Happy Christmas 2009!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Tipul se ocupa doar cu decoratii si amenajari de craciun. Treaba asta e ca o reclama pentru el. Personal mi-a placut mai mult aranjamentul din 2007 decat cel din 2008. Cel mai mult imi palce pe "Carol of the bells" cum arata. Prima oara cand am vazut am crezut ca e o macheta :)
Sunt muuulte cabluri pe acolo :)
 
Genial omul, usor de facut partea electrica, placa de iesiri digitale nu e foarte scumpa (se poate folosi si un microcontroler, care chiar ca e pe degeaba).
 
Eh, microcontroleru ala trebuie programat, chestie pt care iti trebuie o placa de programare si un soft simplu de programare.
Apoi, sa ai 170 de iesiri digitale individuale... e ceva. :p

E frumos, la prima vedere, dar nu stiu cati si-ar dori ca de Craciun sa le palpaie casa ca bradu' din centru.
 
Atatea a folist? 170? Eu mai mult de 70 nu vad.
Hai ca daca inca ai seriala pe calculator tot programatorul e un max232 si un transformator(care-l poti recupera de la un tel, boxe, alte vechituri), daca nu ai seriala iti mai trebuie un adaptor usb-seriala, care-i lafel ieftin, sau ti-l faci singur.
 
This is my 2007 Christmas Display with 45,000 lights and 176 channels of computer control
Nu e nimic complicat. E chiar foarte simplu. Mai greu e proiectarea show-ului efectiv, cand sa se aprinda care canal. Consumul trebuie de asemenea sa fie enorm. Apropo muzica e emisa pe FM iar vizitatorii isi seteaza radioul din masina pe frecventa respectiva, pentru a nu deranja vecinii prea mult. De asemenea la ora 10(11 in weekenduri) spectacolul se opreste, pentru a lasa veci nii sa doarma ;)
 
Asta cu transmiterea pe fm e geniala :D .
Oricum, in America e un fel de concurs care pune mai multe beculete, deci se permite.