dulap pentru diorama N (sau HO)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gamitzu

Well-Known Member
Trenulist
8 Februarie 2010
1.398
488
galati
LOCATION
galati
mi-a luat ceva timp sa-reproiectez, pt ca era la 1250 latime cu 1800 placa de baza , cu adancimea de 300mm in planul original. dupa indelungi simulari la scara 1:1 pe o placa de polistiren si cu rigle de lemn, am ajuns sa il fac la latimea de 960mm cu lungimea de 1850 si adancimea de 500mm,pe langa el am pus si ceva corpuri de dulap cu usi, pt accesorii sau diverse de prin casa, poate e folositor si altcuiva, pt ca ofera protectie maxima si e bun pentru a pune in scena o diorama la scara N acceptabila. pun la bataie planurile la scara HO pt cei interesati. Se poate face insa numai dulapul, pe un perete, fara altele pe langa el. Eu l-am echipat si cu un autocolant cu un peisaj in spate, pt a masca placa de PAF din spate.




 
:D nu fiule, sant mecanic de motoare navale, motorist cum se zice. da m-am apucat de ea pt ca astia vor sa le dai o carutza de bani degeaba. asa o sa lucrez la ea linistit, fara sa ma oftice motanul care se suie in capul meu toata ziua si nu o sa mai am probleme cu praful.
 
Interesant, asa ceva intentionam sa fac si eu :D , dar muult mai ingust. Am salvat pozele pentru orice eventualitate , daca rama in pana de idei. :D
 
nu o sa ajunga ca am deja un cersaf vechi care sa protejeze tot
si lucrez mult cu fasa textila de la farmacie,aia gipsata. am luat ultima data cu 30000 lei vechi,un sul cu aceleasi dimensiuni ca la woodland, unde costa aproape 9 $ :D
se preteaza misto la diorame, nu face mizerie deloc, numai te murdaresti pe varful degetelor putin,
o sa postez poze cu ce am mai facut la ea, pe masura ce avanseaza. mai am mai multe modele de cutii si mobilier, chiar un birou, tot de prin revistele modelism alea de prin 86.
 
Excelent ! De ani buni am pregatit asa ceva, dar nu sub forma de dulap...ci o placa pe balama, care se poate ridica pe perete.
Acum va fi protejata diorama. Ma gindesc cum veti face cu contactele electrice, cu firele de pe dedesubt...dar se rezolva toate.
Sincere Felicitari ! ( Bine ca n-am inceput inca, O sa-i arat ideea dvs si nevesti-mi...poate o corup sa renuntam la canapea :lol: )
 
gamitzu a spus:
...da m-am apucat de ea pt ca astia vor sa le dai o carutza de bani degeaba....


....si lucrez mult cu fasa textila de la farmacie,aia gipsata. am luat ultima data cu 30000 lei vechi,un sul cu aceleasi dimensiuni ca la woodland, unde costa aproape 9 $
se preteaza misto la diorame, nu face mizerie deloc, numai te murdaresti pe varful degetelor putin,

asa ca o faci tu,bagi banii inapoi in buzunar si ei castiga fix...nimic. :p

cate despre fasii....foaarte bune,superindicate,am folosit si eu cateva cand mi-am adus aminte (cam tarziu,caci deja facusem marea parte a reliefului) ca nevasta-mea ar putea sa imi aduca de la farmacie...
deci...cauta materiale de modelism in alta parte decat magazinele de specialitate,o sa iesi mult mai ieftin si cu aceleasi materiale scumpe :wink:

placut la mine vazut la tine :aplauze: ...spor la treaba!
 
pai la digitale, ai un singur fir de 12---16 volti. restul nu trebuie nimic. Cat despre macaze, daca se vede in poza am lasat cca 5 cm pt blocurile de control,in fata. tragi cablaraia pe sub polistiren, lasi capetele afara cca 3-5 cm. Pui fasa gipsata dupa ce ce-ai saturat de jucat cu ele, de facut verificari si schimbarile iminente.






o sa pun ceva poze azi pentrut cei care vor sa vada cum iese cu polistirenu de la woodland scenics. e supe ca si calitate, e mai dur ca polistirenul extrudat de pe la depozitele de mat de constructi,iar mizerie pe jos, bucuria gospodinelor, zero :D :-?
 
FamiliaRusu a spus:
Excelent ! De ani buni am pregatit asa ceva, dar nu sub forma de dulap...ci o placa pe balama, care se poate ridica pe perete.
Acum va fi protejata diorama. Ma gindesc cum veti face cu contactele electrice, cu firele de pe dedesubt...dar se rezolva toate.
Sincere Felicitari ! ( Bine ca n-am inceput inca, O sa-i arat ideea dvs si nevesti-mi...poate o corup sa renuntam la canapea :lol: )
acuma cat e calda treaba pot sa-ti fac un desen la articulatia aia blestemata, ca aia mi-a mancat zilele cel mai mult. daca te joci cu HO, e simplu, am planul deja fct pe 1250 latime, e direct din revista modelism din 86 parca.da ala e adanc de 300mm, a meu a ajuns la 500
 
cosmin78 a spus:
gamitzu a spus:
...da m-am apucat de ea pt ca astia vor sa le dai o carutza de bani degeaba....


....si lucrez mult cu fasa textila de la farmacie,aia gipsata. am luat ultima data cu 30000 lei vechi,un sul cu aceleasi dimensiuni ca la woodland, unde costa aproape 9 $
se preteaza misto la diorame, nu face mizerie deloc, numai te murdaresti pe varful degetelor putin,

asa ca o faci tu,bagi banii inapoi in buzunar si ei castiga fix...nimic. :p

cate despre fasii....foaarte bune,superindicate,am folosit si eu cateva cand mi-am adus aminte (cam tarziu,caci deja facusem marea parte a reliefului) ca nevasta-mea ar putea sa imi aduca de la farmacie...
deci...cauta materiale de modelism in alta parte decat magazinele de specialitate,o sa iesi mult mai ieftin si cu aceleasi materiale scumpe :wink:

placut la mine vazut la tine :aplauze: ...spor la treaba!

pai tot ansamblul ala m-a ajuns 900 ron, toate materialele,balamale multe, are 8 usi, daca cineva face numai dulapul, e mult mai simplu, il pune susendat pe perete undeva si gata. cred ca nu-i greu. daca e tamplar, mai bine. eu a facut calcule, am dat la taiat si cantuit la o firma de profil. in rest surubele si alte acareturi, o bormasina are toata lumea :lautar: totul e sa vrei.
 
Pe mine ma intriga articulatia.Fa o poza sa ne lamurim ce si cum functioneaza.
In alta ordine de idei ai lucrat superprofesionist.Cand o sa am vaporu` meu clar la tine mi-l repar, cu toata increderea ti-l dau pe mana.
 
alin a spus:
Pe mine ma intriga articulatia.Fa o poza sa ne lamurim ce si cum functioneaza.
In alta ordine de idei ai lucrat superprofesionist.Cand o sa am vaporu` meu clar la tine mi-l repar, cu toata increderea ti-l dau pe mana.
asta asa e e criminala :D
pana nu o vezi la 1:1 e greu sa-ti imaginezi cum lucreaza.inca mai am macheta ei, din lemne si polistiren, o sa o filmez cum se deschide si se inchide si pun pe net, o sa o vedeti acolo :aplauze:
 
gata dom' profesor, s-a rezolvat. ai si poze cadru cu cadru si un filmulet mic. sper sa-ti faci o idee si sa-te lamuresti. inca mai am cotele pt asta,pt cea pe HO, cu latimea de 1250, sant separate. asta ar fi ca o sectiune prin lateralul dulapului.Eu am pus si o rama de cornier de 25, odata pt prinderea articulatiilor si robustete, cat si pentru a evita curbarea placii in timp, de la greutatea proprie si a accesoriilor montate.






 
Din ce motiv ai ales sa faci acest sistem de articulatie ? Intentionezi sa faci relief mare in spate ?
 
sogard_2003 a spus:
Din ce motiv ai ales sa faci acest sistem de articulatie ? Intentionezi sa faci relief mare in spate ?
a fost singura varianta pt ce imi trebuia mie. cu balamale normale de sifonier, nu intra inauntru si practic ramaneam cu 960 latimea placii plus 500 adancimea dulapului, deci se marea rau. daca ai vazut dulapul, jumate din latimea placii intra in el cand se basculeaza la orizontala.
 
Pai asta am vazut si eu, ceea ce nu am inteles este motivul pentru care ai ales acest sistem, adica eu unul as fi ales sa montez placa in pereti laterali dintr-un singur punct care sa fie parctic punctul de rotatie al plansei pe care asez macheta. ceva de genul asta:


cotele sunt aproximative.
 
sogard_2003 a spus:
Pai asta am vazut si eu, ceea ce nu am inteles este motivul pentru care ai ales acest sistem, adica eu unul as fi ales sa montez placa in pereti laterali dintr-un singur punct care sa fie parctic punctul de rotatie al plansei pe care asez macheta. ceva de genul asta:


cotele sunt aproximative.
pai ce ai tu e in 2 puncte. ce am fct eu e in 4. E bun si ce zici tu, da eu prefer varianta asta,ca nu se misca deloc cand a ajuns in pozitia orizontala. Da daca imi place ceva pe un forum de specialitate, axat pe un anumit lucru, e faptul ca asa vede omul multe lucruri si bune si rele, invatza din greseli sau din sfaturile altora. :D
 
inca un motiv, mult mai important, e faptul ca in momentul cand se deschide, vine in fata suficient ca sa-mi permita sa bag mana pe lateral,sa curat liniile sau sa scot ceva care o sa cada pe linie in tunel Pe lateral, exista o decupare, prin care am acces la linia din tunel. Daca se deschide ca la tine, merge direct in interior si nu-mi permite nimic. In spate, colturi, eu o sa am tunele. Daca nu faci tunele sau alte acareturi, e buna solutia ta, desi ideea de a prinde o placa destul de grea in numai 2 puncte, nu mi se pare destul de rezistenta. Apropo, cum o sa stabilizezi chestia aia in momentul cand ajunge la orizontala?
Picioare, sau un loc sa o opreasca undeva prin spate?