Edydioram

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu am folosit pt. pante in curba PFL (cel folosit la dulapuri in spate). Suporta bine pante daca este sprijinit des, si nici nu e zgomotos.
 
Florinn a spus:
Sau foloseste un modul de bucla de genul celui folosit de noi la TrainFest :D

desi-i off-topic bagarea mea in seama,insa cred ca era mai indicat sa folositi un modul electronic ce functioneaza pe baza detectiei scurt-circuitului (nu va recomand LK100 Lenz ca e pe relee si cateodata o ia razna de imi vine sa-i infig un glonte)...ati vazut doar ca acela pe fotocelule nu a functionat cu toate locomotivele.
 
Cosmine,

"nu au functionat cu toate locomotivele", adica stii ce s-a intamplat defapt?

Sa detaliez:

- problemele au fost mai multe la una din bucle unde am experimentat functionarea la fata locului iar sina nu a fost segmentata in punctul optim, adica fix in dreptul senzorului, ci la aproximativ 6-7 mm distanta de punctul optim. Dupa ce ne-am dat seama de greseala la bucla 2 s-a corectat dar prima bucla a ramas la fel.
- alta chestie, scurtul a aparut destul de rar, nu stiu daca in 2-3% din treceri, tinand cont de ce am zis mai sus, eu zic ca este neglijabil
- senzorii au fost o asa numita varianta beta, adica primul iesit pe teava, pus la munca, si functionat asa cum a functionat din prima ca la prima proba, fara imbunatatiri
- alte probleme au fost cauzate de faptul ca dupa 1 zi de rulat a cazut mizerie in senzor, mici fire de iarba sau praf, chiar si in aceste conditii a functionat, f f putine cazuri cu probleme.

Totusi, ce este cel mai important este ca problemele de mai sus se pot elimina usor si 100% la varianta imbunatatita a senzorilor astfel:
- segmentare corecta a sinei
- facut teste pentru a vedea distanta optima la care sa fie sensorul (la cluj a fost asa : pune-l acolo... merge?... parca da...hai sa vedem mai jos, pune-l mai jos... merge? ...da...ok.. lasa-l asa treci la urmatorul - totul cam in 5 minute :D)
- ghiduri optice astfel incat praful, mizeria, etc sa nu mai fie o problema

Gandeste-te ca au trecut TGV-uri la full speed si nu au fost probleme.

Raman un fan al modulului optic de prevenire a scurtului versus modul de detectie a scurtului.
 
modulele de detectie sunt de doua feluri...cu detectie pe relee,cam greoaie si cu detectie electronica,foarte rapide.acum nu stiu care este costul unui modul otpic,insa un modul electronic e in jur de 50 euro...totusi,un modul optic necesita reglaje,fire in plus,pe cand un modul electronic are intrare si iesire...insa daca imi spui ca un modul optic e mai ieftin decat celelalte atunci se schimba treaba. :)
cred ca ar trebui mutata discutia asta in alta parte,umplem pagina omului :p
 
Al nostru cu siguranta va fi mai ieftin iar despre fire in plus ce sa zic?

Noi avem doar :
- legatura de la sina de intrare pe bucla la modul (ceea ce tu numesti intrare)
- legatura de la bucla la modul (ceea ce tu numesti iesire)
- legatura de la modul la cei doi sensori

Nu stiu daca sunt multe sau putine, atata timp cat fiecare set de fire se pune cu mufe nu ma deranjeaza.

Daca iasa asa cum dorim noi, nu va necesita reglaje.

Modulul electronic insa, necesita reglaje.

(mutam mutam)
 
Gata,am reusit sa-l termin.N-am mai avut puterea si nici lumina sa-l fotografiez.
Maine fac poze pe lumina si postez.Deci,a iesit cam asa:helix pe 5 nivele,diametrul de 95 cm(n-am reusit sa-l maresc),spatiul intre nivele de 9cm,panta de 3%,ca material am folosit PFL de spate de mobila,tije filetate de 5 pentru sustinerea nivelelor,si 4 tije filetate de 10 pentru sustinerea blatului dioramei plus U-uri din platbant tot pentru sustinerea blatului.Multa munca datorita faptului ca trebuia de la bun inceput sa-l fac, nu dupa ce am montat linii si relief.Asta e,din greseli se invata.
Maine revin cu poze.
 
Salut!
Scuze de intarziere,dar au intervenit unele probleme si a trebuit sa reiau tot proiectul de la inceput.In fine,dupa 2 saptamani de munca am reusit sa termin helixul,legatura dintre primul nivel si cel de-al doilea.A iesit cam asa:

Nu am pus pret pe estetica pt ca helixul v-a fi inchis cu extrudat pe care voi imita un perete de stanci,pietre si cu ferestre pe fiecare nivel pt a se vedea trenul.Reglajele pantei nu sunt definitive,dar in mare e cam gata.
O zi buna tuturor!
 
Merge bine pe helix, a iesit chiar bine helixul. De obicei nu face parte din partea vizibila a dioramei, dar daca vrei sa arati trenurile pe helix, e ok. In orice caz, nu inchide helix-ul complet in polistiren, vei avea de curatat sau recuperat vagoane dintre sine. Incearca sa vezi in caz de decuplare accidentala ce se intampla cu vagoanele , asta pentru a evita viitoare surprize. Incearca si cu o locomotiva cu mai putine axe, vezi cum se descurca.
 
A nu,nu-l inchid de tot.Ma gandeam sa decorez ceva gen parcari subterane,totusi e underground,nu?Sa imbrac tijele filetate care sustin PFL-ul in poliester de 10 mm sau mai subtire daca gasesc,ca sa dea ca stalpi de beton,mijlocul tot cu espandat sa-l imbrac pe rotund,grafity,sarma ghimpata si ceva aurolaci in jurul focului din tomberoane.
Merge bine cu toate locomotivele mele.Am ales garnitura asta pentru ca sunt cele mai lungi si de ele imi era frica,dar se inscriu bine in curba.Deocamdata i-au o pauza,si de documentare dar si de odihna,ca dupa 2 saptamani de munca am mainile numai zgarieturi si basici.
Spor la toata lumea!