Diorama Muzeu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cel mai corect raspuns la intrebarea " Cand estimati ca va fi predata publicului? " este DA :) sunt foarte multe "variabile" in joc la dimensiunea si complexitatea dioramei care influenteaza un termen exact .
Cand o sa cumparam sampania pentru deschiderea oficiala o sa va anuntam
PS. Oricum mult mai repede decat 1 km de autostrada :D
 
Multa munca la mastodont, proiect de anvergura. As fi vrut sa fiu acolo, sa ma cert toata ziua cu Florinn :D
 
Salut,

Multumim tuturor pentru incurajari,
raspund mai intai intrebarilor ca vad ca s-au strans cateva:
snakeisor a spus:
(...)
Intrebare: planul este stabilit in cel mai mic detaliu pana la sfarsit, sau putem sa venim si noi cu idei si solutii pe parcursul lucrarii?

La o lucrare asa de complexa trebuie stabilit totul de la inceput, pana la cel mai mic detaliu, asta daca intentionezi sa o termini "la timp". Daca lucrezi la diorama de acasa care nu are termen atunci mai poti modifica din mers, lucrii la un traseu, nu-ti place, il modifici, aici nu este posibil asa ceva, trebuie sa planifici totul bine de la inceput :)
leon-gr a spus:
daca aveti timpul necesar si daca nu este secret, poate ne aratati si un plan, o schema, o schita ceva, la ceea ce realizati voi acolo!!!

Eu zic ca este mai interesant si pentru voi sa nu vedeti un plan si sa urmariti evolutia lucrarii. Deci raspunsul din pacate este nu, nu vom publica planul dioramei :)
interesantul a spus:
Când estimaţi c㒠va fi predat㒠publicului?
E.
Dupa cum spunea si Brasovu, raspunsul la aceasta intrebare este "DA" sau "sase cai frumosi", care varianta vrei tu. Pentru ca dorim ca totul sa iasa foarte bine nu este stabilit un termen limita in care sa ne incadram. Dupa planificare ar fi cam 60-70 zile.
Ca sa va plictisesc putin: estimarea este de 125 zile / om, adica atat ar dura lucrarea daca ar lucra un singur om, repet, estimativ. Pe durata lucrarilor vor participa la munca intre 2 si 4 oameni, in functie de etapa la care suntem. Ne-am propus sa o finalizam in 2 luni cu prelungire pe luna 3 pentru reglaje, programare si planificare parcursuri, etc. Vom vedea daca reusim, momentan suntem in urma cu lucrarile relativ la planificarea initiala, dar sper sa recuperam.

obiwan a spus:
Multa munca la mastodont, proiect de anvergura. As fi vrut sa fiu acolo, sa ma cert toata ziua cu Florinn :D
Si eu as fi vrut, nu ai idee cat au de indurat Mihai si Nicu4 pentru ca nu am cu cine sa ma cert :))
teo_magdici a spus:
Nu prea tine... :evil: Ori e in curba si e doar o iluzie optica :?
Iluzie,
oricum este mai putin important, tot traseul de sub sine va fi intarit acolo unde va fi nevoie. Puteam folosi osb de 8 sau de 10 pentru a evita asta insa datorita faptului ca toate traseele (exceptand cele 2 gari si viaductul mare) sunt in panta, am preferat sa folosesc osb de 6 mm pentru ca este mai elastic si sa il intaresc ulterior acolo unde este cazul.
 
Florinn a spus:
Salut,

Multumim tuturor pentru incurajari,
raspund mai intai intrebarilor ca vad ca s-au strans cateva:
snakeisor a spus:
(...)
Intrebare: planul este stabilit in cel mai mic detaliu pana la sfarsit, sau putem sa venim si noi cu idei si solutii pe parcursul lucrarii?

La o lucrare asa de complexa trebuie stabilit totul de la inceput, pana la cel mai mic detaliu, asta daca intentionezi sa o termini "la timp". Daca lucrezi la diorama de acasa care nu are termen atunci mai poti modifica din mers, lucrii la un traseu, nu-ti place, il modifici, aici nu este posibil asa ceva, trebuie sa planifici totul bine de la inceput :)
leon-gr a spus:
daca aveti timpul necesar si daca nu este secret, poate ne aratati si un plan, o schema, o schita ceva, la ceea ce realizati voi acolo!!!

Eu zic ca este mai interesant si pentru voi sa nu vedeti un plan si sa urmariti evolutia lucrarii. Deci raspunsul din pacate este nu, nu vom publica planul dioramei :)
interesantul a spus:
Când estimaţi c㒠va fi predat㒠publicului?
E.
Dupa cum spunea si Brasovu, raspunsul la aceasta intrebare este "DA" sau "sase cai frumosi", care varianta vrei tu. Pentru ca dorim ca totul sa iasa foarte bine nu este stabilit un termen limita in care sa ne incadram. Dupa planificare ar fi cam 60-70 zile.
Ca sa va plictisesc putin: estimarea este de 125 zile / om, adica atat ar dura lucrarea daca ar lucra un singur om, repet, estimativ. Pe durata lucrarilor vor participa la munca intre 2 si 4 oameni, in functie de etapa la care suntem. Ne-am propus sa o finalizam in 2 luni cu prelungire pe luna 3 pentru reglaje, programare si planificare parcursuri, etc. Vom vedea daca reusim, momentan suntem in urma cu lucrarile relativ la planificarea initiala, dar sper sa recuperam.

obiwan a spus:
Multa munca la mastodont, proiect de anvergura. As fi vrut sa fiu acolo, sa ma cert toata ziua cu Florinn :D
Si eu as fi vrut, nu ai idee cat au de indurat Mihai si Nicu4 pentru ca nu am cu cine sa ma cert :))
teo_magdici a spus:
Nu prea tine... :evil: Ori e in curba si e doar o iluzie optica :?
Iluzie,
oricum este mai putin important, tot traseul de sub sine va fi intarit acolo unde va fi nevoie. Puteam folosi osb de 8 sau de 10 pentru a evita asta insa datorita faptului ca toate traseele (exceptand cele 2 gari si viaductul mare) sunt in panta, am preferat sa folosesc osb de 6 mm pentru ca este mai elastic si sa il intaresc ulterior acolo unde este cazul.
Continui cu imagini de la diorama:

3 septembrie:
- s-a finalizat si s-a pus la cota traseul secundar
- s-a pus "sub-terasamentul" in cele doua triaje.

















 
5 septembrie:

- s-a inceput pusul sinelor in triaj
Se lucreaza cu sina Peco streamline, code 100. Toate macazele de pe traseul principal si cel secundar vor fi macaze "lungi" adica cu raza de curbura pe abatere de aproximativ 1800 mm. In depou si triaje vom folosi macaze "medii".

- s-a inceput pusul sinelor si pe traseul secundar, sina se lipeste de "sub-terasament" prin aracet, in final ea va fi "prinsa" de pietris.







 
O recomandare: in loc de aracet merge mai bine "montage kit" de la Bison. E un fel de aracet cu aspect de silicon alb, dar fara miros de otet si care se usuca rapid (15') si devine transparent. Lipitura pare mai trainica fata de cea cu aracet lichid sau silicon.

O intrebare: de unde luati voi sine + macazuri Peco ?
 
Din cate vad, geometria macazurilor Peco ar multe in comun cu cea de la Piko. Ma intreb daca si functionalitatea / fiabilitatea este similara ? Imi poate pune cineva un macro fata / verso cu imbinarea dintre aripa mobila si cea fixa a acelor ?

Multumesc si scuze de off-topic !
 
dac a spus:
O recomandare: in loc de aracet merge mai bine "montage kit" de la Bison. E un fel de aracet cu aspect de silicon alb, dar fara miros de otet si care se usuca rapid (15') si devine transparent. Lipitura pare mai trainica fata de cea cu aracet lichid sau silicon.

O intrebare: de unde luati voi sine + macazuri Peco ?

Salut,

fa un calcul de cost la 220 m sina cat te costa cu varianta ta sa prinzi sina si cat cu varianta aracet moment pt parchet, cel de care folosim noi, in plus si asta devine complet transparent si invizibil dupa uscare, in plus montage kit produce o rezonanta si un zgomot mult mai deranjant.

Metoda este urmatoarea: se pune aracet in dungi subtiri, de-a lungul sinei. Se lasa 5 minute si apoi se aseaza sina. Lipirea este aproape instanta, uscarea 10-15 minute, deci exact la fel ca si varianta ta. :)