Diorama, realista, dar cum?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

asalexx

Well-Known Member
Trenulist
18 Aprilie 2007
655
0
Sinaia
LOCATION
Sinaia
Salut.
As vrea sa-mi fac o diorama mai mare decat ceea pe care o am eu.Si mult mai realista ca se poate,eu eram incepator atunci.
As vrea si eu o scheme de linii si o diorama mai mare.
Cam L=5-6,l=3.
Scara HO
 
Pai la subiectul diorama de la CLuj, gasesti destula inspiratie. In plus LHD a dat de vreo 3 ori link catre normele modulelor. Cineva pe forum (uita-te la vanzari) vinde si piese pentru imbinarea modulelor
 
Daca te uiti la modulele facute de mine pentru expozitia de la Brasov - eu adopt metoda (azi ma apuc sa fac -Modul Cariera ) imi stabilesc traseul sinei (pentru imbinare cu restul dioramei) dupa care lucrez separat la el pana il termin .
 
Pai asta depinde ce vrei tu sa faci. Ce iti place. La unii le plac zonele de munte, la altii zone industriale , la altii gari cat mai mari. Eventual le combini, pe un modul faci o gara, pe altul o industrie ceva, pe altul zona muntoasa.
Si trebuie sa fi atent sa se potriveasca imbinarile la module si sa existe un traseu principal macar dublu :)
 
asalexx a spus:
Si o schema de linii are cineva?sau unde potgazi mai multe.

Scheme pentru linii sunt pe toate drumurile :D inclusiv pe acest forum dar...

Dar io zic sa incepi altfel noua diorama:

1.Gandeste o tema generala a machetei. Ce vrei sa reprezinti in final altfel sigur o sa faci tot ce ai facut dar la alte dimensiuni, nu scara, si sigur nu o sa iti placa.
2.Dupa ce ai gandit tema generala incearca sa imparti in subteme: gara, depou, cariera piatra, exploatare forestiera, port, combinatie linie ingusta linie normala cu sau fara transbordare si ... lista subtemelor posibile poate continua de scriu pana ma dor buricele degetelor.
3.Dupa ce ai stabilit subtemele gandesti cam ce intindere, suprafata vrei sa ocupe. Asta deoarece nu toate pot avea spatii, suprafete, egale. Pentru unele trebuie mai mult pentru altele mai putin. Stabilirea suprafetie rezulta din ponderea sau gradul de interes pe care fiecare subtema il are in ansamblul machetei (daca un triaj este punctul forte al dioramei tale este clar ca gara o sa fie ceva gen halta unde opresc numai trenurile pentru navetisti si unde mai vin locomotivele din cand in cand - ar fi un exemplu)
4.Abia acuma poti vorbi despre linii pe fiecare modul, subtema, tema.

Complicat?
Te asigur ca doar la prima vedere.

Bine ar fi ca atunci cand iti faci planul general si de detaliu sa mai lasi loc si pentru dezvoltari ulterioare.

O alta cale de a face macheta este sa te lasi condus de inspiratia sau cheful de moment si sa plantezi liniile si restul dupa cum iti vine atunci cand lucrezi.
NU recomand.

Sigur, insa, daca nu ai sa iti faci un plan nu o sa iasa ceeace ai visat sau ti-ai imaginat si o sa te vedem cu colturile gurii lasate.

Poate arunci un ochi aici

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1037&start=0

Am sa caut si subiectul unde sunt date scheme cu linii. Daca intru la PIKO.de vezi ca au si ei o rubrica cu planuri de linii ale fanilor PIKO.

Retine un MIC amanunt: mai multe linii si mai multe trenuri care circula intortocheat unele peste altele fara nicio logica nu inseamna mai frumos ca sa nu spun ca legatura cu realul este utopie. Asa ceva inseamna imbacsit, ingalat, naclait iar termenii folositi de mine sunt moderati.

De ales alegi tot tu ce si cum vrei sa faci.

Spor!
 
www.google.ro / Images / "gleisplan"
http://images.google.ro/images?hl=ro&q=gleisplan&btnG=C%C4%83utare+Imagini&gbv=2

sau

www.google.ro / Images / "track layout"
http://images.google.ro/images?gbv=2&hl=ro&q=track+layout&btnG=C%C4%83utare+Imagini