Iluminat vagoane ROCO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare colegi.
M-am apucat de lucrarile pentru iluminat vagoanele de calatiri ROCO:

Pentru aceasta lucrare am optat pentru:
- lamele colectoare
- riglete iluminare 16 LED-uri albe. Aceste riglete, fiind prea lungi, le-am taiat, lasand numai 12 LED-uri.
Condensatorul a fost demontat de pe rigleta, urmand s-o maschez intr-un compartiment de WC.
- decodoare simple si cu "fin de train".
Va urma!
 
Dupa demontarea vagoanelor am hotarat unde si cum vor veni decodoarele si rigletele.
Decodoarele vor fi lipite cu banda dublu adeziva de grinda din mijloc
Rigletele, tot cu banda dublu adeziva, lipite de tavanul vagonului
Va urma!
 
Am largit putin gaurile exterioare de la lamele pentru a se potrivii pe boghiuri
Am cositorit un fir litat, dezizolat, pe lamele dupa care le-am lipit pe boghiuri
Am alimentat decodoarele si rigletele iar la final a iesit cam asa ceva
Momentan atat, cand termin toata garnitura voi revenii cu alte poze mai sugestive.
Va urma!
 
Pana acum am reusit sa montez lumini in trei vagoane:

A se observa ca unele cusete nu sunt iluminate, dand impresia ca au luminile stinse (unii calatori fac nani).
Au mai ramas doua vagoane, astept sa am "timp" (a se citii "bani") pt finalizarea actiunii de iluminat.
Am folosit acelas principiu ca cel prezentat la inceput.
In poza intensitatea luminii pare prea putarnica dar in realitate este buna.
La final, voi prezenta toata garnitura.
 
Iete modificari la iluminat:


Am montat lumini si la "tron" asa ca nu mai sunt probleme cu pipilica pe pantofi.
Avem lumina si la capatul culoarelor in schimb am lasat luminile stinse in cateva compatimente.
Alta viata nene, intr-adevar arata mai realist!
Acum a aparut o alta problema si anume: unde montez condensatorul pt. a prevenii palpairea luminilor???
Ceva solutii?
Urmeaza modificari si la celelalte vagoane.
 
Banuiesc ca acum nu mai convine montarea in wc... Ca si solutie, montare in acoperis in spatele rigletei. Asta inseamna condensatoare subtiri si lungi. Erau ideale cele la 10V, unul de 1000micro e ca dimensiuni cat un 470uF @ 16V. Depinde daca e digital pe 12 sau 16v.
 
pui mai multi in paralel... si nu tantal smd pt ca aia se descarca mult prea repede pt ce ai tu nevoie. " unde/s multi puterea creste " :))
 
Am dotat si ultima achizitie cu lumini interioare:
inainte si dupa
Lumina pare cam puternica dar in realitate este OK.
Cand echipez toata garnitura cu limini revin cu poze noi.