HALTA (sc.1:87)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

theo

Well-Known Member
13 Septembrie 2007
443
3
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
LOCATION
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
Salutare tuturor,
Iata ca am realizat si o HALTA , unde pe o ,,linie moarta'' se va odihni ,,vagonul in paragina''.Asta intr-o viitoare macheta statica. Pina atunci citeva poze cu HALTA :


 
SUPERTARE! meriti o bere,doua :p

pacat s-o faci statica,poate incadrata intr-o diorama cu o linie curenta si una moarta ar fi ideal....

nu ne explici si noua cum ai realizat halta,materiale folosite etc? :D
 
Salut cosmin78,
Modul de realizare nu e ,,secret de stat''! Dar acum (fiind un microbist infocat) astept cu nerabdare meciul Dinamo-Steaua , care incepe peste citeva minute. Deci nu am timp sa povestesc despre aceasta lucrare. Promit ca voi reveni curind cu detalii :lautar:
 
Salut cosmin78,
Asa cum am promis , revin cu prezentarea etapelor de lucru la realizarea machetei ,,HALTA''. Peretii sint facuti din carton subtire peste care am dat , cu pensula , un strat de amestec : apa , aracet si gips. In locasurile ferestrelor si usii am lipit in interior rame facute din bete de chibrituri , impregnate tot cu acelasi amestec , ca sa redau grosimea peretilor. Usa , ferestrele , hornul , butoiasul de linga trepte , streasina provin din niste ramasite de la machete de cladiri FALLER si KIBRI. Treptele sint confectionate din baghete de lemn , taiate la dimensiune , lipite intre ele cu aracet si vopsite cu tempera. Solul este pamint dintr-un ghiveci de flori amestecat cu nisip si presarat pe un carton imbibat cu aracet. Iarba provine din niste bucati de burete maruntit si presarat peste solul dat ca aracet. Stilpul pt. alimentare cu curent este confectionat tot din niste ramasite de la machete de cladiri , iar firele sint din sirma de cupru subtire. Cam asta e :lol:
In final a iesit asa ceva:
 
nu ai facut poze in timpul lucrului?nu sunt prea multe trepte la cladire?cred ca 2 trepte erau de ajuns :roll:
 
Salut cosmin78,
1.-nu am facut poze in timpul lucrului!
2.-2 trepte nu erau de ajuns :-?
Uite aici:

Eu am numarat 4 trepte! OK?
 
theo a spus:
Salut cosmin78,
1.-nu am facut poze in timpul lucrului!
2.-2 trepte nu erau de ajuns :-?
Uite aici:

Eu am numarat 4 trepte! OK?

Cel mai mult apreiez, pe langa munca depusa pe care o :aplauze: , atunci cand langa modelul la scara apare poza cu originalul.

Bravo Theo!

p.s.O cladire CFR.
Oare mai este ceva de adaugat! Cred ca modelele Kibri & Co palesc
Are cineva alta parere?

:cafea:
 
Esti artist! Poti sa te apuci si de RITZ ca nu dai Chix! Incearca sa dai o nuanta mai naturala ierbii. Are o tenta de petrol, in rest e mega! Cladirea ar trebui sa o murdaresti un pic, incearca cu scrum de tigara. Daca nu fumezi, apuca-te. Bafta!
 
scrum de tigara? :( si cu mirosurile urate ce facem?

prafuri obtinute din creioane pastel date pe smirghel si aplicate cu pensula sau cu degetul...
pigmenti folositi pentru obtinerea diferitelor culori si nuante la vopsele
vopsea acrilica sau enamel aplicata cu pensula uscata...
sunt o gramada de metode de murdarire...curate

P.S. parcurgeti acest topic...sau acesta...poate va faceti o idee :wink: