Imbunatatiri lumini Blue Tiger

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare!
M-am hotarat sa modific luminile la loco Blue Tiger.
Nu eram deloc multumit de prestatia luminilor albe/rosii.

Pe fiecare sens exista doua becuri, luminand trei ghidaje de plastic care duceau luminile pana in partea din fata...


Complicat rau, plus ca unele ghidaje erau varza...
 
Am folosit LED-uri de punctiforme de 1.8mm rosii si galbene (din pacate neexistand si albe)

Din cauza locului stramt, in partea din fata am fost nevoit sa lipesc LED-urile direct pe locasul unde vin luminile...

...iar cea de sus am prinso astfel

Am facut legaturile intre LED-uri...

Momentan atat.
Urmeaza sa montez rezistentele si sa fac legaturile cu instalatia veche (cand intu la servici :D ).
Bafta!
 
exista si alb neon, daca pui galbene o sa impingi loko inapoi in timp cateva epoci.
si daca nu gasesti cu pini, poti pune SMD
am cateva bucati daca ai nevoie, daca vii la Brasov la expo iti aduc.
nu te grabi, se rezolva.
 
Momentan sunt in stadiul asta. Sa vad cum rezolv mai departe.
Din pacate de ajuns la Brasov nu prea pot.
Migaloasa treaba cu SMD-urile (cel putin pt mine, deh... ochii).
 
Pentru leduri incearca la HGD sau daca ai timp fa o plibare pe Str. Maica Domnului, nu strica.

Sunt dezamagit de abordarea producatorului a problemei iluminarii locomotivei BlueTiger. Avand in vedere ca e H0, din cate stiu modelul este facut de Mehano, iar eu detin un model de la acest producator insa pe N, al locomotivei G2000 si farurile sunt facute cu leduri SMD.
Ma mir ca pe H0 se mai poarta ghiduri.
 
sogard_2003 a spus:
Pentru leduri incearca la HGD sau daca ai timp fa o plibare pe Str. Maica Domnului, nu strica.

Sunt dezamagit de abordarea producatorului a problemei iluminarii locomotivei BlueTiger. Avand in vedere ca e H0, din cate stiu modelul este facut de Mehano, iar eu detin un model de la acest producator insa pe N, al locomotivei G2000 si farurile sunt facute cu leduri SMD.
Ma mir ca pe H0 se mai poarta ghiduri.

Rezolvat cu LED-urile. Vin de la hgdan.
In legatura cu problema iluminarii ai dreptate, lasa de dorit dar asta e.
Le arat eu lor cum o sa iasa... :wink:
 
Salutare!
Revin cu finalizarea lucrarii.
Multumita colegilor de forum care m-au luminat (iluminat), am primit LED-urile albe:

Au lumina foarte puternica, asa ca am fost nevoit sa folosesc rezistente de valoare mai mare (2,2 KOhmi). Cred ca mergeau un pic mai mari ca valoare.

Am avut de munca cu scoaterea vechilor LED-uri din locasurile in care au fost montate, (deh... prostia se plateste) dar pana la urma am reusit.
Iata ce a iesit:

Fiind incepator in ale modelismului, sunt multumit de lucrare. :D
Urmatoarea va fi iesi mai bine... sper.
Scuze calitatea imaginilor. Voi revenii cu altele mai reusite.

PS: multumesc colegilor de forum pt. sfaturi!
PS: sfat pt. incepatori: ca sa nu patiti ca mine, nu ezitati sa cereti sfatul de la colegi, inainte de-a va apuca de o lucrare. Sigur gasiti sprijin la ei.
Bafta!