Faller?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Miercuri s-a depus la tribunal bilantul si falimentul firmei, ieri s-a anuntat.
120 de oameni vor pleca acasa. Este o stire cat se poate de serioasa.
 
..si comfirmarea de presa...
http://www.suedkurier.de/region/schwarzwald-baar-heuberg/guetenbach/Modellbaufirma-Gebrueder-Faller-stellt-Insolvenzantrag;art372519,3919182
 
Frate daca si astia s-au dus la fund ... atunci cine oare mai ramane in picioare ?
Pacat, pentru ca solutia lor de faller car system din cate stiu era deosebita.Cam piperata, dar avand in vedere tot ce avea si la ce scara, nu e un pret chiar nejustificat, ca in cazul multor alti 'profesionisti'.
Sper sa se gaseasca cineva sa-i preia, si mai ales sa le pastreze linia de modele (vezi roco-flm), in special cele pe care nu le gasesti la altii.
 
buna

Faller nu s-a dus la fund; Familia este hotarata sa gaseasca capitalul necesar si sa mentina firma mai depate, la Standort Guetenbach.

falimentul era singura solutie pentru a taia crengile uscate (muncitorii neeficienti, cam 20 de oameni, adica 15% din toti) din satul Guetenbach si de a scapa de cele 3 milioane de datorii la furnizori (in principal chinezi) si familia spera sa scoata firma din faliment pana pe 28 februarie 2010.
 
un pic Off topic.
Faller Car system e o chestie produsa sub licenta stric de Faller?Ma refer la sistemul de directie cu magnet +fir.M-am contrazis mult cu un amic si acuma sint chiar curios.
 
cunosc sistemul Faller si urmaresc subiectul de ceva vreme.Ce ma mira e ca o chestie asa de banala e produsa strict sub licenta.Or pus sub licenta campul magnetic.Incredibil ce tupeu.
 
buna,

da, Faller are patent pe chestia asta, din 1987 pe 20 de ani si reprelungit inca 20 de ani in 2007.

am avut meciuri cu ei cand am facut masinile mele pe N dupa acelasi sistem, dupa ce prin 1996 le propusesem asta si mi-au ras in nas "ca e piata prea mica si nu se justifica" :D
 
Embargo vestic, HR. Chiar ca e dubios. Trebuia ca si Otto sau Diesel sa aiba exclusivitate si azi pupam masini cu plata la patent. :D
 
gandeste-te, obi, ca Rudolf Diesel a murit sarac si atunci cand s-a scufundat cu submarinul compania de asigurari a spus ca e sinucidere curata :D
 
Era foarte frumos daca primul producator de trenulete(??) care s-a gandit sa monteze un motoras electric intr-o locomotiva si sa-l alimenteze prin sine ar fi patentat ideea.Sa zicem ca azi noi am fi avut de ales fie sa luam locomotive cu motor electric doar de la respectiva firma,( de exemplu Mehano ), fie sa luam cu arc si cheitza de la toti ceilalti.Faina perspectiva.
 
Stii bancul cu rulmentul ...
Japonezii au facut un rulment care se putea pune pe un ax cit firul de par , dar nu au stiut ce sa faca cu el si l-au dat mai departe si la nemti sa vada ce pot face .
Acestia l-au ambalat intr-o cutie tot asa de mica , dar nu i-au gasit nici acestia aplicatii , asa ca l-au dat mai departe la romani , iar acestia s-au tot gindit , si in final au aplicat pe cutie sigla ,, MADE IN ROMANIA "