Imbunatatiri lumini BOBICA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
HO, loko 1043, model Roco. Cautat cu limba scoasa multa vreme, gasit la Sandy la depoul de locomotive adunate si nerulate.Totul bun si frumos pana aprinzi luminile.Cam chioare, nu se prea vad.Becuri slabogene, prisme lungi, pierderi insemnata de intensitate luminoasa.
Modelul 1:1 :
 
Desfacut carcasa, montat decodor, consultat si gasit metoda optima lumina LED. Facut sandwich LED-Rezistor -LED:
 
Am optat pentru aceeiasi pozitionare a sursei de lumini pentru a razbate si ceva pe hublouri, nu-mi place sa fie intuneric pe la transformatoare si masini.
 
La lumina spate, rosul e mai putin intens, eclipsat de intensitatea LED-urilor alb- neon:
 
Stiu ca trebuia Warm White, dar e dificil de lucrat cu ele. La fel si lumina rosie, mai bine delimitata de alb, dar exersam si ne facem mana.
Multumesc importatorului (HGDan) si Fostului proprietar, MR. Sandy.
Comentarii daca vor fi, n-ar strica, pro sau contra.
 
Obi,

Toata stima pentru ce faci, este de apreciat si ai ce sa inveti dar, te rog, schimba titlul subiectului ca nu inteleg de ce in titlu scrii Bobica iar articolul incepe
obiwan a spus:
HO, loko 1043, model Roco.

Hai sa incercam sa scriem corect numele locomotivelor ca incepatorii or sa caute Bobica si sigur o sa intrebe "Asta ce mai e?" ca sa nu spun ca vad pe forum o gramada de expresii care nu au nicio legatura cu trenurile, de genul, torpile, zarzavat, cos, rosii, trenul foamei si exemple mai sunt.

Scuze de pe langa subiect dar hai sa profesonializam putin forumul, macar din punct de vedere al denumirilor corecte, daca din punct de vedere tehnic e mai greu.

Multumesc pentru intelegere,
 
LDH, am considerat ca modelul e foarte cunoscut, multi dintre pasionati il detin. Aproape toti il numim BOBICA, datorita formulei rotilor: Bo-Bo.Nu am considerat ca e inutil sa prezint modelul cu denumirea corecta. RH 1043, daca cineva nu cunoaste locomotiva. No problem!
Salutare!
 
"bobica", "portocala", "torpile"... frumoase nume

macar de-ar fi vorba de o "bobica", insa nu are nimic in comun in afara de dimensiunile generale si formula osiilor; 1043 este o Rc2...4, "bobica" jugoslava si romaneasca este o Rb, alta forma la cabina, la acoperis... nu e deloc o bobica... :(

seamana, insa nu rasare :D
 
acum dezbatem denumirea sau ne hlizim la lumini ?
Daca spui Ludmila, stim cam ce ar putea fi. U-boat la fel.Daca cumparai prin 95 BMW stiai ca e rechin , ursulet sau pisicuta. Ce sens are sa tot diluam topicul cu placa locomotivei si seria colectorului de la generatorul 4 de la inversorul opus temei?
Hai sa ne rezumam la lumini, bune sau rele, slabe sau intense, colorate ca un papagal sau adecvate.
Pentru mine Bobica o sa moara si asa va fi pentru multi. RH pozitiv!
 
mda, pentru tine multe sunt altfel decat pentru restul lumii... :roll:

in fine, mortii cu mortii, vii cu vii si obiwan cu ale lui... hai, go on... :evil:
 
trecand peste nuanta de xenon, inceputul e promitator. Problema este separarea luminilor, deoarece carcasa arata de parca mecanicul si-ar fi pus un bec de la iluminatul stradal intr-un capat al carcasei si apoi a dat foc la celalalt capat. Mai mult, capul cu alb are aprins si un far rosu iar capul cu rosu are aprins doar un far alb si unul rosu. Acum ar trebuii sa se ia poleiala (+ scotch ca sa nu faca scurt) si sa se izoleze intre ele diversele trasee, astfel incat lumina sa iasa doar prin faruri.
 
Horia, nu inteleg, ce nu-ti convine? Am spus clar din capul locului: e DESPRE LUMINI!
Ce ma tot pisezi atat? GO Unde vrei tu! Intrebare: Stii de ce au construit francezii linia Maginot? ca sa treaca nemtii prin Belgia! :D
 
MS Shoppy, o chestie in sfarsit, constructiva. La obiect.M-am gandit si io la optimizare, nu o sa o las asa distrata.