diorama nr.2 cfr md

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

24may

Well-Known Member
Trenulist
27 Decembrie 2007
542
0
pitesti
LOCATION
pitesti
Dupa cum v-am mai spus am de gand sa fac cea mai mare diorama din romania.macheta de la marklin pe care am vazut-o pe viu m-a fascinat .imi pare rau ca nu am mai apucat sa vad diorama din slobozia si pe cea de la cluj.dar sa vedem ce am facut weekend-ul acesta.


am gasit in cizmulite o statie de exploatare carbune de la faller cu motor


acest prim segment va avea dimensiunile 750/2000,si va cuprinde 4 linii principale un tunel cu 2 linii,statie de explatare a carbunelui
 
in planurile mele trebuia sa am 6 segmente de 750/2000,dar cred ca am sa renunt la aceasta dimensiune care este cam mare si greu de transporta,asa ca am hotarat sa mai construiesc decat unul la aceasta dimensiune care ba avea numai relief muntos ,o cascada si un lac.restul modulelor vor avea dimensiune de 750/1200.
dar sa vedem cum arata segmentul duminica la ora 23


 
muntele ala este cam nerealist.pe o diorama,traseul caii ferate trebuie sa para ca este in functie de relief
si nu invers,adica asa cum reiese de pe dirama ta,unde muntele parca a fost plantat acolo doar,dupa
realizarea caii ferate,ca sa motivezi un tunel.puteai sa indulcesti un pic versantul stang,iar in dreapta sa
il inalti,ca in realitate.
 
pe partea dreapta va mai fi inca un modul de 600/2000 exact cum ai zis tu,inaltat.diorama va avea 45 de module de diferite dimensiuni,ce fac acum este interiorul
 
ai inceput bine,din interior spre exterior...totusi,daca ai putea,modifica partea stanga ai muntelui,
sa faci versantul mai lin, spatiu ai destul pana langa linie,iar efectul vizual va fi altul.spor!
 
modulul nr.2 are dimensiunile 750/1200 si este terminat




modulu nr.3 are dimensiunile 750/600 si este aproape terminat





 
am inceput lucrarile la modulul nr.4,dimensiuni 750/2000




modulul are in componenta o mica zona industriala,4 linii pricipale si 2 linii secundare
 
au sosit materialele pt continuarea dioramei




m-am gandit sa incerc si kitul de copacei profi de noch.ies foarte bine si dau un plus de realism dioramei.poze mai tarziu.
In legatura cu sugestiile privind muntele prea abupt s-au adus modificarile de rigoare.poze mai pe seara
 
poze cu versantul care mi-au atras critici.Adevarul este ca da mai bine acum.am terminat si modulul nr.3 si cred ca diseara termin si nr.4.



 
Eate aproape gata,mai sunt de pus niste copacei,semafoare si de facut legaturile electrice.






Dupa sarbatori deoarece am o vacanta mai lunga ma voi apuca de modulul nr.5 care va cuprinde gara si peroanele si am sa va pun si un filmulet cu peronul cu persoane in miscare,care dupa parerea mea nu face banii.

 
Daca pui langa peron un patinoar cele doua ,,personaje'' s-ar misca corect :D Am glumit :( Sa nu mi-o iei in nume de rau :-? Astept si modulul 5. Tot ce ai realizat pana acum e ,,misto''.Felicitari :lautar: si LA MULTI ANI! :floare:
 
asta m-a enervat cel mai mult drept pt care i-am scos tot sistemul si am lasat panoul publicitar.magnetii vad eu unde ii folosesc...