Etajat modernizat

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:D

nu o sa dau nici eu cu piatra, Radule, insa mai trebuie sa experimentezi cu banda de mascat... ce fel de vopsea si diluant folosesti?
 
sabloane? de ce sabloane?

se taie frumos banda adeziva dupa dimensiunile care trebuie, cu unghiurile de rigoare si se monteaza pe model!

eu in general fac altfel... imprim un profil la 1:160 pe o hartie lucioasa (de la 140 de grame in sus), lipesc pe el banda, tai cu scalpelul forma respectiva, daca e grea si apoi abia lipesc pe macheta... asa se micsoreaza putin si forta de adeziune a benzii ;)

think about it
 
Abia acum am apucat sa retusez a doua vopsire.

Am ales o nuanta usor diferita fata de prima, dar nu-mi dau seama care se apropie mai mult de adevar.
Sa va dati si voi cu parerea, desi nu stiu cat de relevante sunt pozele.

@Horia
O sa incerc mai multe metode, pana gasesc una potrivita. Deocamdata, pe asta nu-l mai revopsesc si a treia oara. O sa incerc un pic altfel la urmatorul.
 
Frumos vagonul, le faceti si pentru a le comercializa? Scaunele din interior sunt cele din etajatele aflate in dotarea CFR?
 
Il am de mai putin de un an si tot experimentez. Vopsirea in sine imi iese bine, e mai greu cu mascarile, dar in timp mai invat tehnici si rezolv si cu astea. :)
Vagonul asta l-am facut in primul rand pentru pentru propria mea placere. Daca exista doritori, pot face mai multe, dar astea nu o sa le copiez din rasina ci o sa folosesc vagoane in genul celui prezentat mai sus.
 
Iese foarte bine dupa parerea mea :D spune-mi te rog la locomotiva pe care ai facut-o cu piese taiate pe laser cum ai vopsit ? adica ce ai facut suprafetei inainte? ai slefuit-o ? ca presupun ca pe luciul ala al plexiului nu preinde usor vopseaua e adevarat ? Scuze ca pun aici intrebarea, nu am mai cautat subiecturi cu locomotiva :lol: lene mare!