Doua LDM-uri la Depoul Dej

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florin-Dej

Well-Known Member
7 Mai 2011
390
3
Dej
LOCATION
Dej
Dragi prieteni, anul trecut am reusit sa transferam de la Depoul Pascani la Depoul Dej in vederea restaurarii si expunerii doua LDM-uri Malaxa. Este vorba de 022 si 193. 022 a fost fabricat in anul 1940 si a fost intr-o stare ceva mai proasta iar 193 a fost fabricat in anul 1962 si a fost in serviciu pana acum trei ani. Anul trecut am reusit sa amplasam 193-ul iar acum este gata si 022. La acesta ultimul mai avem ceva la interior la bord si de vopsit interiorul. Am reusit sa turnam si placile cu numere pentru ambele locomotive. Iata si cateva poze:


 
Si cum in marea reconstructie capitalista s-au distrus toate fabricile de prelucrari metalice, nu mai are cine sa-ti faca un arbore cotit de la o anumita dimensiune in sus, si comanda la vre-o fabrica din afara, costa cat tot fierul vechi de la CFR-u....

E.
 
O varianta ar fi fost inlocuirea motorului original cu unul de RABA, solutie adoptata la Brasov la RK-ul ultimelor locomotive de acest tip.
 
Apoi costurile nu sunt similare cu cel de a face un arbore cotit la c-da?
Ca sunt destul de multe modificari de facut, suport motor, angrenaj transmisie, etc...

Si atunci industriasul capitalist Malaxa inlocuit de comunistul RABA :))

E.
 
Problema e ca nu mai este nimeni interesat sa repare acest tip de locomotiva foarte veche, imbatranita fizic si moral la care nu ai nici un fel de garantie in exploatare. Dovada este faptul ca majoritatea stau retrase prin depouri, iar cele care mai sunt in exploatare se datoreaza faptului ca mai merg de la sin , pana cand pica ceva pe la ele si sunt trase pe dreapta. Eu as fi pastrat totusi vreo doua perfect functionale pentru trenuri de agrement. Ar fi mers perfect cu doua BMX-uri pe niste linii secundare .