Fleischmann-MultiMaus (noutate 2009)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

navigator

Active Member
Trenulist
20 Octombrie 2007
137
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Nu zambiti, nu va mirati, sa nu credeti ca am gresit. Daca s-au adunat firmele Roco si Fleischmann sub aceeasi aripa protectoare a negustorului de betoane, dece sa nu apara si un Fleischmann-MultiMaus? Uitandu-ma pe noutatile pe 2009 ale lui Fleischmann, am gasit si "Startsetul jubiliar 40 de ani Fleischmann cu 2 trenuri pe N" :
http://www.fleischmann.de/?viewproduct=6475&pid=17&trackgauge=5&label=8&equipment=&epoch=&query=&onlynew=
Intai mi-am frecat ochii dupa ce am vazut poza, apoi am citit si in descrierea setului ca e vorba chiar de un multimaus dar vopsit in alta culoare. Sa vedem daca e vechiul dispozitiv fara citire de CV sau au pus un nou booster cu posibilitatea citirii. Si ar mai fi si protocolul de retea in care merge: lokonet al lui Flm. sau Xnet al lui Roco?
 
Flm nu utiliza lokonet numai pentru sistemul lor digital FMZ si TWIN-DIGITAL?cred ca pe DCC deja foloseau Xnet...corectati-ma daca spun prostii,nu
am la indemana nescaiva cataloage mai vechi de la Flm sa ma documentez...
 
Fleischmann foloseste doar lokonet. Nu am gasit niciodata ceva referitor la vreo legatura intre FLM. si xnet.
 
Asa se pare caci Profibossul vad ca nu mai este prezent in noile startseturi si ca produs de sine statator este pe galben pe siteul lor. Pacat pentru ca este o bijuterie; nu m-a dezamagit deloc de cand il folosesc.
 
ori Roco ori Flm se duc de rapa (calitativ vorbind),politica profitului nu aduce nimic bun unei firme de trenulete. :(
 
Se pare ca va trece si Flm pe sistemul digital Roco...

Am vazut la Uhlenbrock adaptor lokonet / maus :
Produkte / Digital / Verbinden
Art 63 840

Din pacate nu pot sa pun un link , poate poate altcineva...
 
Dan, sa fii iubit ca de stimat oricum erai! De cand cautam asa ceva cu google dar se pare ca nu mai dau randament :oops:
Iata documentul PDF al obiectului cu pricina. Banuiesc ca se pot conecta mausurile Roco cat si cele manufacturate acasa dupa schemele lui Paco (adica tot ce e pe busul xnet al lui Lenz) atat la Uhlenbrock dar si la Fleischmann, Piko si alti producatori ce au adoptat lokonet si folosesc DCC.

(Dan, am dat clik drept pe codul respectiv, care atentie ca trebuie introdus la "suche" fara pauza 63840, si apoi am apasat pe "properties". Apoi am copiat ce scria la "Address (URL):".
Te rog sa-mi trimiti un pret pe yahoo sau aici pe Mesaje private la acest dispozitiv. Multumesc.)
 
Salut.am studiat setul cel nou de la Fl ,pare destul de interesant.La ce pret se poate aduce acest set in tara ?