diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Hachez

Active Member
12 Aprilie 2008
159
0
Cluj
LOCATION
Cluj
Uite am incercat si eu un mune pt diorama noastra(eu cu un prieten) si mia iesit ceva de genul:
Aici este structura: http://img4.imageshack.us/img4/7253/ax3l041.jpg
Aici sunt primele "roci" care au "rasarit" pe munte http://img4.imageshack.us/img4/3131/ax3l045.jpg
Aici e aproape gata muntele http://img4.imageshack.us/img4/7427/ax3l049.jpg
Aici muntele aproape gata doar ca mai am unpic de lucrat la el;)) http://img4.imageshack.us/img4/142/ax3l053.jpg
Iar aici e o intrare in mina de "aur" http://img4.imageshack.us/img4/9133/ax3l051.jpg
Totul e home made! Nimic cumparat sau ceva de genu:) ce am avut prin mansarda:).

Astept parerile voastre. Nu e prea reusit muntele dar miam dat silinta....totusi e prima data cand fac acest lucru.....si....luand in considerare ca uni dintre voi aveti dublu ani mei presupun ca mam descurcat foarte bine!
 
Salut montaniarzi!
Alpinismul la viteza asta e periculos. Incercati sa nu mai ''basculati'' pietre, k vine avalansa si strica totul.
sa o luam pe rand:
structura lemnoasa e prea solida, sau aparent, devine greoaie.
pietrele sunt e dimensiuni f apropiate, trebuie''rupta'' asemanarea dimensionala. Deasemenea, incercati mai asimetric.
In realitate nu prea vedeti munti cu pietre lipite ca si bucatelele de ceramica glazurata pe casele de la tzara.
Nu cred ca sunt io ala cu sfaturile sanatoase, deoarece nu am terminat muntele inceput, mai mult experimentez ca sa-mi fac mana. Trebuie incercate multe materiale, combinatii, bla bla.
daca lipiti pietre pe plasa, lasati si spatii mai plate pe care sa aibe loc si un pic de vegetatie.
Mai e o varianta buna pt inceput:
GLET. Ieftin si la indemana.Un spaclu, o pensula lata, apa sa umeziti suprafatza cruda, ata sintetica de cizmarie pentru insinuarea fisurilor, sau fir de par de coada de cal , folosita la arcusul instrumentelor cu coarde.Ca la mamaliga, nimic mai simplu. Astia mai trecuti spre pensie ca mine stiu la ce ma refer...
Dati bataie, al treilea va fi superb. Spor la relief si haideti pe la obi, mai negociem cu maniera :D
Sper ca cei care au mai multe realizari sa va ajute cu sfaturi mai sanatoase decat ale mele, io-s mai negru-n bolta palatina...
Bafta la toti!
 
mersi obiwan dar am mentionat si mai sus varsta mea e jumate cat a voastra :D :D Dar totusi uite si la vegetatie miam gandit si am locuri unde se vede ca sunt pietrele mai mari acolo va fi vegeatia :!: eu am mentionat ca nu e gata muntele.......dar oricum orice sfat eu il voi asculta si voi incerca sa il pun in practica....si uite cum am pus pietrele....leam pus nu ca niste bucatele de ceramica eu lea'm pus sa nu fie spatiu sa se vada plasa si sa imi placa mie personal cum arata!Parerea mea e ca pt prima mea tentativa de munte e foarte bine :p si in tainele modelismului nu sunt de mai mult de 3 sau 4 luni :fluierat: sunt incepator:)dar....am idei multe si leam pus in practica la diorama prietenului meu .....acum am zis hai sa incerc un munte si uite mia iesit nu la perfectie cum ziceti voi....(noi suntem doar la partea hobby iar voi la profesional) va spun verde'n fata ca eu nu cunosc toate firmele si toate denumirile.....cum spuneam sunt incepator si sunt deabia la inceputul dioramei si inceputul vieti mele practic :D Eu leam pus pe forum pt pareri sfaturi si toate alea.
Si structura lemnoasa nu e greoaie ......ti se pare doar.....:) am spus eu in gandul meu ca mai bine le folosesc alea pt rezistenta si nu ma chinui asa mult cu lemnute mici am zis ca pun 4-5 si ajung......trebuie ingeniozitate si imaginatie cel putin asa zic eu :D
Bafta tuturor!
 
suprafetele destinate vegetatiei se pot obtine f usor prin aplicarea altei plase peste cea de baza, in unghi de 45, 30 grade .Astfel obtii si rezistenta periferica si poti astupa mai usor cu diferite materiale golurile din armatura. Carton, polistiren,, glet, etc. Dupa aceea poti planta iarba, arbusti, muschi, licheni si tot asa.
trebuie lucrat sa vezi cum iese, compari cu ce au facut altii, mai clatesti ochiul pe un peisaj muntos, conturezi ideea si gata opera de arta.
baga mare, ca e bine!
 
Ok interesante idei! Mersi Florinn de sfaturi.
Si obiwan la faza cu iarba inca nu stiu din ce sa o confectionez dar inca ma mai gandesc:)
 
Hachez io zic sa te mai uiti pe forum ca gasesti multe chestii legate de teraformare si te ajuta foarte mult
Spor in continuare :wink:
 
la faza cu iarba, sa vii pe la mine sa vezi cum se planteaza, sau te duc marti la clubul vesel de la Cluj. Te costa o juma' de bere calda. :D
 
iarba mai bine o cumperi...cu o punga de iarba acoperi o suprafata destul de mare.

pe scheletul ala si peste plasa de ce nu ai aplicat servetele inmuiate in aracet?apoi,"dupa gust",adaugai "stancile"...

o structura usoara se poate obtine din carton,unde tai fasii cu sectiunile muntelui,fasii pe care le intrepatrunzi,formand caroiaje
(ceva asemanator cu o tabla de sah)...peste pui plasa si servetele in aracet.bineinteles,gletul este foarte util in asemenea cazuri.

bafta!
 
Un singur comentariu de facut: nu stiu cat de buna e ideea sa faci macazul chiar in tunel dupa cum se vede in poza. In realitate mai exista asa ceva (am vazut intr-un film facut in defileul jiului, ba chiar si la ice-uri - de fapt acolo era si ditamai gara in tunel urban), dar pe diorama s-ar putea sa ai de furca mai ales in viitor, avand in vedere ca macazele sunt niste componente mai aparte ale dioramei - mai deraiaza un tren, mai se blocheaza macazul etc. In general e cam bine sa-l pui pe undeva unde sa ai cat de cat acces la el in caz de nevoie. Dar cum si spatiul este intotdeauna o problema ...
 
Am mers de multe ori pe valea jiului, dar nu-mi amintesc sa fi simtit/vazut vreun macaz in tunel. Eventual chiar la gura tunelului, dar in tunel, nici o sansa.
Revenind la subiect. Mie mi se pare ok ideea, un astfel de peisaj am intalnit pe munte. As obiecta totusi faptul ca pare iesit din scara (adica trenul ar fi trebuit sa fie de 2-3 ori mai mare ca sa arate bine). Cu un pic de iarba si o vegetatie pitica ar merge peisajul. Dai cu glet prin unele locuri ca sa pui ca o acumulare de pamant, unde ar veni iarba si ceva tufisuri.
 
Mdea, intr-adevar, nu m-am exprimat chiar 100% corect, nu era in intunericul bezna din tunel, era foarte aproape de iesire, dar totusi in interiorul tunelului. Chiar m-am mirat un pic de un astfel de design.
Dar daca dupa cum ziceam ice-urile nemtesti nu au nicio problema la macaze prin tuneluri, atunci ... macar teoretic nici noi nu ar trebui sa avem. Teoretic ... :p
 
In primul rand trebuie scos macazul din tunel,in al doilea rand eu cred ca ar fi mai bine sa mai ingropi din pietre si sa lasi loc de vegetatie alpina,tufe ,conifere nordice.Multimea de pietre da impresia de grohotis.Usor ,usor iti formezi mana si atunci poti cumpara materiale adevarate pt teraformare.Experimenteaza cu cat mai putini bani pana iti formezi mana,e un lucru bun mai cu seama pe criza asta.Poate iesi ceva frumos dar mai ai de lucru.
 
macleod ai dreptatea pe defileul jiului exista intr-un tunel 2 linii paralele si dintr-o linie iese dar asta se intampla ca acolo este o halta vb ca am niste rude in lupeni si calatoresc odata pe an pe ruta bucuresti-petrosani lagatura lupeni
 
Draga EX, baietii sunt la inceput, inca n-au ajuns la faza cu ziare. Au vazut asa pretz de cateva secunde o parte din structura la care lucram si, rapid, au basculat piatra pe armatura. Le-am iegzplicat azi la cartierul general din THE ROUND HILL cum sta treaba cu lipitu' pe suprafata astupata, nu direct pe plasa, ca se scurje aracetu'. Vor lua seama sau nu, e la latitudinea lor altitudinea....
Io zic sa-i incurajam si sa-i criticam corect, sa le ingaduim ani grei de experientza.
 
Voi veni si la club si uite obiwan dupa cum mia'i explicat tu astazi la muntele tau asa voi incerca sa mai fac inca unul din structura usoara si cu aracet, glet si dupa aceea plasez "stancile" iau in calcul toate parerile voastra si voi incerca sa le pun in practica;)) un copacel am incercat sa'l fac asa cum mi'ai spus tu obiwan si mi'a iesit cam asa: http://img132.imageshack.us/img132/4610/ax3l069.jpg astept pareri daca e bine facut sau nu:)

Si cam asa a iesit muntele pus pe diorama... http://img132.imageshack.us/img132/4843/ax3l063.jpg acuma stiu ca nu e perfect muntele dar ala e in coltul dioramei si urmatorul care va fi amplasat cam prin centru voi urma instrutiunile si sfaturile voastre:) asa va iesi superb :D

Si BACHMANN voi veni intr'o zi cu varul si amicul meu care ma ajuta la diorama doar sa ne spuneti cand pot sa vin si voi veni cu cea mai mare palcere! :D
 
Salut,

@Hachez cateva chestii:

1. s-a facut curatenie aici :| hai sa nu mai revenim la off topic :D (valabil pt toti)
2. macaz in tunel exista si in realitate, poate nu in Romania, insa eu am vazut in unele documentare cu trenuri.
3. foarte bine ca te-a scolit Obi, deci spor la lucrul cu gletul
4. programul intalnirilor la club e destul de simplu, marti rulam trenuri si bem bere, joia muncim, intalnirile se anunta de obicei pe forum si pe mail, da-mi un pm cu adresa de mail pe care o utilizezi si vei fi bagat in lista.

Spor!
 
Uite mai am o intrebare.......garduletele cum sa le fac...ca nu imi plac cele din palstic......prefer mai natural....o modalitate de a le confectiona?imi spune si mie cineva?

(sper ca nu e off topic Florinn :D )

Absolut orice ce ma poate ajuta voi incerca:)

Multumesc!
 
daca ai unde sa gasesti acele scobitori nasparlii,plate,de se foloseau mai demult...faci un gard din scanduri izact ca la tara :D