Elefantul la N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Elef, sunt dezamagit oarecum. Arata exact ca cele de la Piko. Din pacate nu cunosc istoria acestor companii si nu vreau sa fac speculatii dar ... presupun ca sunt facute exact pe matritele vechi piko. Si mai mare pacat este faptul ca am avut acele vagoane Piko dar le-am dat ... :(

Misto de tot Y-urile DR-iste ! Cu ce le tragi ?
 
Dragos, inca nu stiu.Mai am ceva vagoane de cumparat si dupa ce termin cu vagoanele o sa ma gandesc si la locomotive.
 
Deja pot sa zic Ostalgie :).

Brawa 65059(65060,65061):


Brawa 65062:


Brawa 65059+65060+65062+65061:


Brawa 65057:


Intre Y-uri:
 
Un inceput de Städteexpress:

Brawa 57055:


Arnold HN4075:


Brawa 57111:


Si toate 3:


Un set de la Kuehn de vagoane etajate numai bun pt E42:

Kuehn 91021:


Kuehn 91022(91023):


Garnitura intreaga:
 
Trebuie sa stabilim urgent o vizita la domiciliul pacientului , m-ai imbolnavit si am nevoie de tratament urgent !

Kuehn...Kuehn...Kuehn... :D visez ce bine ar arata albastre ...
 
Achizitiile luniii iulie:

2 vagoane din set-ul Minitrix 15883 in complarea garniturii staedteexpress:


3 seturi de la Arnold 2 de modernisierungswagen si unul cu halberstaedter:
 
Printre achizitiile lunii august:
Brawa 61008 - DR BR132:



Cu o garnitura(de fapt garnitura la care a ajuns):
 
Tot in luna august am mai achizitionat 3 gondole DR de la Arnold: HN6286 si un set de 2 HN6275.

HN6286:


HN6275.1(2):


Garnitura(completata si cu alte vagoane):
 
Si ca sa terminam luna august : BR118.2 de la Bawa si si un reko pe 4 osii verde cu acoperis maro in completarea celor existente:

BR118.2


Garnitura de reko-uri + locomotiva :D :
 
Prima achizitie a lunii decembrie: Br120 DR de la Fleischmann.Primele injuraturi la adresa fabricantului pt conceptie(o sa detaliez cand oi avea timp mai mult, inca nu am apucat sa o testez serios, am facut doar cateva poze mai in graba , cea mai mare curiozitate e cum o sa treaca de macazuri dat fiind niste detalii mai lungi pe la ambele boghiuri-), oricum traiasca WE care a rezolvat o problema mai dificila.

Locomotiva:


Garnitura:
 
Osia din mijloc e fara tractiune din cate observ, pare sa aiba un joc lateral destul de mare , nu vad de ce ar avea pobleme peste macazuri, poate pe cele cu R1. Are colectoare de curent pe osiile libere ?
 
Au sosit astazi(ieri de fapt, ca e 1am) si restul :D.

Un set de 3 Ucs-uri DR (Arnold HN6295) - ciudat e ca in pozele de fabrica aratau parca diferit(am pozat doar un vagon ca toate 3 sunt la fel):


O cisterna Brawa (Brawa 67230):


Br250 DR (Arnold HN2213):


Viitoarea garnitura(mai am nevoie de niste vagoane, macar 2 Gbs-uri):


Dragos, la Br120 furtunele de la nisipare de la extremitatile locomotivei sunt cam apropiate de ciuperca sinei si asta ar putea fi o problema.
 
O mica intoarcere la caile ferate vest-germane, o garnitura pe care vroiam sa o fac de ceva vreme.Inca nu este completa - mai am nevoie de un BR78 care sa impinga garnitura.
 
Un vagon pt transport auto de la Hobbytrain(DB epoca III,H23923):



O Ludmila, Br130 DR epoca IV de la Arnold(HN2202):



Alaturi de un BR132 Brawa:

 
Vagonul auto are barele de mana colorate in masa ? e diferenta mare la culoare fata de restul vagonului. In rest lucratura e destul de interesanta.

La BR130, boghiurile sunt vopsite separat ? Vad ca la Brawa arata cam "transparent" similar cu ce am eu la 119 Brawa .