Halta CFR Conop (Ruta M200) scara 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Faptul ca ai ales cartonul e cea mai buna optiune si cea mai ieftina .
Cand tai cu cutterul tine lama intr-un unghi cat mai mic fata de suprafata pe care o tai si pentru a nu agata materialul, taie prin treceri succesive.

Eventual daca nu cumva ti-am mai recomandat, inceaca sa faci rost de lame si cutter Olfa, lamele sunt ASBB-10 si cutterul e Tip S. pret ar fi cam 10 + 10 lei aproximativ.
http://cuttere.ro/index_ro.html

De cumparat incearca aici:
http://www.trains-addicted.ro/index.php?page=shop.browse&category_id=16&option=com_virtuemart&Itemid=12&lang=ro&vmcchk=1&Itemid=12

Ai sa gasesti si cuttere pentru taiat arcuri de cerc !
 
Da, lame olfa folosesc de 9 mm, nu am mai specificat, iar cu cutterul circular ma bate gindul, dar din salarul frumos de bugetar inca nu am reusit sa adun banutii pe ea, poate luna viitoare. Lame olfa am avut de la un prieten dar si acelea se cam uzeaza si va veni timpul pentru achizitionarea unor lame noi, deocamdata mai am citeva lame.
 
@wittman: frumoasa lucrare...
@Sogard: mie mi-ai tot spus de cutter-ul asta:) dar am uitat... si am luat bisturiu.
Dar de altceva poluez si acest forum... referitor la carton si acoperisul pe care l-ai facut ai gravat manual sau nu?
Procedura cealalata o stiu (de pus tigla pe casa), dar si asta imi place...
@wittman din nou: intentionezi sa mobilezi interiorul? sa faci etaj (podeaua la etaj)?
 
Bogdane inca nu m-am gindit la asaceva, pentru interior ar trebui sa am planul general si poze din interior caci altfel din burta nu prea imi place sa fac lucruri si asa partea din spate o sa trebuiasca sa o fac dupa ideile mele daca cineva nu se va indura sa-mi timita ceva poze.
 
Da, bisturiul e si mai bun.Recomand, plus ca sunt o gramada de tipuri de lame.Eu folosesc lame nr 10-11 si 23-24.Pentru hartie/carton chiar e ce trebuie.

sogarD, ce zici tu acolo de tigle? :D
 
Diseara le scot din cuptor , am facut niste solzi 1:87 pe doua materiale diferite de test, astept sa vad ce si cum si te lamuresc cu poze ! Vorbim pe PM eventual ca sa nu poluam pe aici .
 
Te pot ajuta cu cotele da nu am acum desenele la indemana. Eu de obicei lucrez cu autocad si laser. Voi posta pozele aici pentru lamuriri ! Si eu sunt curios ce a iesit !
 
Pai Dragos... :) daca le-ai facut in AutoCAD le poti scoate si 1:120 :)
zic eu...
Intre timp am inceput alt proiect de casa... dar gata...wittman...iti predau microfonul...Imi place ce ti-a iesit
 
Dimensiunile pentru tigla le gasesiti aici :
http://www.construct-online.ro/tigla-ceramica/171-tigla-solzi-slovenia.html
Sunt sigur insa ca exista si altele.
 
Mersi Bogdan, eu ramin la desen tehnic de mina caci asta mi-a placut intotdeauna si ma mindresc ca si din desen cu creionul se poate lucra foarte bine, stiu ca Autocadul sau Corelul e viitorul dar la virsta mea si fiindca imi place asa de mult sa desenez eu ramin la sistemul vechi de proiectare. :D
 
@wittman: corect... si mie imi place creionu'... pentru Autocad ii spuneam lui Sogardu...
@Sogard: dragule, ma refeream ca daca tot le ai la 1:87 le poti cobori simplu la 1:120 ca shema... zic si eu... dam si noi un banut... (adica eu...)

Pe de alta parte nu cred ca varsta este un motiv... Oamenii pot fi batrani de la 20 de ani si tineri pana la 80... Eu cred ca fiecare trebuie sa isi aleaga drumul catre victorie asa cum se simte cel mai bine. Nu as putea pune egal intre lcrarile tale si ale lui Dragos pentru ca fiecare are finetea ei...

Am vazut Lasere de la Dragos, am vazut cum se transforma Halta asta incet incet... si imi plac amandoua la fel de mult.

Hai astept continuarea... ca si eu vin cu ceva nou curand

PS: am 38 de ani: sunt tanar sau batran?
 
Sunt de acord cu magnetofoanele, in primul rand ca sunt obiecte de colectie iar in al doilea rand caltatea sunetului poate fi net superioara gadgeturilor moderne.
Potin off topic, dar nu am putut sa ma abtin.
 
Cam astea ar fi piesele de test



Modelul dupa care m-am inspirat este de la biserica manastirii din Sighisoara.

 
:D Usor de zis insa nu am vreme acuma de vopsitorie ,poate in weekend , sunt prins intr-un mic proiect. cand fac ceva concret revin cu detalii.