Hornby-de ce este marginalizat?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

divizia

Active Member
15 Martie 2008
175
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
De ce peste tot aud vorbindu-se doar despre Piko?
Hornby cum este fata de Piko? http://www.hornby.com/brands/
 
divizia a spus:
De ce peste tot aud vorbindu-se doar despre Piko?
Hornby cum este fata de Piko? http://www.hornby.com/brands/

Nu auzi numai de PIKO.
Se face vorbire si de ceilalti producatori: FLM, Gutzold, Brawa si mai stiu eu care.

Hornby este ceva a parte si nu multi au material rulant de la ei si mai ales englezesc.
 
Salutare,
Hornby este un producator traditional englez,recunoscut pentru modelele sale de calitate din gama profi.Start-seturile pe care le ai tu,divizia,fac parte din gama pentru incepatori,data fiind si tematica"Thomas".De vreo 2-3 ani,Hornby a achizitionat citeva branduri celebre:Lima,Rivarossi,Jouef,Arnold,carora le-a dat un bun impuls.
Nu marginalizeaza nimeni firma Hornby,doar ca la noi este mai putin cunoscuta ca atare,asa cum e si un alt producator englez,Graham Farrish.
s
 
Hornby nu este marginalizat ci greu de gasit pe la noi. Si in plus e la alta scara (00). Majoritatea colectionarilor merg pe H0 adica 1:87 pentru material rulant deoarece e mai usor de gasit. 00 adica 1:76 este o scara care se gaseste preponderent in Anglia sau Irlanda.
Eu unul consider Hornby ca fiind una din cele mai bune producatoare de material rulant din UK si IRL.
Stai linistit. Pe acest forum nu te vei simti singur din acest punct de vedere. :D
Mai suntem cativa care au "bijuterii" la scara 00. :p
 
Sinele de la hornby sunt compatibile cu cele de la piko? Dar locomotivele si vagoanele? Pentru ca am inteles ca sinele au aceeasi ecantarment.
 
Intr-adevar au acelasi ecartament dar nu sunt compatibile din cauza clipsurilor. Dar se gasesc clipsuri de trecere de la un tip de sina la altul.

Cat despre locomotive si vagoane pot sa zic ca sunt compatibile in masura in care nu deranjeaza pe cineva. Hornby produce in general la scara 1:76 iar Piko, Roco, Fleischmann, etc, produc in general la scara 1:87 iar diferentele se observa cu ochiul liber odata ce ai material rulant din ambele scari si ruleaza pe acelasi circuit.

Eu unul am si scara 00 si scara H0 dar nu imi place cum arata cele doua "impreuna" si nu imi place sa vad "combinatii" intre cele doua scari. Depinde de fiecare.
 
As dori sa mai aflu daca statia digitala hornby poate comanda locomotive piko. Practic ce compatibilitate exista intre ele, asta in cazul in care exista
 
toate statiile digitale functioneaza dupa norme internationale,iar decodoarele la fel.
deci orice statie digitala DCC poate controla orice decodor DCC indiferent de
firma