Granulatie pietris terasament

pres_mihai

Active Member
Trenulist
16 Iunie 2010
146
3
42
Craiova
Salutari!

Cam ce granulatie trebuie sa aiba pietrisul pentru terasament la scara Ho ( cum este cel de la Noch) ? Am material de genul ramas de la un acvariu (da, o alta pasiune a mea este acvaristica) si are granulatie de 1-2 mm. Este bun asa ceva? Materialul nu este pietris cuart, ci un fel de granule de lut de culoare caramizie, ca in link-ul de mai jos:

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
5.988
243
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Eu cred ca o granulatie de aprox. 1 mm este potrivita pentru H0. Mai mare de atat nu se incadreaza in scara. 2mm deja sunt pietroaie de 16-17 cm in realitate.

Am gasit mai demult pietris pentru acvarii,de culoare gri inchis, colturos, numai bun pentru pus pe linii. L-am aplicat peste liniile Roco cu terasament...

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
82
-
Ideal ar fi sa folosesti un amestec de pietris pentru H0 cu pietris pentru N.

catalin

Well-Known Member
24 Aprilie 2007
2.885
81
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Piatra sparta folosita la CFR are intre 3 si 6,5 cm. Transpuneti la scara si vedeti cat iese. Cu cat granulatia balastului modelistic este mai aproape de cifra 6,5/87 sau 160 (sau scara dorita), suntem mai aproape de realitate.

Atentie la culoare, am mai scris anterior, in timp s-au folosit diverse materiale la balastare. La culoarea naturala a balastului se adauga patina timpului, scurgerile de la locomotive, vagoane, etc.

Balastul gri, frumos si impecabil merge sub un TGV, dar cand linia se balasta cu pamant sau agregat de rau, balastul numai gri nu era. In concluzie, e dupa epoci....

pres_mihai

Active Member
Trenulist
16 Iunie 2010
146
3
42
Craiova
Am inteles.. o sa caut pietris de granulatie 0.8 -1 mm pentru terasament, pe care o sa il vopsesc in diferite culori, sa incerc sa obtin un aspect cat mai apropiat de realitate.

Radu161

Moderator
Super Moderator
Trenulist
25 Mai 2007
1.791
55
Bucuresti/Arad
r161trains.wordpress.com
WEBSITE
http://r161trains.wordpress.com/
YAHOO
radu161
Mai conteaza si zona in care se afla calea ferata. De exemplu, pe Valea Prahovei terasamentul capata o culoare ruginie mult mai pronuntata decat in zonele de campie.
Pe siteul CFB am prezentat metoda de colorare a pietrisului de acvariu: http://cfbuc.wordpress.com/category/elemente-infrastructura/terasament-elemente-infrastructura/

pres_mihai

Active Member
Trenulist
16 Iunie 2010
146
3
42
Craiova
Am facut o incercare cu un astfel de pietris 0.8 -1.2. Este bun asa ceva ca in imaginea alaturata?