Esu loksound V5 sunet volum slab.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
1.307
1.643
Bucuresti
Am primit pentru o digitalizare cu decodor cu sunet o locomotiva BR 01 Roco si un decodor Esu loksound V5 pe care l-am scris cu proiectul de sunet pentru aceasta locomotiva.
Problema este ca se aude incet, am dat toate volumele la maxim din CV-uri si tot slab are volumul, decodorul nu are nici o problema dar am mai citit rewieuri pe forumuri si cam toti se plang de acest lucru.
Or fi ele H-ifi si alte baliverne , dar trebuie sa stai cu urechea langa locomotiva sa o auzi, fata de Zimo, si Trix care urla de te dispera.

Ultima editare:

anvo5555

Well-Known Member
Trenulist
21 Februarie 2016
330
381
Bucuresti
Sa nu fie vreo problema cu difuzorul (incinta/rezonanta?) sau cu fisierul de proiect de sunet in sine. Incearca un fisier despre care stii ca functioneaza.
Singurul decodor cu sunete pe care il am este in Piko BR101 Rheingod - este un ESU LokSound V4 OEM si te da afara din camera ( asta cu setarile implicite).

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
1.307
1.643
Bucuresti
Loksoud V4 avea sunetul puternic am un BR 44 cu acest tip de decodor si se aute puternic si clar chiar daca are doar un singur difuzor cu impedanta de 8 ohmi.
Decodorul acesta a fost scris cu proiect de V200 si la fel de slab se auzea.
Decodorul l-am desigilat din cutie si scris cu sunetul de V200 acum un an ,deci nu se pune problema sa aiba vre-un defect.
Am incercat si alt difuzor cu acelasi rezultat.

Ultima editare:

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.573
1.705
Mulhouse, Alsacia
Decodorul l-am desigilat din cutie si scris cu sunetul de V200 acum un an ,deci nu se pune problema sa aiba vre-un defect.

Ba se poate foarte bine. Am returnat doua sau trei V4 micro la ESU exact pentru aceasta problema din fabrica si am primit altele inapoi. Atentie, micro - deci cu o arhitectura usor diferita.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
1.307
1.643
Bucuresti
Nu este micro, este V5 cu cabluri si cupla NEM 652,
Mai am de incercat varianta cu doua difuzoare de 8 ohmi in paralel

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.573
1.705
Mulhouse, Alsacia
Nu inteleg ceva in povestea asta. Decodorul a fost scris acum un an cu sunet de V200 si a functionat asa, avand si atunci un volum maxim redus?

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
1.307
1.643
Bucuresti
Da , de atunci pana acum a fost intr-un V200 Roco, acum l-am montat intr-un BR01 si scris cu sunet pentru aceasta locomotiva .
Oricum nu este primul loksound V5 care mi-a intrat pe mana, toate am observat ca stau mai slab pe partea de amplificator sunet fata de alte decodoare, pe langa asta slabe si la calitate, anul trecut unul s-a prajit instant pe masa conectat pe tester si la programatorul tOm, a fost returnat si adus acesta in cauza.
Intre timp am facut proba cu doua difuzoare in paralel si se aude mai puternic.

Ultima editare: