Garnitura Liliput

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Salut frati de suferinta! Pana vine BR 58 de la Riva-Riva am zis sa nu pierd vremea si sa mai trantesc o garnitura in depou, formata din BR 62 Liliput si vagoane DRG tot de la aceiasi firma.Deoarece si Doru a achizitionat acest model am decis sa luam impreuna un set de 4 vagoane epoca 2 inmatriculate DRG , pe care le-am impartit ca fratii. Sa vedem ce a iesit:

 
Vagonul de bagaje si valori interpus intre loko si vagoanele de persoane.Modelul in cauza a suportat o revopsire a acoperisului, initial fiin de culoarea mustarului.Trebuia sa fie argintiu ca si celelalte, asa ca l-am demontat si SURPRIZA: desi nu se vede de afara este dotat cu WC, scara, alte cele. Marfa!
:!: :!: :!: ;-)
 
Draga Horia, stii ca pe taramul lui Kenobi sunt admise si garnituri fanteziste...Iarta-ne si tu de cateva ori.
 
urmatoarea piesa, vagonul de clasa a 3-a. Interesant realizat, este dotat cu trape rabatabile pentru accesul persoanelor intre vagoane.
 
Ms pt toleranta, Horia! Si la urma tot un vagon cls 3-a, difera nr inmatriculare si cadrul geamurilor.
 
O poza cu paznicul din vagonul de bagaje si valori. Probabil ca in safe se afla actiuni la bancile americane sau partea de contract cu termenul de executie de la Bechtel. Super actiune!
 
Herr MPU, ce ne poti spune despre biele? Dormim linistiti cu pisica sau punem gheara pe trusa de scule? Salutari! :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 
Punem gheara pe trusa de scule. BR62 reala este dotata cu admisie interioara, cu comanda distributiei cu culisa Kuhn si cu contramanivelele inclinate inainte (pe ambele parti, bineinteles).
Off-topic: intr-un subiect separat voi completa materialul despre bielele aburoaselor, respectiv voi lamuri o data pentru totdeauna "misterul" contramanivelelor reale inclinate invers fatza de cum ne-am astepta (de exemplu BR76 si BR78). Multumesc mult, Catalin, pentru ca mi-ai atras atentia asupra comenzii distributiei! Acolo este "cheia" 8)
 
Vali, reglarea contramanivelelor este floare la ureche pt modelul acesta. Conform vechilor sfaturi primite la vizita d-lui Ursu la Cluj, eu mi-am reglat deja contramanivele. Te pot ajuta.
 
Multu' Doru! o sa te chem sa invat si eu.
Pt Gicu: sa stii ca locomotiva asta chiar este silentioasa. Daca o dotezi cu decodor si sound chiar ca dai lovitura. Merita toti banii!
Herr MPU, asteptam cu interes articolul in cauza. Bafta la toti!!!
 
Vagoane Liliput epoca 2

<r><QUOTE author="obiwan"><s>
obiwan a spus:
</s>Salut frati de suferinta! Pana vine BR 58 de la Riva- ... Deoarece si Doru a achizitionat acest model am decis sa luam impreuna un set de 4 vagoane epoca 2 inmatriculate DRG , pe care le-am impartit ca fratii.
<e>
</e></QUOTE>
Am studiat si eu aceste vagoane de epoca 2 de la Liliput si pot spune ca m-am indragostit de ele. Mai exact e vorba de vagonul postal cod L381203 si de vagonul de bagaje si valori, cod L235000. Sunt foarte incepator <E>:?</E> si pretul lor mi se pare ridicat. As dori sa-mi confirmati sau infirmati ca isi merita banii !!</r>
 
Re: Vagoane Liliput epoca 2

<r><QUOTE author="Blue-Max"><s>
Blue-Max a spus:
</s>Am studiat si eu aceste vagoane de epoca 2 de la Liliput si pot spune ca m-am indragostit de ele. Mai exact e vorba de vagonul postal cod L381203 si de vagonul de bagaje si valori, cod L235000. Sunt foarte incepator <E>:?</E> si pretul lor mi se pare ridicat. As dori sa-mi confirmati sau infirmati ca isi merita banii !!<e>
</e></QUOTE>

Parerile sunt impartite, unii apreciaza pretul, altii numara nituri.<br/>
In concluzie, asteptam sa ne spui ce doresti, mai exact.<br/>
<br/>
<E>:cafea:</E></r>
 
Blue Max, pretul reflecta calitatea.Modelele mai scumpe sunt mult mai detaliate.Daca chiar vrei sa ai in colectie ceva bun, raman la parerea ca Liliput are ceva de zis. Nu pot afirma ca toate modelele exceleaza, dar trebuie sa stii ce vrei. E foarte discutabila chestia. Cei care poseda modele de material rulant Liliput pot confirma ca elementele pozitive predomina. Mai sunt si chestii care nu convin, dar majoritatea sunt multumitide aceasta marca. Concluzia : merita banii in mod cert.Bafta!
 
Re: Vagoane Liliput epoca 2

<r><QUOTE author="LDH"><s>
LDH a spus:
</s>[In concluzie, asteptam sa ne spui ce doresti, mai exact.<br/>
<br/>
<E>:cafea:</E><e>
</e></QUOTE>

LDH, obiwan, multumesc pt. raspunsuri. Ce voiam sa stiu e daca aceste vagoane isi merita banii. Per ansamblu.<br/>
<br/>
Sigur, daca sunt mai scumpe e de presupus ca sunt ma detaliate, mai fidele cu realitatea si/sau executate din materiale mai bune. Ma gandesc ca au mai mult metal in ele, nu ?! Eu avand exeperienta aproape zero in domeniu, ma gandeam sa nu "musc" cumparandu-le. Adica sa aflu ulterior ca ceva similar puteam, sa iau la pret mai mic. Sau, ... punand ceva banuti in plus, sa iau de la alta firma alte vagaoane similare superioare. Cam asta e natura dilemei care ma macina. Nu ezitati sa-mi recomandati eventual alte firme, cu avantajele/dezavantajele corespunzatoare.<br/>
<br/>
Sunt si eu modelist static de multa vreme, doar ca-mi lipseste experienta "specifica" din domeniul feroviar. <E>:wink:</E><br/>
<br/>
Si legat de ce apreciez la un model feroviar: TOT, mai putin pretul ... <E>:)</E></r>