nu prea am ce.

Pana acum am vopsit interiorul si treptele din capetele masinii.

Deoarece nu am terminat lucrul, nu am decat o singura poza, si anume cea cu interiorul, care arata cam asa (initial era complet negru):



O sa vina si un mecanic de locomotiva acolo

In momentul in care voi face si celelalte poze, voi reveni cu informatii.

As vrea sa sper ca pot pune in aceasta locomotiva un modul de sunet
 
Am led-uri rosii, si de 3mm si de 1.8 mm si smd, insa albe nu am decat d-alea gen "xenon". O sa le schimb cand o sa gasesc led-uri alb-galbui (nu stiu cum le zice)

Stii cumva daca pot sa pun sunet pe ea?
 
LED-urile alb-galbui sunt denumite warm-white, adica "alb cald". Uneori li se mai spune si alb-incandescent, fiindca sunt proiectate sa imite lumina becurilor cu filament. Exista chiar doua tipuri de astfel de LED-uri: golden-white ("alb-auriu"), care imita lumina becurilor mai slabutze, si sunny-white ("alb-ca-soarele"), care imita lumina becurilor puternice. Aici Rudi ne poate spune mai multe :)
Singura problema referitoare la aceste LED-uri este ca... inca n-au prea ajuns la firmele de componente electronice in tara noastra :(. Totusi, ele exista deja la firmele de electronice din strainatate si se pot comanda direct prin internet. Sau poate ca si HGDan mai poate da o mana de ajutor 8)
Sunet in BR212? Recunosc ca ma depaseste, asa ca aici ii las pe maestrii din acest domeniu sa se pronunte :D
 
buna,

intr-un MIBA de la sfarsitul lui 2007 sau inceputul acestui an se descria montarea unui decodor cu sunet intr-o V100 Roco...
 
Salut Horia,

Nu am acces la Miba :( , deci nu pot accesa/cauta articolul).
Daca poti da mai multe detalii ar fi super. Intentionez sa cumpar aceasta locomotiva (tot Roco).

Din cate stiu (personal nu am aceasta loco, dar e in plan) configuratia interioara a loco este putin diferita de V212; in sensul ca toate componentele electronice sunt snd, luminile sunt pe led-uri smd, ceea ce poate fi un lucru bun sau un lucru rau. Un lucru bun pentru ca ar putea fi mai mult spatiu si un lucru rau pentru ca este mult mai usor de dezlipit/lipit/mutat o componenta normala decat una smd (iar riscul de deteriorare prin supraincalizre atat la cablaj cat si la componente este mult mai mare la smd.

Eu am recurs la solutia de compromis, si anume in a monta atat decodorul cat si difuzorul in partea de sus, deoarece in rezervorul de motorina de la BR212 (care are spatiu special pt decodor) nu a incaput nici ESU nici difuzorul (mor de ciuda).

M-am uitat pe site-ul prodicatorului (ESU) si nu am gasit nici un difuzor care sa incapa acolo (din cate retin dimensiunile interioare ale rezervorului sunt 150 x 210). Asa ca am renunta in a-mi face iluzii ca as putea pune acolo decodorul.

O sa postez explicatii cu poze in seara asta (sper)
 
Asadar, revin cu detaliile:

Ideea era ca macar una din componente (decodor sau difuzor) sa o montez in rezervorul de motorina; nu s-a putut, din lipsa de spatiu:



Asa ca am ajuns la concluzia ca cea mai buna varianta este sa montez decodorul in partea mai lunga a locomotivei, iar difuzorul in partea scurta. Pentru inceput am mutat becurile din partea mai lunga mai acana, sa incapa musiu decodor acolo:





Apoi am facut decupaje in interiorul carcasei, pentru putea monta acolo cele 2 componente:


Cam asa a iesit treaba:











Iata rezultatul final (nu aruncati cu pietre pentru luftul dintre locomotiva si carcasa ei, deoarece in poza nu erau prin se in suruburi):


Iata si un filmulet:


Astept critici
 
castigai 3 mm cel putin daca pileai in stanga si in dreapta.acelasi difuzor eu l-am
bagat la o electrica E 03(103) in acelasi loc dupa ce am frezat un pic.chiar daca ar
fi fost nevoie sa frezezi pana la "os", capacul de plastic ce imita rezervorul mascheaza.
 
merge si bormasina....in care pui o piatra abraziva,cat mai mica.ideal era o freza ptr modelism.baga ochii aici...informativ