Foto de pe drum Herculane - Deva

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

COObra

Well-Known Member
Trenulist
23 Iulie 2016
696
0
Ilfov, Ciorogarla
YAHOO
coobra_78
LOCATION
Ilfov, Ciorogarla
Am fost acum ceva vreme intr-o minivacanta de 2 zile pe la drobeta-herculane-deva si am prins vreo cateva fotografii dintre care unele chiar interesante. din pacate nu am avut timp fiind fortat si de insotitori sa ma opresc in gari sa fac fotografii maimulte si mai interesante.
Iata despre ce este vorba:

la o trecere la nivel am prins bariera



un tunel



la picioarele dealului pe care este cetatea din Deva am gasit o surpriza, oarecum pe tamatica noastra






din cetate am bagat zoomul in gara si am descoperit un tren de lucru



pe drum inainte de un pod .....iata ce imi sare in ochi. sincer nu mai retin unde eram si nici nu am gasit motivul pentru care era pusa acolo....mis-a parut totusi de prost gust faptul ca pe partea opusa strazii nu avea biele si era infasurata in instalatie de beculete.....probabil unii o confunda cu bradul de craciun






iar ultima poza....e o surpriza care nu ma asteptam sa o gasesc in romania......comentariul il vedeti si voi

 
locomotiva e in orastie si a circulat pe linia orastie-gradistea de munte. tampoanele sint o adaugare stupida, locomotiva fiind de linie ingusta. pe traseu se mai pot observa urmele vechii linii, citeva capete de pod si alte lucrari de arta.
 
Locomotive modificate astfel au fost folosite pentru manevrarea vagoanelor de cale normala pe liniile de cale ferata incalecate ingusta/normala cu sina comuna.

Pacat ca nu mai are placutele, stie cineva despre ce locomotiva este vorba? Unde anume este expusa locomotiva?
 
@shoppy

este foarte posibil sa ai dreptate. nu am stiut de aceasta practica.
locomotiva este expusa pe partea dreapta a drumului sebes-deva e68-dn7 in orasul orastie inainte de podul rutier peste riul care traverseaza localitatea. cind o sa-mi amintesc cum se numeste riul o sa modific mesajul. oricum, nu ai cum sa o ratezi. derumul vireaza spre stinga, mijlocul virajului fiind chiar in dreptul locomotivei, asa ca din orice parte ai veni aceasta pare in mijlocul drumului :D
bravo lui coobra ca a pozat-o. eu, desi am trecut de multe ori pe acolo, nu m-am invrednicit sa o pozez. :oops:
 
COObra a spus:
...
pe drum inainte de un pod .....iata ce imi sare in ochi. sincer nu mai retin unde eram si nici nu am gasit motivul pentru care era pusa acolo....mi s-a parut totusi de prost gust faptul ca pe partea opusa strazii nu avea biele si era infasurata in instalatie de beculete.....probabil unii o confunda cu bradul de craciun




...

Locomotiva era (si cred ca inca mai este) la iesirea din Orastie spre Deva. Detalii mai multe despre ea gasesti pe RailwayFan la subiectul Locomotiva Orastie.

Mai jos sunt trei poze facute de mine acestei locomotive la inceputul lunii Aprilie, 2005:

 
Locomotiva de la orastie mai exista...si tot acolo e...cat despre Tabliile de lut de la TARTARIA, langa Pianu de Jos, jud. Alba...e un site foarte cunoscut prezinta istoria lor http://ro.wikipedia.org/wiki/T%C4%83bli%C5%A3ele_de_la_T%C4%83rt%C4%83ria