Imbunatatiri la BR80 Piko (hobby) vechi de 25 ani

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

atilla

Active Member
20 Mai 2010
74
15
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Dupa cum spune si titlul e vorba de primul meu start set de la Piko de prin anii '86 -'87 a carui locomotiva nu prea mai avea 'vina' datorita lipsei lubrifiantului,curateniei interne,asa ca trebuia facut ceva.
 
Dupa ce am desfacut locomotiva am desfacut motorul i-am aplicat o curatire cu alcool tehnic,ungere a lagarelor cu ulei pt locomotive ,acesta si-a recapatat vigoarea trecuta ,acelasi tretament a primit si trransmisia.
Inspirat de lucrarile Dl. Panait alias Prognosis am decis sa inbunatatesc locomotiva cu iluminare pe leduri,galben fata si rosu spate,folosind leduri de 1,8 mm.

Ledurile au fost lipite in asa fel incit sa stea fixete in gaurile facute in carcasa fara sa necesite lipire,in partea din fata la zona farurilor am lipit stila de far ramasa de la chiturile mele auto 1:35 ,bineinteles ajustate
 
In zona cazanului am facut din carton de carti de vizita o inchidere pe a masca becul miniatural de 12v ,folosit pe post de rezistenta de balast, care in timpul merului va da impresia de foc in focar
 
Conform schemelor lui Prognisis la montajul electronic am folosit o punte redresoare B250C pt ca ledurile sa lumineze indiferent de directia de mers,si iata ce a iesit

stiu ca vor fi persoane care vor spune ca rosu la iluminare aceste locomotive nu au avut dar mie asa imi place si asa va ramine :wink: