Elemente decor CFB

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Radu161

Moderator
Super Moderator
Trenulist
25 Mai 2007
1.858
220
Bucuresti/Arad
r161trains.wordpress.com
WEBSITE
http://r161trains.wordpress.com/
YAHOO
radu161
LOCATION
Bucuresti/Arad
Ruginire linii

De mult timp doream sa dam un aspect mai realist modulelor prin ruginirea liniilor, pentru a scapa de acel luciu nerealist de pe lateralul lor.
Pentru vopsire am folosit aerograful si vopsele email Revell cod 37 si 82. Din punct de vedere al aspectului, avantajul vopsirii cu aerograful este ca pe langa sine apare si o urma de rugina pe terasament, similar cu ceea ce exista in realitate.

Inainte de "ruginire":



Dupa "ruginire":



Vopsirea in dreptul macazelor si a trecerii la nivel.





Rezultatul final in zona macazelor.



Culoarea ruginii din poza este usor mai rosiatica decat cea din realitate. Pozele au fost facute imediat dupa vopsirea, ulterior, dupa uscare, intensitatea culorii a mai scazut.
Dupa uscare am curatat bine suprafata de rulare, pentru a nu exista probleme legate de contactul electric.
 
Gard pentru ferma

Pentru gardul fermei am ales un model ce in realitate este alcatuit din plasa metalica sprijinita de stalpi de beton.
Plasa a fost realizata din plasa de tantari, vopsita cu o culoare ce imita rugina. Stalpii de beton sunt realizati din placaj, taiat la laser. Pentru fixarea gardului am gaurit usor nisipul si am lipit cu superglue stalpii in pozitia corespunzatoare. Dupa ce adezivul s-a intarit am intins plasa si am lipit-o tot cu superglue de stalpi. Din loc in loc am adaugat contravantuiri stalpilor.