Ghiduri de lumina / de unde se pot procura ?!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Blue-Max

Active Member
5 Noiembrie 2008
188
0
Lugoj
LOCATION
Lugoj
Stie cineva din proprie experienta, de unde se pot cumpara ghiduri de lumina de diferite diametre, forme ?! Fie din tara, fie din afara ei !!
Ma gandesc ca orice modelist feroviar, are la un moment dat nevoie de asa ceva ?!
 
Blue-Max a spus:
Stie cineva din proprie experienta, de unde se pot cumpara ghiduri de lumina de diferite diametre, forme ?! Fie din tara, fie din afara ei !!
Ma gandesc ca orice modelist feroviar, are la un moment dat nevoie de asa ceva ?!

Nu stiu de unde se pot procura dar sigur se pot face din resturi de culee transparenta.
Cred ca ti-au mai ramas de la diferite modele.
Se trage si se modeleaza la cald.
Rezultatul nu este foarte spectaculos dar merita incercat.
Se invelesc in foita de staniol alimentar si se lasa doar capetele libere.
Probelema este ca lumina trebuie sa vina de la un bec si nu de la un led.

In cazul ghidurilor prismatice se pot decupa din plexi, evident la grosimea necesara, capetele lustruite pana la transparenta si imbinate cu adeziv care nu ataca plasticul, nu-l albeste, dupa care, pentru o mai buna propagare se inveleste in staniol alimentar.
Lumina tot de la bec.

Spoor!!!
 
Hmm, interesant. Nu m-as fi gandit. Mi-ai dat o idee: am niste ghiduri de diam. 3mm ce provin de pe linia de fabricatie a unui produs, si mie imi trebuie diam. de 2 sau 2,5mm. Incerc sa vad daca se lasa tras ...
Multumesc !!

Totusi, cei care traiti in afara tarii, nu ati intalnit asa ceva de vanzare ?!
 
Radu161 a spus:
De ce n-ar merge cu ledurile obisnuite?
Primele generatii de led-uri, fie smd, dar mai ales cele "through hole" aveau fluxul de lumina intr-un con foarte ascutit. Cum te departai putin de axa centrala, intensitatea luminoasa scadea dramatic.
Led-urile de acum, mai ales cele smd au unghiul conului de lumina 120 grade ( + 60 / -60 fata de axa de simetrie) ceea ce e muuult mai bine. Puse in fata unui ghid de lumina, transmit bine lumina, chiar daca aceasta nu cade EXACT perpendicular pe suprafata ghidului de lumina.
 
Vezi pe topicul "orasul din sufragerie" (sau pe siteul lui sectiunea atelier "iluminarea unui peron" - http://trenulete.info)- prognosis povesteste cum a facut ilminarea unui peron confectionandu-si singur prismele din plexi. Poate te ajuta