Imbunatatiri decodoare cu sunet

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Doru

Well-Known Member
Trenulist
14 Februarie 2008
500
0
Cluj Napoca
YAHOO
[email protected]
LOCATION
Cluj Napoca
Nu sunt posesor de locomotive ce sunt echipate cu decodoare cu sunet, dar am auzit mai multe si am avut de fiecare data nemultumiri.
In primul rand, sunetul este foarte anemic nu creaza decat o vaga impresie de locomotiva, evident jucarie. Sigur ca aici sunt multi care vin cu raspunsul, sunetul este la scara 1:87 sau cat ar fi sa fie.
Nu este deloc asa. Sunetul nu se poate lua la scara reprezentarii locomotivei. Sunetul este perceput logaritmic, deci eu zic ca nu sta in picioare. Si apoi cui nu-i place sa auda o locomotiva adevarata cum trece pe langa noi si ne creeaza emotia aceia puternica?Sa nu uitam ca o locomotiva cu aburi are un sunet jos foarte vibrant, care nu se simte deloc in acel minuscul difuzor.
Apoi mai sunt multe nereguli legate de sunete cum ar fi :
la o loconotiva cu aburi, niciodata nu se va auzi in realitate lopata fochistului ce trage carbune din tender. Pompa de apa nu are aceasi amplitudine cu suieratul sau cu frina, ceea ce la decodoare cam asa suna.Si multe alte exemple se pot enumera

Eu aveam o ideea ca aceste decodoare sa fie cuplate la un modulator ce emite pe infra rosu printr-un led, iar in exterior sa fie un receptor care sa fie conectat la un amplificator iar de acolo fiecare dupa preferinte asculta sunetul la amplitudinea preferata. Asta nu ar fi decat o optiune in plus, neinsemnand ca difuzorul din interior sa fie suprimat. Asa ceva vedem la boxele fara fir sau multe aplicatii Bluetooth.
Oare ar fi greu ca fabricantii sa puna asta in aplicare?
Led-ul de emisie si-ar gasi f usor un loc de unde sa emita fara sa fie stanjenit: marchiza sau prin fereastra postului de conducere.
Astept sa fiu criticat, dar poate sunt si altii care imi impartasesc parerea.
Acum e de trecut si la realizarea practica
:D
 
@Doru .. stii unii mai au si tunele pe diorama :(|)
Si din putina experienta cu decodoarele cu sunte , acestea fac destul zgomot pentru o locomotiva .... si presupunand ca ai 2 aburoase si un diesel pe o diorama de casa va fi destul de multa agitatie :D :D
Sau poate ai vecini care apreciaza asta :
http://www.youtube.com/watch?v=uR8HkBzSeko
 
:D Eu sunt iubitor de decibeli. Am apucat sa vad si sa calatoresc cu aburoase. Imi aduc aminte cum stateam pe podul zburator din Cluj si aspiram cu nesat fumul toxic al aburoaselor. Dar ce zgomot facea! Mie imi place sa aud la nivelul de sa-mi sara pantalonii de pe mine cand aud una trecand. Senzatia aia mai vreau sa o traiesc. O suieratoare care cand suna, sa-ti inghete sangele in vene, ala da sunet! ;-)
 
Dupa opinia mea, difuzorul trebuie sa stea pe locomotiva, nu separat, altfel amplitudinea si directia sunetului nu ar mai varia in functie de traseul locomotivei.
 
E cineva care are TrainController si a achizitionat si modulul +4DSound http://www.freiwald.com/pages/sound.htm ? Sa ne zica si noua daca merita banii.
Pe mine m-ar tenta din cel putin 3 motive:
1)costa cat un singur decodor cu sunet dar poate fi folosit la multe locomotive si in plus se pot adauga si diverse sunete din natura.
2)calitatea sunetului e data de calitatea boxelor pe care le folosim si nu de niste mici "piuitoare".
3)Cele 7 locomotive ale mele sunt toate pe N si nu prea pot baga usor in ele un decodor cu sunet plus un difuzor. Asta presupunand ca as avea peste 800 de euro disponibili pentru 7 decodoare.
Sau a vazut si ascultat cineva pe viu asa ceva?
 
@Doru cred ca vrei sa auzi sunetele ca aici (dai clik pe cele 5 filmulete)

http://66.196.80.202/babelfish/translate_url_content?.intl=us&lp=ja_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.tomytec.co.jp%2ftomix%2fworld%2fs2%2findex.html

si am o intrebare pt cunoscatori---pt ca imi place mult aceasta statie
merge pentru HO DCC, ca eu am destule locomotive cu sunet.....sau daca ar merge pe linga ea vreun rocomultimaus..... :?: :!: sau poate functiona numai in DC :?:
pt mai multe date tehnice, vedeti in partea stinga unde scrie top page dati clik pe 1 si pe 2
 
Buna ziua

<t>Buna ziua , deoarece sunt nou in domeniu am o intrebare :<br/>
Am achizitionat un decodor cu sunet doar ca sunetul acelui decodor nu se potriveste cu modelul locomotivei pe care este montat ,respectiv sunet de herkules pe br218.<br/>
Este cineva care are acel programator de sunete si care ma poate ajuta cu schimbatul sunetului?<br/>
<br/>
Binenteles contracost !<br/>
<br/>
Multumes , o zi buna !</t>
 
In aceeasi ordine de idei, orice decodor cu sunet permite modificarea sau adaugarea de alte sunete in cazul in care cele existente nu corespund unei anumite locomotive ?