E 251 DR - Rivarossi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

amiel

Active Member
Trenulist
24 Decembrie 2016
143
83
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Rivarossi HR2548
Rivarossi-HR2548-Elektrolokomotive-E251-002-DR-rote-Messelackierung.jpg Rivarossi-HR2548-Elektrolokomotive-E251-002-DR-rote-Messelackierung-_57.jpg

Modelul este realizat excelent. Varianta de vopsire este cea cu care a fost prezentata locomotiva la Targul de la Leipzig in 1965. image.jpg ,foarte atractiva dupa gusturile mele.
Am cautat destul de mult acest model si l-am gasit pe un site specializat in.... modele auto din Germania . A costat 239 Euro cu transport.
Pachetul a sosit pe 18.02, dar o sa mai stea pe la Posta Romana probabil ( si sper) , pana luni 22.02, ca... "asa-i in tenis".
Mai multe detalii despre model vor fi prezentate in "Colectia M.I." alaturi de E 11 si alte DDR-isme.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://www.youtube.com/watch?v=bZc_jklMZII]View: https://www.youtube.com/watch?v=bZc_jklMZII[/img]
 
Ultima editare:
O locomotiva asemanatoare, cu inscriptiile Versuchslok 2, DDR, a fost in probe pe linia Brasov - Predeal, alaturi de cele doua locomotive ASEA din Suedia, de locomotiva Skoda Cehoslovaca si de cele doua locomotive BB 12.000 si BB 12.100 de la SNCF. Probele s-au efectuat in vederea stabilirii tipului de locomotiva pentru care urma sa se cumpere licentele de fabricatie in Romania.
 
O locomotiva asemanatoare, cu inscriptiile Versuchslok 2, DDR, a fost in probe pe linia Brasov - Predeal, alaturi de cele doua locomotive ASEA din Suedia, de locomotiva Skoda Cehoslovaca si de cele doua locomotive BB 12.000 si BB 12.100 de la SNCF. Probele s-au efectuat in vederea stabilirii tipului de locomotiva pentru care urma sa se cumpere licentele de fabricatie in Romania.
ENCICLOPEDIE. Asta esti.
 
  • Like
Reacții: mpursu
"E 251 008"
__.04.2006​
Überführung von Regensburg Hafen nach Timisoara [mit dem Schiff nach Rumänien]
__.08.2006​
an LSD - Logistic Services Danubius S.r.l., Timisoara "171 008-6"
__.__.201x​
=> DB Schenker Rail Bulgaria EOOD, Pirdop "171 008-6"
__.__.2011​
++ [Pirdop / Bulgarien]

 
Din curiozitate, am aflat ceva despre Targul din Leipzig. 1965 a fost un an deosebit. Se implinisera 800 de ani de la prima atestare a targului, 1165 - 1965. Fabulos.

156fd0b8f67794.jpg
 
  • Like
Reacții: mpursu