Evenimente in UK

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

kablu

Well-Known Member
25 Februarie 2016
324
0
Arad
LOCATION
Arad
Sper sa nu supar pe nimeni cu topicurile "altora" , dar , deocamdata doar altii au :( . Voi face tot posibilul sa am si eu ;-)
Weekend-ul trecut a fost un mic eveniment in UK .... Princess Elizabeth 6201 a facut o scurta calatorie pe o " main line" .
De ce este eveniment ? Pai , dupa citeva accidente feroviare , in UK locomotivele aflate pe liniile publice pot functiona doar echipate cu o "cutie neagra" , similar avioanelor . Aceasta cutie neagra opreste automat garnitura daca pe aceeasi linie se mai afla alta locomotiva , astfel se evita o coliziune frontala . De obicei locomotivele cu abur nu au cutie neagra si trebuie o autorizatie speciala , greu de obtinut .
Si iata filmuletul cu ce s-a intimplat in 9 iunie 2007 .
http://www.youtube.com/watch?v=1DYW0SW11U8
Vizionare placuta !
 
Dorin , chiar n-am stiut asta merci de info . Acum ma urc mai cu incredere in personalul Arad-Timisoara ... ( chiar daca unele vagoane pot apare la "curat-murdar" :D )
Acum sa revin la Printesa 6201 . Dupa un scurt schimb de mailuri cu prietenul meu din UK , am fost lamurit de unele chestii pe care nu mi le-am putut inchipui . Am permisiunea sa fac public acest mail si poate va ofera si voua citeva informatii utile despre aventurile celor de peste Canalul Minecii .
aaaa.... si de ce atitea date despre aceasta locomotiva ? Foarte simplu . Am avut sansa sa-i cunosc pe membrii echipajului ei ( membri ai clubului 8E ) toti niste oameni exceptionali si foarte prietenosi , din pacate am ratat o calatorie cu ea pentru ca am fost sa vad alte aburoase si , nu in ultimul rind parca mi-a ramas un pic sufletul pe acolo :roll:
... si da sint nesimtit si nu am tradus textul , dar sper ca oricine care a facut macar un curs de incepator intelege foarte usor . Deci :
Thanks for your links, I was very interested in the one from Welshpool, I read about this engine in the railway press. It shows the power of the internet when you are sending me a link wich originated in the UK.

I am pleased that you put the 6201 link on your railway forum and spread it around.

UK steam engines usually run on Polish or Russian coal and sometimes the quality isn't good which leads to poor steaming.

Usually UK main line steam is run unassisted, however on the Eastcoast & Westcoast and the old Great Western main line to Penzance with a heavy train, Network Rail sometimes insists that a diesel engine follows the train one signal block section behind the train. If the conditions are bad on hilly routes, such as with heavy rain or snow & ice, sometimes a diesel is at the rear of the train, but the train is usually pulled only by the steam engine, adding the weight of three coaches to the train, the diesel only cuts in when the steam engine driver requests it to by whistle. Also in the winter when the train has electric train heating (ETH) and there is no generator coach, a diesel may be at the back of the train to power the ETH.

Often, the train is pulled from the start of the tour say London, by a diesel picking up at stations en route to the place where the steam engine is put on the train, say at Crewe station, the diesel is then available to follow or be attached to the rear of the train if required.

Sometimes a diesel is at the back of the train when on a rail tour where the are no turning facilities or run round loops, then the diesel will pull the train back, sometimes to a triangle, when the train the train can reverse again and the steam engne can take charge.

Some times a diesel is at the back of the train, but not coupled and the diesel assists the train out of the station for about 1km and then drops back, leaving the steam engine to continue unassisted. This usually happens out of Waterloo in London, where the incline out of trhe station is 1in 60.

Main Line Steam tours are usually run on a Saturday, often there are more than train running on the day

Hope this clarifies some things,

Best regards,
 
la asta chiar nu m-am asteptat si nici nu mi-am imaginat ca se poate asa ceva mai ales intr-o tara ca MAREA BRITANIE..... tare haios. :?: :D
 
@kablu
Network Rail sometimes insists that a diesel engine follows the train one signal block section behind the train. If the conditions are bad on hilly routes, such as with heavy rain or snow & ice, sometimes a diesel is at the rear of the train
@Dorin
la asta chiar nu m-am asteptat si nici nu mi-am imaginat ca se poate asa ceva mai ales intr-o tara ca MAREA BRITANIE
Fratilor, de fapt ar trebui sa ne dezobisnuim sa ne tot dam cu tesla-n COAI.....
ca asa, ca la noi in Romania, vai si-amar de soarele nostru... :p etc etc
Am vazut ca si in gara la Viena sunt peturi goale intre sine , spatii verzi cu puzderie de ambalaje, iar in Germania, in orase, sa te tii gunoaie dupa ce se retrage din pietele centrale tineretul "civilizat"
La noi se mai gaseste o scuza, banii, si in timp dispar si tzoparlanii ce distrug cosurile de gunoi... recunosc ca ieri am aruncat 3 tigari pe jos :oops: :oops: :oops: negasind unde sa le pun, ambalajele goale le-am tinut in buzunar pana acasa... :p
Incet o sa apara si la noi spiritul civic... nu la generatia mea :( dar i-mi pun mari sperante in generatia PRO. :x
Legat de pasiunea noastra, s-or mai imbogati ceva pasionati, si mai baga ceva sponsorizari la muzee, sau in reparatii capitale de aburoase... e drept ca nu astept aceasta minune maine, dar in timp, toate se rezolva... poate ne mai si civilizam luati de valul ... exemplului celor cu bune maniere :roll:
rally
 
rally, esti poate prea optimist. sper sa ai dreptate.... chiar m-as bucura sa ai dreptate. viitorul o va arata. sper sa fie un viitor frumos si CIVILIZAT.
 
Mai postez si eu pe aici ... in 12.10.007 a fost la SVR ( Severn Valley Railways) DIESEL DAY . Din pacate am aflat cam tarziu de acest eveniment , eu nu sunt un mare al DIESEL-urilor .
Cateva filmulete cu materialul rulant aflat in vizita , postate pe youtube .....apare in aceste filme si sageata verde ( Green Arrow ) 4771 , salvata :D :D :D :D
http://www.youtube.com/watch?v=sPYufAS5_ZA&feature=related
....si ceva special pentru Dorin ....Class 37 : http://www.youtube.com/watch?v=Cv1DsYqnr3E
AM fost puternic impresionat de ce am vazut , din pacate nu am avut timp sa vad tot ce sa postat despre acel eveniment , dar ma gandesc ca au fost doar adrenalina pura si cai putere :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Pacat .. inca o data pacat ca nu am posibilitatea de a ma intoarce asa de repede cum am planuit in Severn Valley :( :( :(
Recomand oricui care o zi libera si se afla in jurul Manchester-ului , va avea o zi despre care sa povesteasca nepotilor :D :D :D :D :D
p.s. asa cum ma uit la class37 eu zic ca este un adevarat crocodil .....