EC-001

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florin-Dej

Well-Known Member
7 Mai 2011
390
3
Dej
LOCATION
Dej
Dragi prieteni, avand in vedere faptul ca momentan nu putem lucra la G-ul pentru muzeu am inceput lucrarile de restaurare la EC-ul 001. Am inceput cu spalarea locomotivei - actiune care s-a incheiat iar momentan am inceput sa lucram la pregatirea cutiei pentru vopsire. La partea electrica am inceput reconditionarea bordurilor cu aparatura originala si studiem posibilitatea montarii de lampi pentru iluminarea boghiurilor.



 
Bravo Florine, spor la treaba.

Privind cutia, aveti de gand sa chituiti doar zonele afectate plus vopsire sau o sablare completa?
 
Sablare completa nici la Electro nu faceau, la reparatiile capitale , cand locomotiva era demontata in bucati si cutia era tratata la exterior, interior, piese noi (nu reparate si vopsite , ca la RELOC).

Cred ca echipa lui Florin va chitui acolo unde este nevoie,din poze nu reusesc sa imi dau seama prea bine, insa se pare ca vopseaua se prezinta destul de bine, mai ales "fusta".
 
Am vă’zut-o de aproape...
Vopseaua e obosit㒠ră’u... A mai fost chituit㒠de câteva ori...
Vor avea mult de lucru, dar că’tinel şi cu ră’bdare, va ieşi un lucru frumos.
Poate o s㒠reuşeasc㒠s㒠fac㒠şi un tren turistic mă’car pân` la Cluj tractat㒠de EC-001
 
In pricipiu noi vrem sa lasam locomotiva functionala in speranta ca intr-o zi vom putea face si un tren turistic. La cutie vom chitui doar locurile (putine) in care este sarit chitul.
 
In pricipiu noi vrem sa lasam locomotiva functionala in speranta ca intr-o zi vom putea face si un tren turistic. La cutie vom chitui doar locurile (putine) in care este sarit chitul.