Dirama braziliana la scara Z - Ron Vaz

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
Pentru a realiza scara reala a modelului, va recomand sa urmariti clipul lpana la final.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Ultima editare de un moderator:
Salut,
Multumesc frumos !
Acum am avut timp sa ma uit in tihna la videoclip.
...este incredibil ce pot face 2 maini dibace !
Totul e lucrat foarte realistic si cu mult simt de raspundere.
Macheta nu " miroase" deloc a plastic or a tufisuri / copaci plantati...artificial, pur si simplu e o buna congruenta in toate, ca la noi, cei de la scara H0 / H0e...
Incredibil !
M.
PS : imbatranirea sinei plus balastarea ei sunt de mare efect.
 
Excelenta diorama, multumesc frumos Vali!

Ce mi se pare interesant, dincolo de mestesugul modelistului sau de finetea detaliilor, este faptul ca atmosfera e complet altceva decat m-as fi asteptat.

Desigur, n-am fost niciodata in Brazilia si in afara de celebra statuie din Rio nu stiu aproape nimic despre ea, dar ideile mele se invarteau in jurul melodiilor braziliene si a imaginilor din jungla. Acolo e cu totul altceva.

Desi e modelat un mic orasel din Brazilia, dar daca n-as fi stiut ca e brazilian si n-ar fi fost semnul ala de Coca-Cola, as fi jurat ca-i in Ardeal, prin anii '70! Pana si cladirea garii seamana cu arhitectura ardeleneasca!

Oricum, ramane valabil ce spune Sesamecave.... ce pot face doua maini dibace! Iata ca nu e nevoie de un pogon de diorama ca sa faci lucruri deosebite!
 
victorian post_id=167114 time=1543831202 user_id=343 a spus:
[...]

Desi e modelat un mic orasel din Brazilia, dar daca n-as fi stiut ca e brazilian si n-ar fi fost semnul ala de Coca-Cola, as fi jurat ca-i in Ardeal, prin anii '70! Pana si cladirea garii seamana cu arhitectura ardeleneasca!

Sa stii ca aceeasi impresie am avaut si eu - ca atmosfera aduce cu cea din zone rurale din Romania. Ma bucur ca nu am fost singurul care a remarcat.
victorian post_id=167114 time=1543831202 user_id=343 a spus:
Oricum, ramane valabil ce spune Sesamecave.... ce pot face doua maini dibace! Iata ca nu e nevoie de un pogon de diorama ca sa faci lucruri deosebite!

SI scara il ajuta in asa fel incat sa nu fie necesar un "pogon de diorama" :lol:
 
Imi plac foarte mult imaginile de ansamblu de la sfarsit. Acolo am realizat maiestria artistului, prin modul in care au fost aranjate elementele in scena. O microdiorama foarte echilibrata si estetica, o bucurie pentru ochi! Totusi, la z trebuie sa rezisti tentatiei de a face zoom foarte mult pe anumite detalii si sa te multumesti la filmare cu cadre de ansamblu, altfel limitarile scarii devin vizibile. Acest lucru il face si Maerklin pe site-ul sau, unde pozele materialelor Z nu se pot mari prea mult.